Portfolio to zbiór projektów i istotnych prac. Może zostać stworzone z rysunków, fotografii lub artykułów – wszystko zależy od rodzaju zawodu, w którym pracujesz. Dzięki profesjonalnemu portfolio pracodawca zapozna się z Twoimi kompetencjami i sprawdzi, czy jesteś właściwym kandydatem na dane stanowisko.

 

Portfolio – w jakiej formie?

Pamiętaj, że przygotowane projekty stanowią wizytówkę Twoich kwalifikacji. Postaraj się więc, aby kolekcja Twoich dzieł była wykonana starannie, profesjonalnie i rzetelnie. Portfolio możesz stworzyć w postaci wydruków, makiet, wywołanych fotografii, rysunków czy obrazów. Dobrym pomysłem jest również forma cyfrowa, czyli prezentacja multimedialna, dokument PDF bądź własna strona internetowa. Wszystko zależy od branży i Twoich preferencji.

https://porady.pracuj.pl/ciekawe/jak-przygotowac-portfolio-i-kiedy-warto-to-zrobic/

 

Portfolio architekta

Młodzi architekci wkraczający na rynek pracy z pewnością spotkają się z wymogiem dołączenia przykładowych projektów do CV. W Twojej teczce nie może zabraknąć odręcznych rysunków lub ich fotografii. Pamiętaj, aby wybrać projekty, które najlepiej ukazują wachlarz Twoich umiejętności.

 

Portfolio fotografa lub grafika

W obecnych czasach grafik może pracować w różnych sektorach rynku, dlatego wybierz do portfolio prace odzwierciedlające profil działalności potencjalnego pracodawcy. Jeśli jesteś fotografem, utwórz zakładkę z portfolio na swojej stronie internetowej i nie zapomnij podać linków do opublikowanych zdjęć. Udowodnij, że jesteś wszechstronny, utalentowany i masz wysokie poczucie estetyki.

 

Portfolio copywritera lub tłumacza

W przypadku tych zawodów należy zebrać najważniejsze teksty albo przekłady – powinny być one różnorodne i interesujące dla rekrutera. Muszą intrygować i przedstawiać Twoje kompetencje. Wykonując tłumaczenia, zaprezentuj swoje wysokie umiejętności językowe – wybierz treści, które wymagały dużego nakładu pracy i researchu. Zbierz je w teczkę i pogrupuj lub przygotuj wersję digitalową.

Przeczytaj również: porady.pracuj.pl/z-zycia-pracownika/jak-napisac-wypowiedzenie-umowy-o-prace

 

źródło: pracuj.pl

Autor: Dorota Maj
Ostatnia aktualizacja: 04.07.2019, godz. 11:41 - Marta Szymańska-Jarosz