W 6 krokach dowiedz się jak w prosty sposób założyć firmę. W tym poradniku znajdziesz praktyczną pomoc w wypełnieniu wniosku jaki trzeba złożyć do CEIDG. Zawarte informacje pomogą Ci w wyborze formy prawnej własnej działalności oraz formy opodatkowania. Dodatkowo dowiesz się co to są kody PKD, jakie korzyści płyną z założenia konta bankowego oraz określisz rodzaj usług swojej działalności gospodarczej.

 

 

1 |  Wybierz formę prawną działalności gospodarczej

Zaczynamy od pierwszego kroku, by Twoja firma zaczęła "fizycznie" istnieć. W zależności od rodzaju działalności, którą zakładasz będziesz musiał zdecydować o jej formie prawnej. W tym kroku możesz poznać wszystkie możliwości wyboru, ich zalety i wady.


 

W drugim kroku musisz wybrać formę opodatkowania firmy. Dowiedz się, która forma będzie najodpowiedniejsza dla Twojej działalności i jaką stawką podatkową będziesz rozliczał dochód. Być może po dokonaniu wyboru, będą przysługiwać Ci jakieś ulgi?

 

Zakładając firmę musisz określić rodzaj działalności gospodarczej jaką zamierzasz prowadzić. Musisz sklasyfikować swój rodzaj działalności zgodnie z kodami PKD. Dowiedz się co to są kody PKD oraz jak je wybrać.

 

Niezależnie od formy prawnej prowadzonej działalności każdy przedsiębiorca jest zobowiązany prowadzić księgi rachunkowe. Zdecyduj czy samodzielnie chcesz prowadzić ewidencję księgową, czy wolisz jednak zlecić to zewnętrznemu biuru rachunkowemu. Poznaj zalety, jak i wady każdej z form prowadzenia ewidencji księgowej.

 

Jeśli ustaliłeś już formę prawną, formę upodabniania i wybrałeś kody PKD to czas zarejestrować firmę! Znajdziesz tu wzór dokumentu, który trzeba złożyć do CEIDG, dowiesz się jak go wypełnić i na co zwrócić uwagę.

 

Ostatni krok to założenie konta bankowego i wyrobienie pieczątki. Przeczytasz tu kilka istotnych informacji na temat obowiązku założenia i prowadzenia konta bankowego oraz kosztów utrzymania. Dodatkowo dowiesz się do czego służy pieczęć firmowa, jakie informacje mają się na niej znajdować oraz jak powinna ona wyglądać.

Autor: Marta Szymańska-Jarosz
Ostatnia aktualizacja: 30.08.2017, godz. 13:52 - Marta Szymańska-Jarosz