← Powrót do listy Ekspertów KUL

 

Oficjalna, choć nieco spóźniona inauguracja kampanii wyborczej prezydenta, ubiegającego się o reelekcję, najprawdopodobniej nie przywróci sytuacji z początku kampanii, kiedy to znaczna przewaga Komorowskiego dawała mu szansę na zwycięstwo w pierwszej turze. Wydaje się, że wypracowana na początku kampanii dobra pozycja kandydata PiS ma szanse nadal pozostać niezachwiana.

Znacznie słabiej na tym tle wypadają pozostali kandydaci na czele z Magdaleną Ogórek, która jakiś czas temu dała znać, że na zbyt częste jej wypowiedzi dla mediów, a tym samym dla nas – wyborców – nie mamy co liczyć.

Podzielona nadal lewica stawia swój elektorat przed trudnym zadaniem – do objęcia urzędu prezydenta szykuje się bowiem aż czworo kandydatów z lewej strony sceny politycznej, w tym jedyna z tego grona osoba piastująca funkcję szefa partii, czyli Janusz Palikot. Kampania wyborcza niewątpliwie zyskałaby większe zainteresowanie mediów, gdyby w wyborcze szranki stanęli liderzy partii politycznych.

Tymczasem Andrzej Duda swoim „dudabusem” i Bronisław Komorowski swoim „bronkobusem” ruszyli w Polskę, ale dopiero po 26 marca zobaczymy, kto spełni wymóg zebrania 100 tysięcy podpisów i ostatecznie stanie do walki o urząd Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

 

dr Agnieszka Łukasik-Turecka

Katedra Teorii Polityki KUL

 

Lublin, 9 marca 2015 roku