Kariera inżyniera

 

Co czeka młodego inżyniera, czego może się obawiać na rynku pracy, co zrobić by zminimalizować ryzyko związane z poszukiwaniem pracy, jak zapracować na sukces... Jak zaplanować swoją karierę, by wykorzystać szanse, jakie oferuje rynek pracy, jakie umiejętności rozwijać, czego warto się nauczyć, jak zaplanować swój rozwój by być najlepszym kandydatem.

Obrazek artykułu

Jesteś młodym inżynierem, albo już niedługo nim będziesz i zastanawiasz się nad swoją przyszłością? Chcesz dokładnie zaplanować swoją ścieżkę kariery, ale tak naprawdę nie wiesz, co może zaoferować Ci rynek pracy. Jakie jest zapotrzebowanie na pracowników w poszczególnych branżach przemysłu? Jakie umiejętności się liczą, zarówno te, których uczono Cię na studiach, jak i tzw. umiejętności "miękkie"? Mamy nadzieje, że przegląd poszczególnych branż pomoże Ci w wyborze tej, w której będziesz chciał rozwijać swoją wiedzę inżynierską i zdobywać doświadczenie. Jednocześnie w raporcie prezentujemy wymagania, jakie pracodawcy stawiają swoim przyszłym pracownikom. Pozwoli Ci to skonfrontować własne umiejętności z ich oczekiwaniami i zaplanować swój przyszły rozwój tak by stać się najlepszym kandydatem.

Jesteś młodym inżynierem albo już niedługo nim będziesz i zastanawiasz się nad swoją przyszłością? Chcesz dokładnie zaplanować swoją ścieżkę kariery, ale tak naprawdę nie wiesz, co może zaoferować Ci rynek pracy. Jakie jest zapotrzebowanie na pracowników w poszczególnych branżach przemysłu? Jakie umiejętności się liczą, zarówno te, których uczono Cię na studiach, jak i tzw. umiejętności "miękkie"? Mamy nadzieję, że przegląd poszczególnych branż pomoże Ci w wyborze tej, w której będziesz chciał rozwijać swoją wiedzę inżynierską i zdobywać doświadczenie. Jednocześnie w raporcie prezentujemy wymagania, jakie pracodawcy stawiają swoim przyszłym pracownikom. Pozwoli Ci to skonfrontować własne umiejętności z ich oczekiwaniami i zaplanować swój przyszły rozwój tak, by stać się najlepszym kandydatem.

Technologia żywności (żywienia)
Specjaliści technologii żywności (żywienia) są poszukiwani zarówno przez przedsiębiorstwa przemysłu spożywczego, jak też różnorodne instytucje badawcze i organizacje rządowe.
Pracują oni przy tworzeniu nowych produktów, począwszy od idei produktu, poprzez przygotowanie i testowanie receptur, aż do pełnego wdrożenia. Przygotowują specyfikacje oraz oceny jakości surowców i produktów końcowych, monitorują higienę produkcji oraz wdrażają systemy zapewnienia jakości.
Wymagania:
Na stanowisku technologa żywności (żywienia) zatrudniani są absolwenci zarówno technologii żywności (żywienia), jak i kierunków pokrewnych. Osoby takie muszą posiadać wiedzę techniczną, być samodzielne, ale także otwarte na pracę w grupie, zdyscyplinowane i zorientowane na potrzeby konsumenta. Dużym atutem jest doświadczenie w pracy w ośrodkach przemysłowych. Może to być zarówno wcześniejsza praca na pełny etat, jak i praktyka czy też staż odbyty w trakcie studiów.
Wiodące firmy:
American Restaurants, Cadbury Wedel Sp. z o.o., Danone Sp. z o.o., Masterfoods Polska Sp. z o.o., Nestlé Polska SA, Nutricia Polska Sp. z o.o., Kraft Foods Polska SA, Agros Nova Sp. z o.o.

Elektronika
Branża rozwija się niesłychanie szybko. Bez postępu w tej dziedzinie nie można wyobrazić sobie rozwoju innych sektorów przemysłu. Elektronicy zatrudniani są zarówno w firmach specjalizujących się w branży, jak i innych dużych zakładach. Wielu pracodawców wybiera najlepszych elektroników już na studiach, oferując im płatne staże i praktyki. W rekrutacji niejednokrotnie pomagają pracownicy uczelni technicznych. Najlepsi studenci pracują w grupach projektowych, uczestnicząc w pracach badawczych oraz zleceniach kierowanych na uczelnie. Daje to szansę zdobycia cennego doświadczenia oraz poznania najnowszych rozwiązań technicznych. Bez ciągłego poszerzania wiedzy i śledzenia nowości pracownicy tego sektora długo nie utrzymają się na rynku.
Wymagania:
Bezwzględnie wymagany jest dyplom ukończenia studiów wyższych i specjalizacji związanej z podejmowaną pracą. Organizacje tego sektora zatrudniają zarówno absolwentów po kierunku elektronika, elektryka, informatyka, jak i fizyków czy matematyków. Dodatkowym atutem jest ukończenie studiów podyplomowych. Firmy poszukują pracowników znających najnowsze rozwiązania w dziedzinie elektroniki i informatyki, kreatywnych, którzy bardzo szybko się uczą.
Ze względu na charakter pracy dużą rolę odgrywa umiejętność pracy w grupie oraz zdolność komunikacji także w języku obcym.
Wiodące firmy:
GE Power Controls Sp. z o.o., ABB Sp. z o.o., Kimball Electronics Poland Sp. z o.o., Philips Polska SA, Ericsson Sp. z o.o., Nokia Poland, Motorolla Polska Sp. z o.o.

Telekomunikacja
Według prognoz analityków, w najbliższym czasie branża telekomunikacyjna rozwijać się będzie stosunkowo równomiernie. Przyczyni się do tego niewątpliwe dalszy szybki rozwój Internetu oraz programów tworzenia społeczeństwa informacyjnego. Dzięki prawu telekomunikacyjnemu, które dostosowywane jest do wymogów unijnych, stabilną pozycję na rynku uzyskają zarówno operatorzy sieci telefonii komórkowej, jak i połączeń międzystrefowych. Analizując branżę trudno jest oddzielić telekomunikację i IT, obie dziedziny stykają się na każdym kroku. Pracownicy telekomunikacji muszą liczyć się z koniecznością odbywania częstych szkoleń, zarówno technologicznych, jak i interpersonalnych. Praca wymaga ciągłego śledzenia rynku i nowych technologii, daje za to duże możliwości rozwoju i awansu zawodowego.
Wymagania
Zatrudnienie w branży znajdą zarówno absolwenci telekomunikacji i informatyki, jak i specjaliści ds. finansów, zarządzania, marketingu i innych. Od kandydatów nie wymaga się ukończenia konkretnego kierunku studiów, ważna jest natomiast znajomość branży i stosowanych rozwiązań oraz dobra znajomość języków obcych, głównie języka angielskiego. Pracodawcy cenią samodzielność, kreatywność oraz zaangażowanie. Kandydaci muszą także udowodnić, że potrafią pracować w zespole.
Wiodące firmy:
Ericsson Sp. z o.o., Motorolla Polska Sp. z o.o., Netia Holding SA (El-Net, Netia), Nokia Poland, PTK Centertel Sp. z o.o., Polska Telefonia Cyfrowa Sp. z o.o., Polkomtel SA, Telekomunikacja Polska SA

Motoryzacja
Według danych Polskiej Izby Motoryzacji branża ta zatrudnia ponad 114 tys. osób, z czego 25,5 tys. to osoby zatrudnione w sektorze produkcji pojazdów. Polską branżę motoryzacyjną zdominowały fabryki samochodów osobowych (VW Poznań, FAP, GM, FSO i Intrall Polska). Zauważalny jest również rozwój sektora produkcji autobusów (Autosan, Volvo, Solaris, Scania, MAN Star Truck & Buses, Solbus, Jelcz). Wraz ze wzrostem produkcji gotowych pojazdów powstają w Polsce fabryki części samochodowych. Producenci podzespołów, w związku z niższymi kosztami produkcji oraz nowoczesnymi technologiami stosowanymi w polskich fabrykach, znajdują odbiorców nie tylko w kraju, ale również za granicą. Do najważniejszych zakładów tego sektora zalicza się: Delphi Automotive System Poland Sp. z o.o. 6 zakładów oraz centrum R&D w Krakowie), Faurecia Sp. z o.o. (9 fabryk), Lear Corporation Poland Sp. z o.o. (2 fabryki), TRW Automotive Polska Sp. z o.o. (3 zakłady), Valeo Service Eastern Europe Sp. z o.o. (5 zakładów), SEWS - Cabind Poland Sp. z o.o. (3 fabryki). Dużym atutem branży motoryzacyjnej w Polsce są działy R&D. Inwestorzy zauważają, że w Polsce jest wielu dobrze wykształconych i pomysłowych inżynierów, którzy tworzą rozwiązania stosowane w samochodach światowych marek.
Spore zamieszanie w branży spowodował Raport PWC, prognozujący w najbliższym czasie spadek zainteresowania autami produkowanymi w Polsce. Ma się to przełożyć w latach 2006-2007 na spadek ich produkcji. Z raportem tym nie zgadza się Dyrektor Biura Polskiej Izby Motoryzacji, który przewiduje dalszy wzrost produkcji. Niestety Polska ostatnio przegrywa walkę o nowych graczy tego sektora z Czechami i Słowacją (Toyota-PSA, PSA i Hyundai-KIA).
Według Polskiej Izby Motoryzacji, do największych pracodawców wśród producentów pojazdów należą: VW Poznań Sp. z o.o. (6933 pracowników), FAP (3700 pracowników) oraz MAN Star Truck & Buses Sp. z o.o. (2582 pracowników). Natomiast największymi pracodawcami z branży produkcji komponentów są: Delphi Automotive System Poland Sp. z o.o. (6000 zatrudnionych), Faurecia Sp. z o.o. (4500 zatrudnionych), Lear Corporation Poland Sp. z o.o. (4000 zatrudnionych), TRW Automotive Polska Sp. z o.o. (3600 zatrudnionych), SEWS - Cabind Poland Sp. z o.o. (3500 zatrudnionych) i Michelin Polska Sp. z o.o. (3400 zatrudnionych).
Wymagania:
Podstawowe wymagania stawiane kandydatom to wykształcenie wyższe techniczne i komunikatywna znajomość języka, najczęściej angielskiego, choć pojawiają się dodatkowo wymagania dotyczące języka francuskiego lub niemieckiego. Zazwyczaj poszukiwani są absolwenci automatyki, mechaniki, elektroniki, inżynierii materiałowej. Jak w każdym zakładzie produkcyjnym, branża zatrudnia również informatyków oraz specjalistów zakresie zarządzania produkcją. Pracodawcy poszukują osób, które szybko się uczą i przystosowują do nowych warunków. W branży liczy się jakość i precyzja, taki też musi być kandydat. Oczywiście bez wysoko rozwiniętych umiejętności komunikacji i pracy w grupie oraz zdolności sprzedaży, trudno będzie przejść proces rekrutacyjny. Warto zainwestować w studia podyplomowe i dodatkowe kursy, a także poświęcić czas na zdobycie doświadczenia zawodowego (branża oferuje praktyki i staże dla studentów).
Wiodące firmy:
Auto Polska Sp. z o.o., Autosan SA, Delphi Automotive System Poland Sp. z o.o., Faurecia Sp. z.o.o, FAP, FSO SA, General Motors Manufacturing Poland Sp. z o.o., Intrall Polska Sp. z o.o., Lear Corporation Poland Sp. z o.o., MAN Star Truck & Buses Sp. z o.o., Scania Polska SA, Solbus Sp. z o.o., Jelcz SA, Toyota Motor Poland, TRW Automotive Polska Sp. z o.o., Valeo Service Eastern Europe Sp. z o.o., SEWS - Cabind Poland Sp. z o.o., Volvo Solaris Bus & Coach SA, VW Poznań Sp. z o.o.,

Budownictwo  i inżynieria  wodno-lądowa
Do zadań inżynierów pracujących w tej branży należy realizacja projektów oraz badanie ich zgodności z prawem budowlanym. To zarówno nadzór techniczny nad inwestycjami, jak i kontrola terminowości i budżetu wykonywanych prac. Praca wymaga posiadania nie tylko odpowiedniego wykształcenia, ale również uprawnień do wykonywania zawodu. W chwili obecnej poszukiwani są specjaliści budowy dróg i mostów. Spowodowane jest to dużą ilością inwestycji drogowych w naszym kraju. Ponadto przedsiębiorstwa tej branży poszukują specjalistów z bezpieczeństwa i higieny pracy oraz inżynierów, którzy będą mogli zająć się utrzymaniem budynków biurowych czy też produkcyjnych. Praca przy realizacji dużych inwestycji zazwyczaj opiera się na kontraktach, wymaga pełnej dyspozycyjności i mobilności. Jest również niezwykle odpowiedzialna, to właśnie inżynierowie budowlani odpowiadają za bezpieczeństwo osób w przyszłości korzystających z budynku czy drogi.
Wymagania:
Niezbędnym warunkiem wykonywania pracy w tej branży są nie tylko studia wyższe - kierunkowe, ale również uprawnienia budowlane. Nie mniej ważna jest biegła obsługa specjalistycznych programów komputerowych (np. AutoCad, Primavera, MS Project) oraz doświadczenie w branży. W pracy tej inżynierowie mają ciągły kontakt z pracownikami budowy, muszą zatem posiadać zdolności interpersonalne i pracy w grupie, być asertywnymi i konsekwentnymi. Jak już wspominano, praca wiąże się z dyspozycyjnością, trzeba być gotowym na częste, niejednokrotnie długie wyjazdy służbowe.
Wiodące firmy:
Budimex SA, Chemobudowa Kraków SA, Hochtief Polska Sp. z o.o., Mitex SA, Mostostal SA, Strabag Sp. z o.o., Skanska SA, Warbud SA

Transport i logistyka
Jednym z obszarów działalności przedsiębiorstw jest redukcja kosztów, w tym również kosztów transportu i magazynowania. Zajmują się tym logistycy. Dbają oni o właściwe wykorzystanie powierzchni magazynowych i floty transportowej przedsiębiorstwa, odpowiadają za terminowe dostawy do klientów
i monitorują stan realizacji zamówień. Ponadto biorą czynny udział w planowaniu produkcji i optymalizacji zakupów przedsiębiorstwa tak by zapewnić ciągłość procesu produkcyjnego. Ważnym elementem pracy na tym stanowisku jest współpraca z klientami, dostawcami oraz przewoźnikami zarówno w kraju jak i za granicą. Liczą się szybkie i trafne decyzje.
Chętnych do pracy na stanowiskach logistycznych jest bardzo dużo, zatem konkurencja jest ogromna. Jest to branża, która w Polsce, ze względu na duże koszty transportu i magazynowania, bardzo szybko się rozwija. Powstają nowe firmy specjalizujące się
w świadczeniu usług logistycznych, transporcie
i gospodarce magazynowej. Posiadają one rozbudowaną flotę transportową i własne, nowoczesne magazyny, które wynajmują swoim klientom. Przedsiębiorstwa zatrudniające na stanowiskach logistycznych to jednak nie tylko firmy transportowe, ale również średnie i duże organizacje posiadające działy logistyki i transportu.
Wymagania:
Osoby starające się o pracę w tym sektorze muszą znać języki obce, posiadać wykształcenie wyższe techniczne. Atutem są studia podyplomowe i kursy z zakresu logistyki. Ważna jest też znajomość branży oraz zagadnień funkcjonowania handlu krajowego i międzynarodowego. Ponadto kandydaci muszą wykazywać zdolności do pozyskiwania i utrzymywania kontaktów, być doskonałymi organizatorami i posiadać umiejętność zarządzania własnym czasem pracy, a także umiejętność pracy w grupie. Dodatkowo powinni posiadać zdolności analitycznego myślenia i właściwej argumentacji swoich pomysłów. Pracodawcy zatrudniają kandydatów, którzy szybko się uczą i przystosowują do ciągle zmieniającego się rynku. Osoby, które w przyszłości chcą pracować
w charakterze logistyka muszą przygotować się nie tylko na pracę niezwykle interesującą, pełną wyzwań, która daje ogromne możliwości rozwoju, ale także na pracę w ciągłym stresie i pod presją czasu.
Wiodące firmy:
DHL Express (Poland) Sp. z o.o., GEFCO Polska, LCS Logistics Sp. z o.o., Spedimex Sp. z o.o., UPS Polska Sp. z o.o., TNT Express Polska, Schenker Sp. z o.o., Messenger Service STOLICA SA, Raben Polska Spóka z.o.o., FastTrack, PEKAES SA, Servisco

Paliwa i oleje
Branżę stanowią przedsiębiorstwa zajmujące się wydobyciem i przerobem ropy naftowej oraz dystrybucją produktów naftowych. Dostarczają one na rynek produkty takie jak: benzyny bezołowiowe, oleje napędowe, oleje opałowe, paliwa lotnicze, oleje smarowe, produkty parafinowe oraz asfalty i gazy. Do największych przedstawicieli branży zalicza się PKN Orlen SA, Grupę Lotos SA, BP Polska Sp. z o.o., Shell Polska Sp. z o.o. i Statoil Polska Sp. z o.o. Przedsiębiorstwa te zatrudniają zarówno inżynierów geologów, fizyków, inżynierów procesowych, chemików, informatyków i automatyków, jak i ekonomistów czy specjalistów od zarządzania. Do zadań zatrudnionych osób, w zależności od stanowiska, należy między innymi kontrola terminowości i jakości całego procesu produkcyjnego, ustalanie ryzyka i bezpieczeństwa procesowego, przygotowywanie raportów produkcyjnych i sprzedażowych oraz współdziałanie z podwykonawcami i dystrybutorami produktów. Ponadto personel zarządzający odpowiada za analizę projektów biznesowych, często współuczestniczy w projektowaniu i wdrożeniu nowych systemów zarządzania, a także ich późniejszej ocenie i ewentualnym doskonaleniu.
Wymagania:
W branży liczy się doświadczenie. Można je zdobyć przy okazji odbywania staży i praktyk studenckich. Warto postarać się np. o praktyki dyplomowe i napisać pracę inżynierską czy też magisterską dotyczącą przedsiębiorstwa z branży. Poszukiwani są inżynierowie, absolwenci takich kierunków, jak: gospodarka paliwami i energią, górnictwo, geologia, chemia, inżynieria chemiczna i procesowa, fizyka, matematyka. Pracodawcy oferują również zatrudnienie ekonomistom, specjalistom ds. sprzedaży czy zarządzania. Rekrutujący zwracają uwagę na ukończone przez kandydata kursy czy też studia podyplomowe oraz umiejętność wykorzystania wiedzy
i zdobytych doświadczeń. Kandydaci powinni również posiadać wysoko rozwinięte zdolności interpersonalne umożliwiające pracę w zespole, być zdecydowani i nastawieni na realizację celów.
Wiodące firmy:
BP Polska Sp. z o.o., Castrol Polska Sp. z o.o., Grupa Lotos SA, PKN Orlen SA, Shell Polska Sp. z o.o., Statoil Polska Sp. z o.o.

IT i nowoczesne technologie
Sektor IT tworzony jest przez firmy produkujące sprzęt i oprogramowanie oraz przez przedsiębiorstwa zajmujące się jego dystrybucją. Znajdziemy w nim także firmy, które dostarczają usługi informatyczne, teleinformatyczne oraz internetowe.
W branży występują zarówno światowe korporacje: IBM, Ericsson, Nokia, Oracle oraz Microsoft, jak
i mniejsi krajowi poddostawcy rozwiązań informatycznych: Ericpol Telecom Sp. z o.o., AMG.net SA czy też Power Media Sp. z o.o. Ponadto w Polsce i na świecie obserwujemy szybki rozwój działów IT w dużych, globalnych korporacjach. Dobrym przykładem jest firma Procter&Gamble, która dla potrzeb pracowników działów marketingu, sprzedaży i finansów stworzyła tzw. Globalne Centra Informatycznych Usług Biznesowych (jedno z nich znajduje się w Warszawie), gdzie buduje się rozwiązania wspomagające decyzje i usprawniające procesy biznesowe. Zatrudnia się tam zarówno osoby po politechnikach, jak
i po studiach ekonomicznych. Dzięki temu wiedza tych organizacji staje się o wiele bardziej uniwersalna, a tworzone tam rozwiązania znakomicie spełniają wymagania użytkowników. W przypadku firm, które postawiły sobie za cel globalną informatyzację swoich procesów biznesowych, liczy się przede wszystkim zrozumienie potrzeb pracowników różnych szczebli, we wszystkich działach. Oznacza to odejście od tradycyjnej, usługowej roli działu IT. Priorytetem staje się niewątpliwie dostarczanie rozwiązań, które usprawniają podejmowanie decyzji biznesowych, a co za tym idzie mają wpływ na umocnienie pozycji firmy na rynku.
Wymagania:
Dziś znajomość języków programowania i technologii informatycznych, typowa dla inżynierów po politechnikach, po prostu nie wystarcza, oprócz wiedzy inżynierskiej wymagana jest znajomość języków obcych oraz posiadanie tzw. umiejętności "miękkich". Są to umiejętność współpracy z innymi pracownikami, znajomość ich "języka", inicjatywa, umiejętność przekonywania do swoich pomysłów czy też angażowania innych osób w swoje projekty.
Wiodące firmy:
ComArch SA, AMG.net SA, Ericpol Telecom Sp. z o.o., Ericsson Sp. z o.o., ComputerLand SA, IBM Polska Sp. z o.o., Microsoft Polska Sp. z o.o., Nokia Poland, Oracle Polska Sp. z o.o., Procter&Gamble Operations Polska Sp. z o.o., Prokom Software SA, TechData Polska Sp. z o.o., Power Media Sp. z o.o., Volvo Polska

Inżynieria chemiczna i farmaceutyka
Zatrudnienie w tym sektorze znajdą zwłaszcza absolwenci kierunków technicznych takich, jak: inżynieria chemiczna i procesowa, chemia, biotechnologia, inżynieria materiałowa, ale także inżynierowie mechanicy i automatycy. Na zatrudnienie, szczególnie w branży farmaceutycznej, mogą liczyć również absolwenci farmacji i medycyny. Zajmują się oni prowadzeniem prac badawczych nad nowymi farmaceutykami i kontrolą jakości oraz późniejszym monitorowaniem badań klinicznych.
Inżynierowie w tym sektorze zajmują się między innymi projektowaniem nowych linii produkcyjnych oraz optymalizacją już istniejących, nadzorem i zarządzaniem bieżącej produkcji, wprowadzaniem systemów zarządzania jakością w zakładach. Oczywiście wszystkie te działania wymagają nie tylko specjalistycznej wiedzy inżynierskiej w zakresie procesów podstawowych, budowy maszyn, ale także, przepisów w zakresie szeroko pojętej ochrony środowiska, jakości i bezpieczeństwa pracy oraz ekonomicznego podejścia do procesu produkcyjnego.
Wymagania:
Inżynierowie zatrudniani w tym sektorze muszą posiadać nie tyko rozległą wiedzę specjalistyczną, znać w stopniu komunikatywnym przynajmniej jeden język obcy, ale również być doskonałymi menedżerami, którzy w swoich działaniach kierują się rachunkiem ekonomicznym. Największe firmy z branży zatrudniając pracownika wybierają osoby odpowiedzialne, kreatywne, potrafiące pracować zarówno w grupie, jak i samodzielnie, często pod presją czasu. Oczywiście na niektórych stanowiskach wymagane jest doświadczenie, ale coraz więcej firm daje szansę absolwentom, w których widzi potencjał. Tworzy programy stażowe, które często kończą się zatrudnieniem stażysty.
Wiodące firmy:
Colgate-Palmolive Poland Sp. z o.o., GlaxoSmithKline, Henkel Polska SA, Jelfa SA, Polpharma SA, Procter&Gamble, Pliva Kraków SA, Reckitt Benckiser (Poland) SA, Unilever Polska SA, Zakłady Chemiczne POLICE SA

Inżynieria lotnicza
Wzrost konkurencji w branży usług lotniczych przyniósł zwiększenie liczby pracowników zatrudnianych w tym sektorze oraz rozwój programów praktyk  i staży studenckich. Sektor rozwija się niesłychanie szybko i nic nie wskazuje na spowolnienie tempa. Firmy walcząc o klienta poszukują coraz nowszych rozwiązań i wykwalifikowanego personelu. Poszukiwani są pracownicy, którzy zajmą się planowaniem połączeń, koordynacją personelu i sprzętu, planowaniem, testowaniem i opiniowaniem projektów. Ponadto branża stale poszukuje osób do obsługi klientów, przyjmowania zamówień czy też obsługi nadziemnej. Praca często wiąże się z koniecznością podejmowania szybkich decyzji, od presją czasu
i stresu. Pracodawcy wymagają także pełnej dyspozycyjności ze względu na częste wyjazdy służbowe. Branża oferuje pracownikom szerokie możliwości szkoleń i rozwoju zawodowego.
Wymagania:
Podstawowym wymaganiem jest znajomość języków obcych oraz ponadprzeciętne zdolności interpersonalne. Coraz częściej pracodawcy poszukują nie pracowników, lecz "pasjonatów z inicjatywą" - Centralwings. Kandydaci muszą posiadać dyplom ukończenia uczelni wyższej (mechanika, elektronika, elektryka, a także fizyka, matematyka, informatyka, kierunków inżynierii materiałowej) oraz znać branżę. Aby zostać zatrudnionym, trzeba ponadto pokazać przyszłemu pracodawcy, że jest się osobą otwartą, która szybko się uczy i potrafi wyciągać wnioski. Cenione są również umiejętność zarządzania czasem, zdolności komunikacyjne oraz kreatywność i ciągłe poszukiwanie nowych, lepszych rozwiązań. Atutem kandydata niewątpliwie będą studia podyplomowe, praktyki i staże w branży, o których warto pomyśleć już na ostatnich latach studiów.
Wiodące firmy:
British Airways, Centralwings Nowy Przewoźnik Sp. z o.o., Lufthansa, Polskie Linie Lotnicze Lot SA, Ryanair, SkyEurope Airlines, Wizzair

Inżynieria środowiska

Na rynku pracy nie maleje zapotrzebowanie na absolwentów inżynierii środowiska. Związane jest to z koniecznością dostosowywania ochrony środowiska w Polsce do standardów unijnych. Inżynierowie środowiska znajdują zatrudnienie w firmach przemysłowych, jak i we władzach lokalnych, w wydziałach ochrony środowiska, oczyszczalniach ścieków, stacjach uzdatniania wody, obiektach służących unieszkodliwianiu, przetwarzaniu i utylizacji odpadów. Mogą też prowadzić własną działalność gospodarczą, pracować w biurach projektowych lub firmach konsultingowych.
Specjaliści z tej dziedziny są przygotowani zarówno do obsługi różnych urządzeń i aparatury, projektowania nowych instalacji i całych obiektów (np. oczyszczalni ścieków), jak i wykonywania obowiązków administracyjnych, takich jak: zarządzanie zleceniobiorcami, określanie budżetu, prowadzenie statystyk, przygotowywanie raportów, publikacji i prezentacji. Mogą również przygotowywać plany gospodarki odpadami, oceny oddziaływania na środowisko lub pozwolenia zintegrowane (IPPC).
Wymagania:
Poszukiwani są absolwenci kierunków związanych z inżynierią środowiska i ochroną środowiska, którzy wykazują znajomość polskiego i europejskiego prawa. W procesie rekrutacyjnym niewątpliwie liczą się także kursy i studia podyplomowe oraz doświadczenie zawodowe zdobyte na praktykach i stażach studenckich, szczególnie poza granicami kraju. Idealny kandydat powinien być samodzielny, posiadać zdolność komunikacji i szybkiego wyciągania wniosków. Atutem jest również umiejętność pracy z ludźmi oraz umiejętność prowadzenia komunikacji ustnej i pisemnej z urzędami i innymi instytucjami.
Wiodące firmy:
EKO-AQUA Invest Sp. z o.o., Przedsiębiorstwo Projektowo - Usługowe EKOlogic Inżynieria i Ochrona Środowiska, PGGO-Polska Grupa Gospodarki Odpadami, Eko-Punkt Organizacja Odzysku SA, Przedsiębiorstwo Ekologiczne INTEREKO Sp. z o.o.

Inżynieria materiałowa
Reprezentantami branży są firmy zajmujące się zaawansowanymi technologiami. To zarówno laboratoria naukowo-badawcze, akademickie i te związane bezpośrednio z przemysłem, jak i zakłady przemysłowe stosujące w produkcji technologie oparte na nowych osiągnięciach w dziedzinie badań materiałowych. Na całym świecie liczba takich przedsiębiorstw rośnie. W najbliższej przyszłości również i Polska dołączy do krajów szeroko stosujących zaawansowane technologie. Dotyczy to zarówno przedsiębiorstw zajmujących się przetwórstwem metali, chemii przemysłowej, budowlanej i użytkowej, jak i firm farmaceutycznych, medycznych i biotechnologicznych. To właśnie te ostatnie w coraz większym zakresie stosują nanotechnologie, nanostruktury i materiały molekularne w diagnostyce i terapii. We wszystkich tych ośrodkach poszukuje się nowych rozwiązań w zakresie jakości materiałów i gospodarki materiałowej. Inżynierowie zajmują się głównie projektowaniem nowych surowców oraz doskonaleniem już istniejących. Prowadzą badania nad strukturą chemiczną, wytrzymałością i możliwościami zastosowań. Udzielają porad technicznych, kontrolują jakość, rozpoznają usterki i eliminują je. Specjaliści inżynierii materiałowej mają ciągły kontakt z dostawcami, klientami i załogą techniczną.
Wymagania:
Kandydaci muszą posiadać dyplom ukończenia studiów technicznych. Preferowane kierunki to: metalurgia, inżynieria materiałowa, technologia chemiczna, produkcja gumy, polimerów i biomateriałów oraz wszystkie kierunki pokrewne, a także fizyka, matematyka i informatyka. Oprócz wiedzy specjalistycznej pracodawcy od kandydatów wymagają kreatywności, wysoko rozwiniętych zdolności interpersonalnych i umiejętności pracy w grupie oraz ciągłego podwyższania kwalifikacji i śledzenia nowinek technicznych. Atutem jest doświadczenie.
Wiodące firmy:
Addmetal Sp. z o.o., Barlinek SA, Huta Szka DECO-GLASS Sp. z o.o.,
Opoczno SA, Stomil SA

Branża alkoholowa, browarnicza i tytoniowa
Branże spirytusowa, piwowarska oraz produkcji wyrobów tytoniowych są specyficzne. Dzieje się tak ze względu na produkt, który jest objęty akcyzą, zatem część zysków z jego sprzedaży trafia do budżetu państwa. Polityka podatkowa, rozwój nielegalnego importu, produkcji i handlu, a także ograniczenia prawne dotyczące promocji i sprzedaży tych wyrobów nie pozostają bez wpływu na zyski przedsiębiorstw. W sektorach tych z jednej strony widzimy międzynarodowe koncerny, które chętnie inwestują w Polsce, z drugiej zaś prywatyzowane dawne zakłady państwowe. Międzynarodowe koncerny kładą wysoki nacisk na rozwój zawodowy pracowników, którzy właściwie od pierwszego dnia pracy uczestniczą w realizacji dużych projektów. Pracownicy poddawani są ciągłej ocenie, przygotowywane są indywidualne ścieżki kariery.
W branży poszukiwani są zarówno inżynierowie odpowiadający za proces produkcyjny i kontrolę jakości, jak i specjaliści w zakresie zarządzania, marketingu czy też planowania zakupów i sprzedaży. Podobnie jak w innych branżach, pracę znajdą również mechanicy, automatycy, informatycy, specjaliści od wdrażania nowoczesnych technologii oraz absolwenci kierunków telekomunikacyjnych.
Wymagania:
Poszukiwani są absolwenci uczelni technicznych posiadający wysoko rozwinięte zdolności interpersonalne, lubiący wyzwania i konsekwentni w dążeniu do realizacji założonych celów. Ważna jest ponadto umiejętność pracy w grupie oraz szybkiego uczenia się i przystosowywania do nowych warunków. Bardzo dobra znajomość języka angielskiego to standard w wymaganiach stawianych rekrutującym. Atutem niewątpliwie będzie dyplom ukończenia studiów, zgodnych ze specjalizacją działu, do którego kandydat aplikuje, studia podyplomowe i inne kursy. Doświadczenie w branży można zdobyć dzięki oferowanym przez firmy praktykom studenckim i stażom, które często kończą się propozycją zatrudnienia.
Wiodące firmy:
British American Tobacco Polska SA, Carlsberg Okocim SA, Grupa Żywiec SA, Kompania Piwowarska SA, Philip Morris Polska SA, Universal Leaf Tobacco Poland Sp. z o.o., Polski Tytoń SA, Polmos SA w Białystoku, PZPS Polmos SA w Poznaniu, MWWID "Polmos" w Józefowie, Sobieski Sp. z o.o., Unicom Bols Sp. z o.o., Vin&Sprit AB-V&S Luksusowa Zielona Góra

 

Autor: Grzegorz Kierner, Biuro Karier Politechniki Łódzkiej
Żródło: www.kariera.com.pl

Autor: Dorota Maj
Ostatnia aktualizacja: 29.07.2010, godz. 11:31 - Dorota Maj