Aktualności


         [*] Zmarła Magda Grodzka-Gużkowska (1925-2014) [*]

 

6 stycznia 2014 zmarła Magda Grodzka-Gużkowska - osoba o niesamowitej historii życia, która w swojej pracy zawodowej niezwykle skutecznie pracowała z osobami z autyzmem. "Miałam szczęście" - powtarzała wielokrotnie w swoim życiu. W latach 90-ych Katedra Psychologii Rehabilitacji miała przyjemność współpracować z panią Magdą. Dziś już przyszedł czas na wspomnienia...

 

Magdalena_Grodzka.jpg

 

Więcej o pani Magdzie można przeczytać m.in. pod tym linkiem.

 

2014                                          Spowiedź w drewnie

 

W imieniu Fundacji Teatroterapia Lubelska zapraszamy Państwa na sztukę Spowiedź w drewnie inspirowaną życiem beskidzkiego rzeźbiarza Jędrzeja Wowry.

Spektakle odbędą się 12.12.2013  g.18.00  oraz  13.12.2013  g.11.00 w Sali Czarnej Centrum Kultury w Lublinie. Bilety w cenie 20 zł do nabycia przed spektaklem.

 

Katedra Psychologii Rehabilitacji objęła patronat naukowy nad spektaklem.

 

Więcej informacji o Spowiedzi w drewnie znajdziecie Państwo tutaj.  

 

img_sp.w.dr..jpg

 

2013


 

 Konferencja Konteksty Psychologii Rehabilitacji coraz bliżej!

Zapraszamy już 3 grudnia!

 

Tymczasem zachęcamy do wysłuchania fragmentu programu Słucham radia TOK FM, w którym uczestniczył profesor Wojciech Otrębski:

 

Audycja

 

 

KontPsReh_logo_www.jpg

2013


 
wykrzyknik.pngKonferencja Konteksty Psychologii Rehabilitacji, 3 grudnia 2013
 
Katedra Psychologii Rehabilitacji ma zaszczyt zaprosić Państwa do udziału w I Interdyscyplinarnej Konferencji Naukowej pt. Metodologie oraz metody w badaniach i transdyscyplinarnej praktyce rehabilitacyjnej rozpoczynającej cykl spotkań naukowych Konteksty Psychologii Rehabilitacji.
Konferencja odbędzie się w dniach 3 grudnia 2013 roku w Lublinie, w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II. Szczegółowe informacje znajdziecie Państwo pod adresem:     
            http://konteksty-rehabilitacji.blogspot.com/
Serdecznie zapraszamy!

 

2013


 

Podwójny sukces!

 

Joanna Rodzeń–Krawiec oraz Katarzyna Urbaniak - doktorantki w Katedrze Psychologii Rehabilitacji - w dniu 16 wrzesnia 2013 otworzyły przewody doktorskie. Serdecznie gratulujemy!

Joanna będzie pracowała nad tematem: Poczucie zdrowienia i umacniania u chorych psychicznie uczestników środowiskowych form opieki, a Katarzyna będzie opracowywała temat: Wybrane osobowe i środowiskowe uwarunkowania zdrowienia osób z zaburzeniami płynności mowy.

Życzymy powodzenia w naukowych zmaganiach!

 2013


 

                           „Można odejść na zawsze, by stale być blisko” -

                                            ks. Jan Twardowski

 

28 sierpnia mija 13 rocznica śmierci ks. prof. Tadeusza Witkowskiego – założyciela Katedry Psychologii Rehabilitacji. Wyrażamy naszą pamięć i zapraszamy do poświęcenia kilku chwil na poznanie sylwetki księdza profesora  Witkowskiego.

 

                                    Ks. prof. Tadeusz Witkowski (1935-2000)

 

2013


 

(-: Wakacje 2013 :-)

 

wakacje_2013.jpg

Pięknych wakacji i prawdziwego wypoczynku wszystkim studentom oraz sympatykom psychologii rehabilitacji życzą pracownicy i współpracownicy Katedry Psychologii Rehabilitacji!

2013


Siły, które pokonają raka

Sily_ktore_pokonaja_raka.jpg

Serdecznie zachęcamy do zapoznania się z książką:

Siły, które pokonają raka. Psychologiczne terapie wspomagające w chorobie nbowotworowej,

w której jedną z autorek jest dr Katarzyna Mariańczyk.

 

2013


Kobiety a ryzyko raka

Kobiety.jpg

Serdecznie zachęcamy do zapoznania się z najnowszą książką dr Katrzyny Mariańczyk:

Kobiety a ryzyko raka.

Psychologiczne uwarunkowania zachowań prozdrowotnych w profilaktyce onkologicznej

 

2013


 

 Lodołamacze 2013

lodolamacze1.jpg

 

LODOŁAMACZE, to kampania na rzecz zatrudnienia osób niepełnosprawnych. Ósma Edycja Konkursu pod patronatem Małżonki Prezydenta RP, Anny Komorowskiej, ruszyła 16 kwietnia 2013 r.
Konkurs organizowany jest corocznie, począwszy od 2006 roku. Jego ideą jest wyróżnianie pracodawców, a także promowanie osób i instytucji działających na rzecz aktywności osób niepełnosprawnych w różnych dziedzinach życia społecznego i zawodowego.
Chętni do wzięcia udziału w Konkursie mogą pobrać formularze zgłoszeniowe ze strony www.lodolamacze.info.pl i przesłać do dnia 31 lipca 2013 r.

 

Oto zaproszenie do udziału w Konkursie Lodołamacze 2013!

 

2013


 

wykrzyknik.png Konferencja "Aktywizacja osób z niepełnosprawnością"

 

Serdecznie zapraszamy do udziału w Międzynarodowej Konferencji Naukowej

Aktywizacja osób z niepełnosprawnością, której współorganizatorem jest Katedra Psychologii Rehabilitacji KUL JP II. Konferencja odbędzie się 19 i 20 września w Białej Podlaskiej.

Szczegółowe informacje znajdziecie Państwo pod adresem:

/informacje-o-konferencji,art_41898.html

 

 2013


dcfedgjh.jpg

"Jestem dorosły - chcę pracować"

polecane przez

Polskie Stowarzyszenie Psychologii Organizacji

 

Polskie Stowarzyszenie Psychologii Organizacji rekomendueje metody skonstruowane w zespole profesora Wojciecha Otrębskiego w ramach projektu "Jestem dorosły-chcę pracować" (Skala przystosowania do sytuacji pracy, Inwentarz preferencji czynności zawodowych oraz Program zajęć przygotowujących młodzież z niepełnosprawnością umysłową do funkcjonowania w sytuacji pracy). Informację na ten temat można znaleźć tutaj.

 

2013


 Jestem dorosły - chcę pracować

 

Osoby niepełnosprawne umysłowo na swojej drodze zawodowej potrzebują realnego, dostosowanego do ich potrzeb wsparcia. Duży krok na tej drodze został właśnie postawiony! Prezentujemy bogate materiały stoworzone przez zespół specjalistów pod kierunkiem prof. Wojciecha Otrębskiego a dotyczące wspierania młodzieży niepełnosprawnej umysłowo w przechodzeniu z edukacji na rynek pracy: Skala przystosowania do sytuacji pracy osób z niepełnosprawnością umysłową, Inwentarz preferencji czynności zawodowych osób z niepełnosprawnością umysłową oraz Program zajęć przygotowujących młodzież z niepełnosprawnością umysłową do funkcjonowania w sytuacji pracy.

Tutaj udostępnaimy całą książkę: Jestem_dorosly_-_ksiazka.pdf. Twórczej lektury!

 

 ks_1_-_KopiaK.jpg

2012/2013


 

Adwent 2012 z dziećmi niepełnosprawnymi i chorymi

plakat_DAD_Adwent.jpg

 

Wspaniałą inicjatywę towarzyszącą adwentowemu oczekiwaniu na Dzięciątko Jezus przygotowała grupa studentów psychologii KUL. Adwent - radosny czas oczekiwania na każde dziecko to codzienna modlitwa za dzieci niepełnosprawne i chore. Ksiądz Karol Starczewski - student V roku psychologii KUL - szczegółowo omawia akcję tutaj:

http://www.naszdziennik.pl/wp/16396,adwent-dla-dzieci.html

 

Cieszymy się, że zajęcia z psychologii rehabilitacji stały się jedną z inspiracji do podjęcia tej akcji. ZAPRASZAMY wszystkich do włączania się do modlitwy za KAŻDE dziecko. Jak to zrobić? Szczegóły znajdują się tutaj:

http://duchowaadopcjadziecka.wordpress.com/

2012


 

Profesor Wojciech Otrębski został

członkiem kolegium redakcyjnego

czasopisma Journal of Intellectual Disabilities.

 

 

Jako wybitny specjalista psychologii rehabilitacji oraz znawca szeroko pojętej problematyki osób niepełnosprawnych będzie współtworzył to międzynarodowe czasopismo.

Journal of Intellectual Disabilities stanowi miejsce wymiany wiedzy, badań naukowych oraz zagadnień praktycznych z zakresu edukacji, nauk społecznych oraz nauk o zdrowiu, których celem jest rozwijanie usług na rzecz osób z niepełnosprawnością umysłową.

Życzymy, aby praca w kształtowaniu tego czasopisma była fascynującą przygodą.

 

 

Sage_journal_disabilities_home_cover.gif

2012


 

Otwarcie przewodu doktorskiego Arkadiusza Mańskiego

 

14 czerwca Arek Mański - doktorant w Katedrze Psychologii Rehabiliatcji - odważnie i z klasą otworzył przewód doktorski. Temat, nad którym Arek pracuje to Obraz dziecka niepełnosprawnego umysłowo z dysmorfią twarzy u osób zaangażowanych w jego rehabilitację. W swojej pracy Arek będzie starał się określić jakie są obrazy dziecka niepełnosprawnego umysłowo z dysmorfią twarzy u jego Matki i u Nauczycieli oraz jaka jest rola wybranych uwarunkowań osobowych i środowiskowych w tworzeniu się tych obrazów.


Serdecznie gratulujemy! brawo_gif.gif

2012


Zapraszamy do dobrej lektury!

ks_1.jpg
 
Wojciech Otrębski, Anna Boreczek, Grzegorz Wiącek (2012). The dispositions of primary health care staff towards patients with intellectual disability and psychiatric isorders - research a report. In: E. Domagała-Zyśk, M. Nowak (ed.), European social works - identity, international problems and interventions. Lublin: Gaudium, 262-297.
2012

Zapraszamy do dobrej lektury! 

ks_2.jpg

 

 

Wojciech Otrębski, Konrad Konefał, Katarzyna Mariańczyk, Małgorzata M. Kulik to autorzy książki Wspieranie rodziny z niepełnosprawnym dzieckiem wyzwaniem dla pracy socjalnej.

 

Książka prezentuje badania rodzin z niepełnosprawnymi dziećmi z województwa lubelskiego. Z punktu widzenia praktyki pracy socjalnej to niezwykle ważna publikacja, która ukazuje rozbieżności pomiędzy potrzebami rodzin z niepełnosprawnymi dziećmi a uzyskiwaną pomocą. Zapraszamy do lektury. Książka dostępna jest w formie e-booka:Wspieranie_rodziny_z_dzieckiem_niepelnosprawnym

 

2011/2012


Polski głos w międzynarodowej dyskusji o jakości życia osób z niepełnosprawnością umysłową

enhancing_springer.jpg

 

 

 

 

Otrębski W. (2011). Differences in Variables Influencing the Ratings of Importance and Use of Quality of Life Domains and Indicators by Polish Services Users and Their Parents. In: R. Kober (ed.), Enhancing the Quality of Life of People with Intellectual Disabilities, 41, 149-161.

 

 

Zapraszamy do lektury tego artykułu. Jego treść dostępna jest tutaj.

 

 

 

 

 

2012


Dzieci z chorobami genetycznymi

rodzina_z_dzieckiem_niepel..gif Sytuacja rodziny z dzieckiem niepełnosprawnym w wyniku

choroby genetycznej to kolejna publikacja pracowników

Katedry Psychologii Rehabilitacji, której lekturę

serdecznie polecamy! Tekst artykułu

Małgorzaty M. Kulik i Wojciecha Otrębskiego znajduje

się tutaj.

 

 

 

 

 

2012


Warsztaty

Sekcja Psychologii Rehabilitacji zaprasza w środę 21 marca na warsztaty z karambolizacji przestrzeni. Odbędą się one w sali GG 109 o godz. 19.00, poprowadzi je Łukasz Siatkowski (http://www.youtube.com/watch?v=DbfW0HNNzIs). 

Serdecznie zapraszamy!
Szczegółowe informacje znajdzieci Państwo tutaj.

 

2012


 

strzalka_wprawo_zaproszenie.pngWarsztaty!

Sekcja Psychologii Rehabilitacji KNSP zaprasza zainteresowane osoby w dniach 6 i 13 grudnia (11.00-12.30 c 357a) na warsztaty pt. "Seksualność osób z niepełnosprawnością intelektualną". Uczestnicy zdobędą wiedzę dotyczącą m.in. rozwoju biopsychospołecznego osób z npł intelektualną, etycznych i prawnych aspektów realizowania potrzeb seksualnych, a także wiedzę niezbędną podczas pomocy w sytuacjch problemowych np. związanych z masturbacją. Uczestnicy dowiedzą sie także jak można rozmawiać o seksualności z osobą z npł intelektualną oraz jej bliskimi.

 

grudzień 2011


Osoby niepełnosprawne a życie małżeńsko-rodzinne

Konferencja dotycząca życia małżeńsko-rodzinnego osób niepełnosprawnych odbyła się 30 listopada 2011 w Rudzie Śląskiej. To ważne zagadnienie zostało podjęte przez Wydział Teologiczny Uniwersytetu Śląskiego Zakład Nauk o Rodzinie oraz Caritas Archidiecezji Katowickiej Ośrodek dla Niepełnosprawnych. W konferencji uczestniczył profesor Wojciech Otrębski podejmując temat aktywności zawodowej jako elementu przygotowania do życia małżeńsko-rodzinnego osób niepełnosprawnych. Osoby zainteresowane tą tematyką zapraszamy do lektury wystąpienia!

 

listopad 2011


Uczniowie z niepełnosprawnością umysłową - przejście ze szkoły na rynek pracy

Prof. Wojciech  Otrębski i dr Grzegorz Wiącek 24 i 25 listopada 2011 będą uczestniczyć w konferencji naukowej „Człowiek w pracy i organizacji: Perspektywa psychologiczna”. W piątek 25 listopada ok. godz. 9.00 Panowie będą omawiać kontekst teoretyczny diagnozy zainteresowań zawodowych i przystosowania do sytuacji pracy czyli jak pomóc uczniowi z niepełnosprawnością umysłową w efektywnym przejściu ze szkoły na rynek pracy. Dla zainteresowanych udostępnaimy treść wystąpienia i zapraszmy do lektury!

 

listopad 2011


Projekt Badania rodzin z niepełnosprawnymi dziećmi pomyślnie zakończony  :-)

Projekt "Badania rodzin z niepełnosprawnymi dziećmi", realizowany m.in. przez pracowników Katedry Psychologii Rehabilitacji został pomyślnie zakończony. Niebawem pojawi się książka, o czym niezwłocznie poinformujemy. A już dziś zapraszmy do zapoznania się z wystąpieniami realizatorów projektu podczas zamykającej projekt konferencji "Zadowolenie świadczeniobiorcy z uzyskiwanego wsparcia kluczem do budowy standardów".Zapraszamy do spojrzenia na prezentację: Prezentacja

 

wrzesień 2011


pioro-9.gifWriting for academic success

Piękny majowy czas sprzyjał rozwojowi umiejętności pisania tekstów po angielsku wszystkim uczestnikom warsztatu zorganizowanego przez Katedrę Psychologii Rehabilitacji a poprowadzonego przez Profesora Gavina Fairbairn'a z Leeds Metropolitan University. Praca pod okiem Profesora okazała się dobrą inwestycją o czym świadczyły opinie uczestników. Oto jedna z nich:    
"Bardzo ciekawy warsztat, prowadzony w atmosferze twórczej dyskusji. Szczególnie cenne było to, że pracowaliśmy na fragmentach własnych tekstów. Dawało to możliwość szczegółowej analizy konkretnych fragmentów tekstu i pracy nad jego ulepszeniem. Z drugiej strony prowadzący wskazywał na ciekawe sposoby pokonywania trudności w pisaniu, związanych z niewłaściwym podejściem do procesu tworzenia tekstu" /Wacław Bąk/.

 

Polecamy kilka tytułów z dorobku Profesora Fairbairn'a dot. pisania tekstów:

Becoming an author

Writing your abstract

Reading, Writing and Reasoning

Reading at University

 

maj 2011


Bądź aktywny, zaplanuj swoją karierę zawodową

Zapraszamy do udziału w nowej edycji programu. Przeznaczony jest on dla studentów KUL posiadających orzeczenie o stopniu niepełnosprawności. Jego celem jest wspieranie studentów w aktywnym kreowaniu własnej kariery zawodowej. Realizowany jest przez konsorcjum tworzone przez: Biuro Karier KUL, Biuro Pełnomocnika Rektora KUL ds. studentów z niepełnosprawnością, Katedrę Psychologii Rehabilitacji KUL. Przebiegał będzie w dwóch etapach:

Etap I - poznaję siebie - diagnoza potrzeb studentów z niepełnosprawnością - każda osoba uczestnicząca w projekcie proszona będzie o wypełnienie (w dogodnym dla niej miejscu i czasie) ankiety pozwalającej na określenie poziomu szeregu cech psychologicznych i przekonań, które odgrywają istotną rolę w procesie poszukiwania i podejmowania pracy. Uzyskane wyniki zostaną przedstawione osobie podczas indywidualnego spotkania z doradcą zawodowym.

Etap II - wzbogacam swoje kompetencje - wszyscy uczestnicy projektu zostaną zaproszeni do wzięcia udziału w cyklu szkoleń prowadzonych przez doradców zawodowych podnoszących kompetencje istotne w efektywnym wchodzeniu na rynek pracy, czyli poszukiwaniu i podejmowaniu pracy zawodowej.

 

Wszystkich chętnych zapraszamy do kontaktu z Katedrą Psychologii Rehabilitacji KUL.

tel. 081-445-33-30, 081-445-33-33

wiacek@kul.pl 

 

Koordynator Programu

Kierownik Katedry Psychologii Rehabilitacji KUL

Dr hab. Wojciech Otrębski, prof. KUL

 

 


Promocja książki dr. Grzegorza Wiącka
pt. Efektywna integracja szkolna

    W dniu 29 kwietnia 2009 odbyło się spotkanie promujące książkę dr. Grzegorza Wiącka Efektywna integracja szkolna, zorganizowane przez Katedrę Psychologii Rehabilitacji KUL i Towarzystwo Naukowe KUL .

    W ramach spotkania miała miejsce dyskusja panelowa pt. Jaka integracja szkolna z udziałem polskich i brytyjskich specjalistów w tej dziedzinie.

 

 


 Refleksja etyczna nad badaniami osób głuchoniewidomych

    Zapraszamy do zapoznania się z etyczną refleksją nt. "Wykorzystanie metod narracyjnych w badaniach osób głuchoniewidomych", zamieszczoną na stronach internetowych Uniwersytetu Metropolitalnego w Leeds (Wielka Brytania). Refleksje etyczne tworzą cykl minipublikacji internetowych, poświęconych różnym aktualnym zagadnieniom. Jednym z autorów refleksji jest dr Grzegorz Wiącek z Katedry Psychologii Rehabilitacji KUL, zaproszony do współpracy przez autora cyklu - prof. Gavina Fairbairna, Profesora Etyki i Komunikacji w Leeds Metropolitan University.

 


Autor: Grzegorz Wiącek
Ostatnia aktualizacja: 15.01.2014, godz. 10:28 - Karolina Krzysztofik