informacje o spotkaniach: zobacz

 

Inicjatywa powstania Koła Krytyków Literackich  związana jest działalnością Katedry Krytyki Literackiej i prowadzonej przez nią Specjalizacji Krytyka Artystyczna i Literacka, której uczestnicy zainicjowali jej powstanie w 2007 roku.

 

Do najważniejszych celów należy kształtowanie kompetencji krytyczno-literackich studentów, tworzenie oraz uczestnictwo w wydarzeniach literackich i kulturalnych, rozwijanie warsztatu pisarskiego młodego krytyka.

 

W latach 2007-2010 członkowie Koła prowadzili czasopismo „Zoil”, od 2012 internetowe czasopismo „Dworzec Wschodni”. Podstawą działalności są regularne spotkania, podczas których omawiane są najważniejsze książki literatury pięknej i popularnej, w szczególności publikacje nagradzane w konkursach oraz organizowanie spotkań z pisarzami, poetami i krytykami (Andrzej Sosnowski, Bohdan Zadura, Andriej Lubka, Wojciech Bonowicz, Karol Maliszewski).

 

Koło Krytyków Literackich corocznie włącza się w inicjatywy promujące czytelnictwo, w tym w działania lubelskiego Festiwalu „Miasto Poezji” oraz akcję „Podziel się książką”. Od 2013 Koło organizuje ogólnopolskie konferencje naukowe z cyklu „Poezja!”. Koło współorganizuje Opłatek Instytut Filologii Polskiej KUL oraz Święto Polonistyki KUL i włącza się w działania promujące KUL (Polonistyczne Repetytorium Przedmaturalne, Akademia Młodych Humanistów KUL, Dzień Otwarty KUL) oraz służy pomocą w przygotowaniu sympozjów naukowych.

 

Raz w miesiącu w Katedrze Krytyki Literackiej KUL (CN 229) odbywają się dyskutuje o książkach, które zostały okrzyknięte przez czytelników bestsellerami, książkami roku, a przez jury literackich konkursów książkami roku, najlepszymi debiutami. Szczególnie chętnie czytane są książki nagrodzone przez Szwedzką Akademię.


Jeżeli masz zapał do literatury i lubisz rozmawiać o niej, dołącz do Koła Krytyków Literackich!

 

Kontakt: dr Małgorzata Peroń, IFP KUL

gosiape@kul.lublin.pl

Autor: Agnieszka Dybek
Ostatnia aktualizacja: 15.05.2019, godz. 23:40 - Małgorzata Peroń