Aktualności

Konferencja „Kresy południowo-wschodnie – polska kultura współcześnie odkrywana”

kresy płd-wsch.Katedra Teorii Kultury i Sztuki KUL, Polonistyczne Centrum Naukowo-Informacyjne im. Igora Menioka Państwowego Uniwersytetu Pedagogicznego im. Iwana  Franki w Drohobyczu wraz ze Stowarzyszeniem Inicjatyw Naukowych i Stowarzyszeniem Wspólnota Polska zapraszają na międzynarodową konferencję „Kresy południowo-wschodnie – polska kultura współcześnie odkrywana”, która odbędzie się w dniach 30 czerwca – 6 lipca 2017 r.

 

 

Celem konferencji jest ukazanie jak na byłych ziemiach polskich określanych jako Galicja Wschodnia istnieje pamięć o duchowym i materialnym dziedzictwie kultury polskiej. Do udziału zapraszamy specjalistów z różnych dziedzin w tym zwłaszcza kulturoznawców, literaturoznawców, historyków, historyków sztuki, filmoznawców, politologów, socjologów, religioznawców. Refleksją chcielibyśmy objąć m.in. następujące kręgi badawcze w odniesieniu do wspomnianego obszaru:

  • stan świadomości Polaków na temat znaczenia Kresów dla Polski; 
  • polska działalność kulturalna w postaci wymiany naukowej, wystaw, festiwali, uroczystości rocznicowych etc. oraz miejsca narodowej pamięci;
  • osoby i organizacje zasłużone dla rozwijania kultury polskiej;
  • współczesne inicjatywy naukowe i edukacyjne promujące polskie dziedzictwo;
  • aktualne i możliwe działania polityczne na rzecz wsparcia polskich tradycji narodowych;
  • ontologia pojęcia i legenda Kresów w dziełach pisarzy oraz innych twórców kultury.

              

Konferencja odbędzie się od 30 czerwca do 6 lipca 2017 r. Zgłoszenia przyjmowane są do 30 kwietnia. Główne obrady przewidziane są  3 i 4 lipca w Drohobyczu. W planie są też wizyty w takich miastach jak Lwów, Żółkiew, Truskawiec, Olesko, Poczajów, Złoczów, Krzemieniec i Podhorce. Oprócz sesji panelowych program przewiduje m.in. spotkania z naukowcami ukraińskimi oraz z przedstawicielami środowisk polonijnych.

 

Więcej informacji na stronie internetowej konferencji