Aktualności

Konferencja "Negocjacje w XXI wieku - teoria, praktyka i znaczenie"

negocjacje w XXIw.Instytut Nauk Politycznych i Spraw Międzynarodowych KUL, Fundacja Konrada Adenauera w Polsce, Fundacja Rozwoju KUL oraz Instytut Sądecko-Lubelski zapraszają na konferencję naukową „Negocjacje w XXI wieku - teoria, praktyka i znaczenie”, która rozpocznie się 29 listopada 2016 r. o godz. 9.00 w Kolegium Jana Pawła II, sala C-1031.

 

Zagadnienie negocjacji zazwyczaj potocznie kojarzone jest z dziedziną biznesu i relacji międzyludzkich. Często przytacza się stanowisko G.J. Nierenberga, iż negocjacje to „proces mogący mieć poważny wpływ na relacje zachodzące w międzyludzkich stosunkach, zaś metody techniki stosowane w procesie negocjacyjnym jako możliwe do opanowania i stosowania przez wszystkich – od zwykłego nowicjusza po doświadczonego wytrawnego negocjatora”. Negocjacje to przede wszystkim jeden z istotnych elementów stosunków międzynarodowych, w szczególności dyplomacji. Ich rozwój i znaczenie nastąpił w szczególności po II wojnie światowej. Wówczas system wielostronnych negocjacji, który zapobiegł eskalacji konfliktów międzynarodowych.

Analizując zainteresowanie negocjacjami z perspektywy historycznej można zaobserwować w XIX wieku rozwój dyplomacji konferencyjnej, następnie w XX wieku rozwój organizacji międzynarodowych i dyplomacji wielostronnej, natomiast w XXI wieku nastąpiło uwielostronnienie stosunków międzynarodowych. Można je określić jako proces „permanentnych negocjacji”, które toczą się na wielu poziomach struktur międzynarodowych i ponadnarodowych.

Celem konferencji jest zaproszenie ekspertów, badaczy oraz praktyków do interdyscyplinarnej dyskusji na temat negocjacji, teoretycznego ujęcia zagadnienia, praktyki i znaczenia samego procesu, jaki i jego skutków. Formuła konferencji będzie mieć charakter interdyscyplinarny. Do debaty naukowej zapraszamy specjalistów z zakresu nauk politycznych, prawnych, historycznych, z zakresu stosunków międzynarodowych, europeistyki, komunikowania społecznego i międzynarodowego oraz praktyków, którzy będą chcieli podzielić się swoimi doświadczeniami.

 

Program