Ogólnopolski konkurs „Alicja w Krainie Paragrafów”, organizowany na Wydziale Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji KUL, jest dedykowany uczniom szkół średnich (zwłaszcza uczniom klas I-III). Konkurs opiera się na wzorcu turniejów moot court. Jego zasadniczym celem jest promocja studiów i zawodów prawniczych, a także wspieranie młodych ludzi w zakresie poszerzania przez nich wiedzy prawniczej, doskonalenia umiejętności retorycznych i erystycznych oraz pracy w zespole.

 

Rywalizacja ma charakter drużynowy – każdą ze szkół biorących udział w konkursie, reprezentuje zespół 5-osobowy. Zadaniem uczestników konkursu jest przygotowanie strategii obrony lub oskarżenia w trakcie symulacji rozprawy w sprawie karnej, w której odgrywają oni określone role (obrońcy, oskarżyciela, świadków i oskarżonej).

 

Konkurs składa się z 4 etapów – etapu kwalifikacyjnego (polegającego na opracowaniu pracy pisemnej – w postaci aktu oskarżenia) oraz 3 etapów ustnych (ćwierćfinału, półfinału, finału/meczu o 3 miejsce).

 

Uczestnicy konkursu będą oceniani m.in. pod kątem trafności zastosowanej argumentacji i kontrargumentacji, umiejętności odwoływania się do instytucji prawnych, zdolności przedstawienia zaistniałych okoliczności w sposób korzystny dla stanowiska zajmowanego przez określoną drużynę. Powyższe kryteria będzie weryfikować komisja konkursowa, w skład której wejdą zarówno pracownicy Wydziału Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji KUL, jak również osoby wykonujące zawody prawnicze (sędziowie, adwokaci, radcy prawni).

 

Materiały:

Alicja w Krainie Paragrafów - reguły gry

 

Rozwiąż mnie! (KAZUS)

 

Formularz zgłoszeniowy i klauzula informacyjna

 

Klauzula informacyjna (dla nauczycieli)

 

 

 


 

Kontakt w sprawie konkursu:

 

konkursalicja@kul.pl

 

 

Jesteśmy także na Facebooku: https://fb.me/e/3dxnIoFHd

 

 

 

 

 

Autor: Adam Jankowski
Ostatnia aktualizacja: 14.02.2023, godz. 09:19 - Agnieszka Dębska