Z okazji rozpoczęcia nowego roku akademickiego prezentujemy nowość wydawniczą Wydawnictwa Academicon. Monografia Logos problematicos, czyli problem z problemem Andrzeja Bronka, Stanisława Majdańskiego i Moniki Walczak, profesorów Wydziału Filozofii KUL, stanowi filozoficzny namysł na naukową i filozoficzną kategorią problemu. Porusza takie zagadnienia jak: geneza problemów poznawczych, natura i struktura problemu, typy i funkcje problemów, specyfika problemów naukowych, specyfika problemów filozoficznych, czym jest problem interdyscyplinarny oraz co to znaczy rozwiązać problem. Rozważania te poprzedzone są preliminariami semiotycznymi oraz zarysem dziejów zainteresowania problemem.

 

Monografia stanowi zwieńczenie intelektualnej przyjaźni i wieloletniej współpracy naukowej Andrzeja Bronka i Stanisława Majdańskiego, wspartych istotnie w fazie finalnej przez Monikę Walczak. Jej tematem jest kategoria problemu podstawowa dla każdego typu poznania. Na co dzień rzadko pytamy o sens używanych słów i odczuwamy potrzebę doprecyzowywania ich znaczeń. Odmieniany przez wiele przypadków „problem” należy do częstych wyrażeń języka potocznego i naukowego. Zrozumienie miejsca problemów w każdym typie konwersacji pozwala dostrzec istotne zróżnicowanie sytuacji badawczych i decyzyjnych w poszczególnych dziedzinach wiedzy teoretycznej i praktycznej (chociażby w sądownictwie). Mamy tu jednak do czynienia z „przedmiotem” niepoddającym się łatwej analizie, m.in. dlatego, że chodzi o wyrażenie wieloznaczne, niejasne i nieostre zarówno w użyciu potocznym, jak i naukowym. Z jednej strony wydaje się znajome, z drugiej, jak każde wyrażenie często i na różne sposoby używane (i nadużywane), podlega znaczeniowej inflacji oraz zakresowemu i treściowemu rozmyciu.

 

 

 

Jak twierdzi prof. dr. hab. Czesław Nosal: „autorzy monografii uzasadniają znaczenie dokładnego wglądu i analizy sensu problemu jako procesu inicjującego proces poznawania naukowego. Wielu wybitnych uczonych (np. A. Einstein i L. Infeld w »Ewolucji fizyki«) podkreślało, że właśnie odkrycie nowego problemu i zdefiniowanie jego istoty determinuje rozwój nauki. Oryginalność analizy zaprezentowanej w »Logos problematicos« polega na przedstawieniu nowej, szerokiej perspektywy w analizie cech problemów i trafnego rozpoznawania ich struktury”.
 
Publikacja z pewnością będzie wspaniałą inspiracją do poszukiwania nowych problemów badawczych oraz spojrzenia na nie z innej perspektywy!
 
 

Spis treści

  1. Wątpliwości   11
  2. Preliminaria semiotyczne   19
  3. Dzieje zainteresowania problemami    39
  4. Geneza problemów poznawczych   53
  5. Natura i struktura problemu   71
  6. Typy i funkcje problemów   97
  7. Problem naukowy    117
  8. Problem filozoficzny    145
  9. Problem interdyscyplinarny   207
  10. Co to znaczy rozwiązać problem?    233
  • Appendix   257
  • Bibliografia    259
  • Streszczenie   285
  • Summary   303
  • Indeks nazwisk    321
 
 
 
Tytuł: Logos problematicos, czyli problem z problemem
Autorzy: Andrzej Bronk, Stanisław Majdański, Monika Walczak
Wydawca: Wydawnictwo Academicon
Miejsce i rok wydania: Lublin 2022
Stron: 330
ISBN: 978-83-62475-94-0
DOI: 10.52097/acapress.9788362475940
 

Autor: Andrzej Zykubek
Ostatnia aktualizacja: 01.11.2022, godz. 21:41 - Andrzej Zykubek