Lubelskie Wirtualne Dni Nauki


 

Wykłady, koncerty oraz prezentacja bogatej oferty edukacyjnej to tylko część propozycji KUL przygotowanych na Lubelskie Wirtualne Dni Nauki, wspólne przedsięwzięcie lubelskich uczelni i Urzędu Miasta. Wydarzenie, zaplanowane na 22-24 września 2020 r., zastąpi Lubelski Festiwal Nauki, który w tym roku nie odbędzie się ze względów epidemiologicznych. „KUL przygotował szereg wykładów, koncertów w formie online, zarówno w języku polskim, jak i angielskim” podkreśla prorektor ds. kształcenia dr hab. Ewa Trzaskowska, prof. KUL.

 

 

 

Lubelskie Wirtualne Dni Nauki to wykłady, prelekcje i pokazy, które będą transmitowane na żywo na Lubelskim Uniwersytecie Wirtualnym – specjalnie stworzonym na ten cel portalu (ww.lui.lublin.pl). Dostęp do portalu będzie otwarty – rejestracja nie jest wymagana na żadne z wydarzeń. Celem wydarzenia jest prezentacja znaczenia nauki dla rozwoju gospodarki regionu, kraju i świata oraz poprawy jakości życia mieszkańców, a także rozwijanie zainteresowania nauką wśród dzieci, młodzieży i dorosłych. W tym roku szczególna uwaga zostanie zwrócona na działania uczelni związane z przeciwdziałaniem epidemii COVID-19. A podczas popołudniowych sesji nie zabraknie też miejsca na prezentację osiągnieć artystycznych szkół wyższych Lublina.

 

KUL przygotował szereg interesujących propozycji. Pierwszego dnia (wtorek 22 września), który zostanie poświęcony tematyce nauki i nowych technologii, będzie można m.in. dowiedzieć się jak dokładnie w głąb organizmu pozwala zajrzeć mikroskop elektronowy, a także czy człowiek może być zbudowany z różnych genetycznie komórek i jakie to może mieć znaczenie podczas policyjnego śledztwa. Wśród propozycji przygotowanych na popołudniową sesję związaną ze sztuką i kulturą znalazła się prezentacja studenckiego Teatru ITP., a także koncert zdobywającego coraz większą popularność zespołu Good God.  

 

Drugiego dnia w programie pojawią się zagadnienia związane z epidemią COVID-19. Czy koronawirus może być znakiem czasu dla współczesnego człowieka, a jeśli tak, to co może oznaczać? W jaki sposób psycholog może pomóc w przezwyciężeniu lęków związanych z epidemią i izolacją społeczną, a także jak taką pomoc świadczyli pracownicy i studenci KUL wiosną tego roku. Po południu natomiast zaprezentują się znani ze Sceny KULline studenci, którzy udowadniają, że naukę można pogodzić z pasją muzyczną. I to ze  świetnym skutkiem.

 

Dlaczego warto studiować na KUL? – odpowiedź na to pytanie będzie można uzyskać ostatniego dnia wydarzenia na wirtualnym stoisku uniwersytetu. Pracownicy i studenci przedstawią bogatą ofertę edukacyjną uniwersytetu, w której znajdują się m.in. kierunki filologiczne, w tym jedna z nielicznych w Polsce sinologii, psychologia, prawo, ale także informatyka, biotechnologia czy pielęgniarstwo. Opowiedzą także o możliwościach wymiany międzynarodowej, organizacjach studenckich oraz zaproszą na wirtualną wycieczkę po kampusach KUL.

 

 

 

 

 

Autor: Leszek Wojtowicz
Ostatnia aktualizacja: 02.12.2020, godz. 14:22 - Leszek Wojtowicz

Utworzenie: 2020-09-16