Pandemia koronawirusa nie ustaje, dlatego studenci psychologii z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego powracają z akcją „poMOC MŁODYCH”.

 

Oczy całego świata skierowane są na walkę z pandemią wywołaną przez COVID-19. Często zapominamy o tym, że jest to trudny czas nie tylko ze względu na możliwość zakażenia się wirusem, ale przed wszystkim ze względu na obostrzenia wprowadzone w kraju i na świecie. Życie każdego z nas uległo zmianie; jedni radzą sobie z tym lepiej, a inni potrzebują odrobiny wsparcia i pomocy. - Inicjatywa jaką jest poMOC MŁODYCH, jest bardzo ważna. Szczególnie teraz, w dobie pandemii, kiedy młodzi ludzie doświadczają trudności w związku z zaistniałą sytuacją, na którą nie mają wpływu. Izolacja i nauka zdalna mogą wpływać negatywnie na ich stan psychiczny - tłumaczy Lena Smolarek, studentka psychologii i jedna z wolontariuszek akcji.

 

Akcja rozpoczęła się od pomocy psychologicznej udzielanej przez wykładowców Instytutu Psychologii. Za ich przykładem z inicjatywy dr Małgorzaty Łysiak poszli również studenci. - Pomyślałam, że to jest dobry moment na wykorzystanie potencjału naszych studentów. Znam ich umiejętności i uważam, że mogą być doskonałymi liderami, przewodnikami dla swoich kolegów. To nie jest pomoc profesjonalna, a chęć niesiania pomocy przez zwykłą rozmowę; być człowiekiem dla człowieka. Korzystając z zasobów studentów jesteśmy w stanie rozwinąć sieć wsparcia rówieśniczego, które polega na rozmowie, wspólnym spędzeniu czasu, obejrzeniu razem filmu przez Internet, czyli po prostu na stworzeniu społeczności, do której zawsze można się zwrócić - tłumaczy dr Łysiak.

 

W ramach przedsięwzięcia, studenci psychologii już po raz drugi pod opieką specjalistów oferują wsparcie rówieśnicze dla młodzieży. - Podczas pierwszej edycji nie spodziewaliśmy się tak dużego odzewu, który przekroczył nasze najśmielsze założenia. Z ogólnych statystyk wynika, że udało nam się pomóc ponad pięćdziesięciu osobom. Dla nas to bardzo duży sukces, ponieważ nie była to tylko pomoc jednorazowa, z niektórymi osobami prowadziliśmy długie rozmowy - wspomina Magda Kubicka, wolontariuszka.

 

Z takiej pomocy skorzystać może każdy, kto ciężko znosi obecną sytuację, potrzebuje otuchy czy chciałby z kimś porozmawiać. - Zaangażowałam się w tę akcję, ponieważ wierzę w to, że wspólnymi siłami możemy zrobić więcej. Postaram się pomóc każdemu w kryzysie, nie oceniać, a po prostu być wsparciem - dodaje Smolarek. Wolontariusze podpowiedzą również co zrobić z wolnym czasem, jak odnaleźć się w izolacji, jak się uczyć i studiować w nowych warunkach. 

 

Dlaczego warto skorzystać z takiej pomocy? - Przedłużająca się izolacja powoduje frustrację potrzeb. Ma to oddźwięk w naszych emocjach - smutku, złości czy lęku, a tym samym w myśleniu, które odzwierciedla nasze stany emocjonalne. Czując się bezsilnym, czy bezradnym, nierzadko przestraszonym czy osamotnionym, trudno podjąć konstruktywne działania czy samemu coś zmienić. Stąd nasza Akcja, gdzie osoby potrzebujące dobrego słowa, otuchy, grupy, znajdą po drugiej stornie monitora studentów psychologii, którzy są całą swoją uwagę i energię poświęcą by znaleźć rozwiązanie - przekonuje dr Łysiak.

 

Żeby skontaktować się ze studentami i porozmawiać, wystarczy na platformie Skype wpisać "pomoc młodych" lub napisać e-mail na adres pomocmlodych@gmail.com. Więcej informacji można znaleźć na ich stronie na Facebooku.

 

Natalia Jasińska

"Coś Nowego"

Autor: Katarzyna Bojko
Ostatnia aktualizacja: 04.01.2021, godz. 11:09 - Leszek Wojtowicz