English version

 

W dniach 6-8 listopada 2013 r. w Centrum „Synagoga” Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego w Zamościu odbyła się międzynarodowa multidyscyplinarna konferencja naukowa „Jan Karski – świadek, emisariusz, człowiek”. Konferencja została zorganizowana przez Fundację Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego w partnerstwie z Pracownią Literatury Polsko-Żydowskiej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II oraz ze Związkiem Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP. Konferencja była objęta Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego.

Projekt został zrealizowany dzięki wsparciu Ministra Spraw Zagranicznych RP, udzielonemu w ramach programu „Współpraca w dziedzinie dyplomacji publicznej 2013”.

 

 

PROGRAM KONFERENCJI

 

PLAKAT

 

 

Konferencja była transmitowana na żywo przez Internet; wkróce na naszej stronie dostępne będzie nagranie: TRANSMISJA KONFERENCJI w dwóch wersjach językowych: polskiej i angielskiej.

 

Materiały prasowe na temat konferencji [Jan Karski - świadek historii w kulturze. Rozmowa Magdaleny Lempert-Ciećwierz z prof. Sławomirem Jackiem Żurkiem, "Echa Zamościa" 12.11.2013 r., s. 23; Magdalena Lempert-Ciećwierz, O legendarnym Emisariuszu w "Synagodze"]

Jan Karski – emisariusz Polski Podziemnej – w czasie II wojny światowej jako pierwszy przekazał zachodnim aliantom informacje o dokonywanej przez Niemców zagładzie Żydów. To dzięki niemu międzynarodowa społeczność po raz pierwszy usłyszała o Holokauście.

Celem konferencji było poszerzenie, ugruntowanie i popularyzacja wiedzy o życiu i działalności Karskiego. Mamy również nadzieję, że przyczyniła się ona do konsolidacji wokół tej postaci środowisk naukowych w kraju i za granicą oraz do upowszechnienia wiedzy o Karskim na arenie międzynarodowej.

Konferencja odbyła się w Centrum „Synagoga” Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego w Zamościu, w gmachu renesansowej bożnicy odrestaurowanej przez Fundację w latach 2009-2011 dzięki wsparciu ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego.

Patronat medialny: Forum Żydów Polskich www.fzp.net.pl, Radio Lublin www.radio.lublin.pl.

 

 

 

Honorowy patronat Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego.
Projekt jest realizowany dzięki wsparciu Ministra Spraw Zagranicznych RP,
udzielonemu w ramach programu „Współpraca w dziedzinie dyplomacji publicznej 2013”.

msz_pol.jpg

 

Autor: Agnieszka Karczewska
Ostatnia aktualizacja: 24.02.2014, godz. 10:59 - Agnieszka Karczewska