Aktualności / Wydarzenia

Na żółto i na niebiesko – wystawa fotografii Yaryny Posuniak

Wystawa "Na żółto i na niebiesko" to kolekcja fotografii, której motywem przewodnim są uwiecznione przez autorkę pozornie zwykłe obiekty, krajobrazy i sytuacje w barwach flagi Ukrainy.
Wystawa stworzona została przez studentów historii sztuki KUL jako upamiętnienie rocznicy wybuchu wojny na Ukrainie.

- Odnajdywanie, wyszukiwanie barw flagi ukraińskiej było dla mnie swoistego rodzaju terapią. W ten sposób przeżywałam wojnę, poza ojczyzną - podzieliła się autorka zdjęć. Dodała również, że jej ulubiony obraz przedstawia szlak górski w Karkonoszach. Kiedy nim szła myślała o pokoju i końcu wojny w Ukrainie.

Prezentowane na wystawie zdjęcia nie są „wystudiowane”, poprawnie wykadrowane, to przypadkowe migawki, uchwycone spontanicznie,pod wpływem impulsu, chwili. Jej zdaniem, sposób w jaki zostały wykonane, decyduje o sile przekazu i oddziaływania na widza. Zdaniem Yaryny,  sposób w jaki zostały wykonane, decyduje o sile przekazu i oddziaływania na widza.

Wystawie dodatkowo towarzyszyła projekcja filmu pt. „Milczenie Mojry” (2023) autorstwa Yaryny Posuniak, zrealizowanego z udziałem Galerii Labirynt. Autorka w roli prządki przędzie czerwoną nić. Tuż obok niej na leśnej drodze rozrzucone zostały czerwone żurawie, wykonane z origami.
- Koncepcja całości została oparta również na symbolice liczb, ponieważ 52 prezentowane fotografie odnoszą się do 52 tygodni trwającej wojny, podobnie jak 12 żurawi w filmie Yaryny – symbolizujących 12 miesięcy tragedii - mówią organizatorzy wystawy, studenci Historii Sztuki KUL. 
Wystawie towarzyszyła akcja „Zrób żurawia w geście solidarności z Ukrainą”. Ekspozycja została dostosowana dla osób z dysfunkcją wzroku - przygotowane zostały dodatkowe materiały, jak tyflografiki, podpisy w alfabecie Braille’a, audiodeskrypcja fotografii i wyświetlanego filmu.

O autorce

Yaryna Posuniak, to pochodząca z Winnik spod Lwowa, absolwentka Historii sztuki KUL i Architektury na Politechnice Lubelskiej. Z Lublinem związana jest od 2015 roku. Podczas studiów w KUL była zaangażowana w działalność studenckiej Galerii 1 im. Bogusława Słomki. Obecnie współtworzy różnorodne inicjatywy społeczne, jak m.in. bibliotekę wielokulturową w Baobabie, będącą nową przestrzenią integracyjną dla emigrantów i mieszkańców Lublina.