PROFESOR STEFAN BAIER

(Hochschule für Katolische Kirchenmusik und Musikpädagogik, Regensburg)

 

Urodzony w 1967 roku w Passau, już jako uczeń zainspirowany muzycznie lekcjami gry na organach uprof.png Toniego Glasa i Wolfganga Zerera. Studiował muzykę kościelną, a także grę na organach i klawesynie w Regensburgu, Monachium i Wiedniu pod okiem takich mistrzów jak Karl Friedrich Wagner, Michael Radulescu czy Gordon Murray.

 

Od roku 2003 naucza gry na organach na stanowisku profesora w Katolickiej Wyższej Szkole Muzyki Kościelnej i Pedagogiki Muzycznej w Regensburgu. Od roku 2011 jest jednocześnie Rektorem tejże uczelni. Ponadto prowadzi kursy poświęcone muzyce organowej i dawnej.

 

Prof. Baier wykładał również gościnnie na uczelniach w Szwecji, Czechach, Słowacji, Portugalii i na Kubie. Od roku 2006 prowadzi regularne wykłady w Instytucie Muzyki Kościelnej w Opolu. Jego wkład w budowanie stosunków polsko – niemieckich został wyróżniony orderem honorowym Uniwersytetu Opolskiego. Jako organista gra na najstarszych organach Regensburga, dzieła Franza Jakoba Spätha z 1750 roku.

 

Ponadto brał udział w nagraniach muzycznych jako organista i członek zespołu muzycznego (Musik piszcz.pngder Gesandten, Bavarocco, Der Gesandten Kindlwiegen, Fiat Lux, Musica ex moenibus, Ecce Lignum, Dolci Canti), współpracował jako wydawca i edytor serii „Sacri concentus Ratisbonenses”. Prof. Stefan Baier był rownież jurorem na konkursach muzycznych i koncertował na organach i klawesynie w wielu krajach Europy, Afryki Północnej, Japonii oraz na Kubie.

 

Prof. Baier od stycznia 2013 roku pełni funkcję Zastępcy PrzewodniczącegoKonferencji Dyrektorów katolickich ośrodków kształcenia muzyki kościelnej Niemiec

 

(KdL).

 

 

 

 

 

 

 

 

IL TEMPO

 

 

iltempo1.png

Zespół IL TEMPO powstał w 1990 roku z inicjatywy Agaty Sapiechy i pod jej kierownictwem gra od poczatku istnienia. Wykonuje muzykę instrumentalną i wokalno-instrumentalną od wczesnego baroku po klasycyzm, kameralną i orkiestrową – jako orkiestra barokowa lub klasyczna, w zależności od repertuaru. Trzon zespołu / orkiestry stanowią czlonkowiezałożyciele: Agata Sapiecha, Maria Dudzik, Lilianna Stawarz i Marcin Zalewski a także Małgorzata Wojciechowska.

 

Il Tempo ma w swoim dorobku liczne nagrania fonograficzne (radiowe i CD), telewizyjne, a także transmisje radiowe (w tym EBU). Zespół Il Tempo miał zaszczyt występować na zaproszenie Ambasadora Brytyjskiego przed Jej Wysokością Królową Elżbietą II podczas Jej wizyty w Warszawie, a także przed Jej Wysokością Królową Zofią i Królem Juanem Carlosem. Il Tempo od lat uczestniczy w koncertach i nagraniach Międzynarodowej 

iltempo2.png

Letniej Akademii Muzyki Dawnej w Wilanowie, współpracuje także z Międzywydziałowym Studium Muzyki Dawnej w UMFC, wciąż poszerzając swój repertuar.

 

 

Zespół występował w Europie, USA, Kanadzie, w ramach znaczących festiwali muzycznych (m.in. Festiwal Flandryjski w Brugii, Europalia 2001, Lameque, cykl Euroradia Muzyczne stolice Europy, Festiwal Muzyki Dawnej na Zamku Królewskim), a także podczas światowych konferencji muzykologicznych.

 

 

 

 

Nazwa Il Tempo nie wywodzi się z tradycji historycznej, jak to często ma miejsce wśród zespołów muzyki dawnej. Każde ze znaczeń tego włoskiego słowa – czas, pora, chwila, takt, pogoda, wiąże się z ideą i charakterem działalności zespołu. Jak metaforycznie rzecz ujmują muzycy Il Tempo słowami:

 

 

" ...Jesteśmy chwilą w teraźniejszości, lecz sztuka jest ponadczasowa. Staramy się przekazać jej aurę, odczytywaną przez nas jako istniejącą al tempo dei tempi..."

 

 

Źródło: www.iltempo.pl

 

 

 

 

 

Ewa Obniska

 

 

Znakomity muzykolog, absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego - od 1982 wykłada historię muzykiewaobniska.png renesansu i baroku na Akademii Teologii Katolickiej (obecnie - Uniwersytet im. Kardynała Wyszyńskiego). W 1989 r. uzyskała doktorat na podstawie rozprawy o życiu i twórczości Claudio Monteverdiego (Monteverdi – Życie i twórczość). Jest autorką licznych artykułów o charakterze naukowym i popularnonaukowym. Wybitny radiowiec – w Programie II Polskiego Radia stworzyła nadawaną do dziś audycję Źródła, była spiritus movens zainteresowania muyzką dawną. To właśnie Ewa Obniska wymyśliła zespół Bornus Consort.

Autor: Ewelina Olszówka
Ostatnia aktualizacja: 15.05.2013, godz. 19:17 - Ewelina Olszówka