Aktualności

Noc Biologów na KUL

Noc Biologów na KULBlisko 40 różnorodnych projektów przygotowali pracownicy Wydziału Nauk Ścisłych i Nauk o Zdrowiu KUL w ramach ogólnopolskiej akcji Noc Biologów, która odbędzie się w piątek 14 stycznia 2022. Celem akcji jest popularyzacja wiedzy z szeroko rozumianej biologii. – Doświadczenia ostatnich miesięcy spowodowały, że nikogo nie trzeba przekonywać już o roli zagrożeń biologicznych, ale także o znaczeniu nauki w ich zwalczaniu – mówi koordynator akcji na KUL dr Radosław Mencfel.

Noc biologów to cykl otwartych dla każdego wykładów, prezentacji i warsztatów, jakie odbędą się w laboratoriach Wydziału Nauk Ścisłych i Nauk o Zdrowiu KUL w piątek 14 stycznia 2022 roku w godzinach 13-21. Będzie to część ogólnopolskiego projektu realizowanego na większości wydziałów przyrodniczych w Polsce.

Nauki biologiczne rozwijają się dzisiaj w szybkim tempie, dzięki nowoczesnym urządzeniom powstają coraz to nowe technologie, wzrasta też ich zastosowanie w medycynie,  przemyśle, rolnictwie i gospodarstwach domowych – podkreśla dr Mencfel. Z drugiej strony rozwój technologii i przemysłu, nie tylko związanego z biologią, powoduje szereg zagrożeń, także dla życia i zdrowia człowieka. Najlepszym sposobem na właściwe wykorzystanie tak nowych możliwości, jakie daje rozwój biologii, jak i zmniejszanie zagrożeń dla człowieka i jego otoczenia, jest zdobywanie wiedzy, co umożliwia udział w Nocy Biologów.

W ramach akcji pracownicy KUL przygotowali blisko 40 projektów, głównie warsztatów laboratoryjnych, pokazów i doświadczeń. – Uczestnicząc w nich będzie można m.in. przekonać się jak czuje się lekarz w pełnym zabezpieczeniu ochronnym podczas opieki nad pacjentem z Covid czy wcielić się w rolę Sherlocka Holmesa i przeprowadzić analizę chromatograficzną dokumentu – mówi koordynator Nocy Biologów. Z myślą o przygotowujących się do egzaminu dojrzałości przygotowane zostały zajęcia w laboratorium, podczas których będzie można  przećwiczyć opisywanie przebiegu eksperymentu, formułowanie obserwacji i wniosków.

Szczegółowy program, lokalizacje, opisy projektów i rejestracja na stronie www.nocbiologow.pl, informacje na https://www.facebook.com/nocbiologow.kul)

 


Opisy wybranych projektów

 

Poczuj to na własnej skórze- czyli zabezpieczenia covidowe

Narzekasz, że musisz nosić maseczkę, że utrudnia ci ona oddychanie…, zapraszamy do zapoznania się z pracą medyków w pełnym zabezpieczeniu ochronnym podczas opieki nad pacjentem z Covid. W czasie warsztatów uczestnicy będą mogli założyć kombinezon ochronny oraz inne środki ochrony osobistej i wykonać w takim zabezpieczeniu kilka prostych czynności pielęgnacyjnych. Prosimy zabrać ze sobą krótkie spodenki i T-shirt - sauna gwarantowana.

Kolorowy Świat Owadów

Owady są najliczniejszą grupą zwierząt występujących na Ziemi. Od niedawna coraz częściej spotykamy się z pozytywnym wykorzystaniem tej grupy organizmów. Popularne stają się tzw. "owadzie hodowle" lub też "owadzie restauracje". Lepsze poznanie biologii i ekologii owadów należących do różnych rzędów może pozwolić na efektywne wykorzystanie tej grupy organizmów lub też zminimalizowanie powodowanych przez nie szkód sadowniczych.

Kwasy nukleinowe - kluczowe makrocząsteczki dla ciągłości życia

Kwasy nukleinowe są to bardzo ważne związki chemiczne, występujące w komórkach wszystkich organizmów na Ziemi, począwszy od jednokomórkowych bakterii do bardziej złożonych organizmów, w tym także człowieka. Odpowiadają za przekazywanie informacji genetycznej z pokolenia na pokolenie. Opowiemy jak są zbudowane te fascynujące cząsteczki, jakie mają właściwości i jakie funkcje pełnią. Poznacie bliżej najważniejsze procesy w jakich biorą udział, czyli replikacje, transkrypcje i translacje. Dowiecie się również jak samodzielnie możemy wyizolować DNA z dowolnej tkanki roślinnej oraz jak wygląda dalsza analiza otrzymanego DNA.

Ekspertyza dokumentów oczami współczesnego Sherlocka

Uczestnicy będą mieli okazję poczuć się jak Sherlock i samodzielnie rozszyfrować zagadkę związaną z pochodzeniem danego dokumentu. Zostaną zapoznani z podstawami rozdziału chromatograficznego, a następnie za pomocą techniki chromatografii cienkowarstwowej przeprowadzą krótkie doświadczenie, dzięki któremu rozszyfrują, jakim długopisem zastał napisany przygotowany przez prowadzącego dokument.

Laboratorium maturzysty

Matura z biologii to dzisiaj nie tylko sprawdzanie teoretycznej wiedzy, ale przede wszystkim sprawdzian rozumienia podstawowych procesów biologicznych, dlatego w testach coraz więcej pytań dotyczy doświadczeń. Każde z takich doświadczeń składa się z etapów określonych przez metodologię nauk. Dla udzielenia prawidłowej odpowiedzi na tego typu pytania ważne są umiejętności obserwacji, wyciągania właściwych wniosków i co równie istotne umiejętnego ich formułowania. Dlatego zapraszamy tegorocznych maturzystów do naszego laboratorium, gdzie będą mogli samodzielnie wykonać kilka wybranych doświadczeń typowych dla testu maturalnego od etapu problemu badawczego (a może hipotezy – zrozumiecie różnicę) do końcowego wniosku (a może tezy? ).

Skąd się biorą dzieci?

W czasie pokazu uczestnicy dowiedzą się jak powstaje życie, poznają rozwój dziecka w łonie mamy, będą mieli okazję uczestniczyć w pierwszych minutach życia noworodka (fantom noworodkowy), potrzymać i przytulić go.

Laboratorium maturalne chemia

Zbliża się czas egzaminów maturalnych. Aby dobrze się do nich przygotować, trzeba powtórzyć i usystematyzować zdobyte dotąd wiadomości. Uczniowie mający zamiar zdawać na maturze chemię będą mieli podczas warsztatów możliwość przypomnienia sobie niektórych doświadczeń, najczęściej pojawiających się w arkuszach maturalnych. Przećwiczą opisywanie przebiegu eksperymentu, formułowanie obserwacji i wniosków. Część doświadczeń sami zaplanują i wykonają. Taka powtórka przed maturą na pewno się przyda:).

Małe i wielkie eksperymenty w laboratorium

Laboratorium Optyki Rentgenowskiej Interdyscyplinarnego Centrum Badań Naukowych zaprasza uczniów oraz nauczycieli do udziału w pokazach z dziedziny chemii. Celem projektu jest zainteresowanie młodzieży szkół podstawowych naukami chemicznymi. Podczas spotkania będzie możliwość zapoznania się z wyposażeniem laboratorium badawczego. Przedstawione eksperymenty pozwolą uczestnikom spotkania na zrozumienie zagadnień związanych z podstawowymi pojęciami i zasadami rządzącymi chemią. Pokażemy, że nauka może być ciekawa i atrakcyjna dla osób w każdym wieku.

Znaleźć raka nieboraka – czyli jak poprawnie wykonywać samobadanie piersi

Rak piersi stanowi jeden z ważniejszych problemów zdrowotnych na całym świecie. Istnieją doniesienia, które mówią, że samokontrola piersi może być pomocna w wykrywaniu raka piersi we wcześniejszych stadiach choroby, które dzięki temu mogą być leczone przy użyciu mniej radykalnej terapii miejscowej. Najważniejszym czynnikiem powodzenia samobadania piersi jest prawidłowa technika samokontroli. Dlatego też kobiety, począwszy od 20. roku życia, powinny wykonywać takie badania regularnie co miesiąc. Gruczoły piersiowe są zbudowane z przewodów, płatów, płacików, tkanki włóknistej i tłuszczowej, pod którymi znajdują się mięśnie i kości. Dlatego w piersiach wyczuwa się wiele guzkowatości i nierówności, co jest rzeczą normalną. Jako objaw niepokojący, wymagający zgłoszenia się do lekarza kobiety powinny traktować każde nowe, wcześniej niebadane stwardnienie. Ze względu na powagę problemu istnieje potrzeba kształtowania pozytywnych nawyków i zachowań już w wieku dojrzewania oraz utrwalenia ich w populacji dorosłej.