Aktualności / Wydarzenia

Nowe perspektywy dla młodzieży polonijnej: Umowa KUL z Polsko-Słowiańską Unią Kredytową

Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II oraz Polsko-Słowiańska Federalna Unia Kredytowa (PSFCU) ze Stanów Zjednoczonych nawiązały porozumienie o współpracy. Dzięki temu więcej młodzieży polonijnej ze Stanów Zjednoczonych skorzysta z oferty uniwersyteckiej KUL, a uczelnia rozwinie kontakty z amerykańskimi naukowcami.

Porozumienie podpisał 20 maja rektor KUL ks. prof. Mirosław Kalinowski oraz prezes PSFCU Bogdan Chmielewski.

- To bardzo ważny dzień dla Polsko Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej i myślę, że też znaczący dla Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego – powiedział po podpisaniu dokumentu prezes Unii Bogdan Chmielewski i podkreślał, że współpraca otwiera wiele możliwości działań w przyszłości, z których mają skorzystać zarówno członkowie Unii, jak i cała Polonia w Stanach Zjednoczonych.

whatsapp_image_2025-05-21_at_10-04-05 Ks. prof. Mirosław Kalinowski, rektor KUL stwierdził, że podpisanie umowy o współpracy z Polsko-Słowiańską Federalną Unią Kredytową (PSFCU) jest uczelni wielkim wyróżnieniem.

- Jestem przekonany, że sieć jaką dysponuje ta organizacja polonijna oraz doświadczenie KUL w zakresie działalności edukacyjno-szkoleniowej w obszarze kultury, wymiany akademickiej zostaną wykorzystane bardzo szeroko ku pożytkowi obu stron – powiedział rektor KUL.

Prof. Kalinowski podkreślił, że wykorzystując doświadczenie działającego już od czterech lat przy uczelni Centrum Polonijnego studenci, pracownicy i wolontariusze KUL, a także osoby ze środowiska polonijnego w Stanach Zjednoczonych, czy w Kanadzie będą mogły odtąd korzystać z bardziej pogłębionej współpracy, która przybierze bardziej formalne kształty.

Już w lipcu wizyta młodzieży polonijnej

Prezes PSFCU poinformował o najbliższych planach konkretnej współpracy z lubelską uczelnią.

- Na pewno będziemy współdziałać na wielu poziomach, ale pierwszym konkretnym przykładem jest organizowanie stażu dla grupy młodzieży polonijnej, która odwiedzi Polskę już na początku lipca. Program jest bardzo atrakcyjny, uczestnicy będą mogli pogłębić znajomość języka polskiego, ale także odwiedzić takie miejsca, jak Kraków, Częstochowa, Warszawa, Lublin – mówi prezes Chmielewski i dodaje, że dla młodzieży polonijnej ta współpraca jest okazją do poznania ziemi swoich rodziców i dziadków.

- Myślimy także o innych formach współpracy. Sądzę, że bardzo ważna jest inicjatywa przeprowadzenia przez Katolicki Uniwersytet Lubelski badań nad Polonią w Stanach Zjednoczonych. KUL specjalizuje się w badaniach dotyczących Polonii na świecie, a nam brakuje takich kompleksowych, aktualnych badań demograficznych – dodał prezes Bogdan Chmielewski.

Największa etniczna organizacja finansowa w USA

Powstała w 1976 roku Polsko-Słowiańska Federalna Unia Kredytowa jest największą etniczną instytucją finansową w Stanach Zjednoczonych.

Zrzesza prawie 130 tys. członków, z czego ok. 90 procent stanowi Polonia amerykańska, ma prawie 3 miliardy dolarów aktywów, działa praktycznie w całych Stanach, a swoje oddziały ma rozmieszczone w stanach o największych skupiskach Polonii, jak Nowym Jorku, New Jersey, Connecticut, Pensylwanii czy Illinois.

- Nie jesteśmy tylko bankiem. Jesteśmy organizacją, która wspiera wszelkie działania polonijne, w tym głównie edukacyjne. Mamy program stypendialny, na który przeznaczamy ponad 600 tys. dolarów rocznie już od ponad 20 lat, wspieramy polskie szkoły, wśród których są również szkoły języka polskiego w USA, działające pod patronatem KUL. To tylko dwa przykłady, kiedy Unia wspiera wysiłki edukacyjne młodzieży polonijnej w Stanach Zjednoczonych – dodał prezes Chmielewski.