Agencja Fotograficzna TERRA powstała w roku 1988 na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim z inicjatywy Niezależnego Zrzeszenia Studentów KUL. Wcześniej grupa działała jako Serwis Fotograficzny Samorządu Studentów, obsługując wydawany wówczas Biuletyn Informacyjny Samorządu. Następnie podobną działalność prowadziła w wydawanej przez NZS KUL gazecie studenckiej BIS, początkowo pod nazwą A.F NZS, by ostatecznie przybrać nazwę A.F. TERRA. Pierwszym prezesem został Ronald Mielnicki, student historii.

Działalność A.F Terra zaczęła od fotoreportaży prasowych z przełomowych wydarzeń, jakie miały miejsce w Polsce lat 1989/1990. Materiały te były rozsyłane do nielegalnej prasy studenckiej, prasy drugiego obiegu oraz prasy zagranicznej. Spotykało się to z sankcjami w postaci konfiskaty przez milicje sprzętu fotograficznego oraz zatrzymań członków Agencji.

Przykładem może być Piotr Semka, który jako fotoreporter Tygodnika Solidarność uczestniczył w szturmie na wieżę telewizyjną w Wilnie.

Oczywiście A.F TERRA rejestrowała również wydarzenia na KUL-u, tj. uroczystości, sympozja, życie studenckie.

Po przemianach ustrojowych w latach 90-tych i zalegalizowaniu NZS KUL fotoreportaż przestał odgrywać zasadniczą rolę w Agencji. Ówczesny zarząd (I. Marciszuk i R. Lis ) położył nacisk na fotografię artystyczną i organizowanie konkursów.

A.F TERRA wznowiła działalność w 2004 roku. Obecnie zrzesza studentów oraz absolwentów KUL interesujących się fotografią, którzy mają na celu promowanie tej dziedziny artystycznej w środowisku studenckim. Organizujemy wystawy członków Agencji oraz osób będących poza nią, warsztaty fotograficzne, sesje zdjęciowe, prezentujemy sylwetki wybitnych twórców fotografii, a także od kilku lat cykl wykładów - Oblicza Fotografii.

Zapraszamy serdecznie na nasze spotkania zarówno fotografów, którzy bez aparatu czują się jak bez ręki, jak również początkujących adeptów tej sztuki, którzy dopiero rozpoczynają swą przygodę z fotografią.

 

Organizujemy także sesje zdjęciowe z udziałem modelek-studentek w naszym studiu fotograficznym. Zapraszamy również do współpracy dziewczyny pragnące spróbować swych sił jako fotomodelki i makijażystki .

Kuratorem AF TERRA jest Pan Ireneusz Marciszuk.

 Autor: Ireneusz Marciszuk
Ostatnia aktualizacja: 23.02.2017, godz. 15:00 - Ireneusz Marciszuk