Obchody Światowego Dnia Migranta i Uchodźcy

dzień migranta 2017Już po raz 103 w Kościele obchodzony będzie Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy. W tym roku jego główne obchody w Polsce będą miały miejsce na KUL. 15 stycznia 2017 r. w Kościele Akademickim KUL zostanie odprawiona Msza św. pod przewodnictwem ks. bpa Krzysztofa Zadarko, Przewodniczącego Rady Episkopatu Polski ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek. Natomiast 16 stycznia 2017 r. odbędzie się konferencja "Oblicza i wyzwania imigracji w Polsce".

 

Migracja jest zjawiskiem światowym, nie tylko europejskim czy śródziemnomorskim. Szacuje się, że na świecie jest około dwustu milionów migrantów, z czego najwięcej - blisko sześćdziesięciu milionów - w Europie. Dotyczy ona nie tylko ludzi uciekających przed konfliktami zbrojnymi, ale również poszukujących pracy czy lepszych warunków życia. Wśród nich są również osoby nieletnie i dorastające, uciekające przed prawdziwymi tragediami. I właśnie im w sposób szczególny poświęcony jest tegoroczny Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy, obchodzony pod hasłem "Migranci nieletni, zagrożeni i pozbawieni głosu".

 

Krajowe obchody Dnia będą miały miejsce na KUL. Rozpoczną się one w niedzielę 15 stycznia 2017 r. Mszą św. w Kościele Akademickim KUL o godz. 17.00, której przewodniczyć będzie ks. bp Krzysztof Zadarko, Przewodniczący Rady Episkopatu Polski ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek. Po Mszy Św. odbędzie spotkanie z Księdzem Biskupem i dyskusja na temat imigracji.

 

Natomiast 16 stycznia 2017 r. odbędzie się konferencja naukowa z cyklu Colloquia inter gentes zatytułowana „Oblicza i wyzwania imigracji w Polsce”. Jej współorganizatorem jest Instytut Teologii Fundamentalnej KUL, a rozpocznie się ona o godz. 9.00 w Kolegium Jana Pawła II, sala C-1031. Wśród prelegentów znaleźli się m.in.: ks. bp Krzysztof Zadarko, ks. prof. Janusz Balicki, Dyrektor Komendy Głównej Straży Granicznej płk. Andrzej Jakubaszek i ks. Jacek Gniadek, Dyrektor Ośrodka Migranta.

 

Uczestnicy konferencji chcą podjąć nie tyle temat napływu uchodźców do Europy i Polski, ale raczej pochylić się nad zagadnieniem obecności w naszym społeczeństwie ludzi pochodzących z innych społeczeństw, kultur i religii. Kim oni są? Gdzie mieszkają? Co robią? Jakie są ich sukcesy i trudności? Jak się czują wśród nas i co o nas myślą? Jaki jest ich wkład w rozwój gospodarczy i kulturowy Polski? Jaki jest nasz stosunek do nich? Co robią dla nich samorządy, instytucje państwowe, a zwłaszcza Kościół katolicki?

Autor: Leszek Wojtowicz
Ostatnia aktualizacja: 12.01.2017, godz. 08:49 - Leszek Wojtowicz

Utworzenie: 2017-01-10