Aktualności / Wydarzenia

Obrony licencjackie w lubelskim Areszcie Śledczym

Rektor KUL ks. prof. Mirosław Kalinowski podczas inauguracji roku akademickiego w Areszcie Śledczym w LublnieDo grona absolwentów Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II dołączą kolejni absolwenci. Jutro pięciu osadzonych w Areszcie Śledczym w Lublinie będzie broniło prace licencjackie z zakresu nauk o rodzinie. Obrony odbędą się z udziałem rektora KUL, ks. prof. Mirosława Kalinowskiego.

Od 2013 roku studia na KUL ukończyło blisko trzydzieści osób odbywających karę pozbawienia wolności. - To ludzie, którzy wracając do społeczeństwa są przygotowani do tego, aby móc pełnić wyznaczone role społeczne – podkreśla ks. prof. Mirosław Kalinowski.

Z myślą o tegorocznych absolwentach kierunku Nauki o Rodzinie, specjalność asystent osoby niesamodzielnej i innych potencjalnych zainteresowanych osadzonych z wyższym wykształceniem (minimum licencjat) władze KUL potwierdziły już gotowość uruchomienia naboru na II stopień studiów na kierunku Nauki o Rodzinie. Przygotowano stosowną specjalność - animacja środowiska społecznego, adekwatną do potrzeb społeczno-gospodarczych (rynku pracy) i uwzględniającą sytuację formalno-prawną osadzonych.

W kwietniu br. odbyła się uroczysta inauguracja prac uruchamiających Centrum Studiów KUL dla Osadzonych. Centrum - zgodnie z treścią listu intencyjnego podpisanego w tej sprawie z Centralnym Zarządem Służby Więziennej - ma umożliwić skazanym kształcenie na poziomie wyższym, a także przyswojenie przez nich istotnych wartości etycznych i humanistycznych. Jak podkreślił rektor KUL ks. prof. Mirosław Kalinowski – Centrum "staje się nie tylko wiodącym w Polsce, ale może być też stawiane za wzór dla wszystkich jednostek penitencjarnych w całym świecie". Planowane uruchomienie ośrodka ma nastąpić już w październiku 2022 r.