ROK AKADEMICKI 2018/2019

 

 

VIII Konkurs Wiedzy o Rosji (Język – Kultura – Historia – Realia)

 

Serdecznie zapraszamy uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych do wzięcia udziału w VIII Konkursie Wiedzy o Rosji (Język – Kultura – Historia – Realia), który odbędzie się na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II 22 marca (piątek) 2019 roku w siedzibie KUL (Aleje Racławickie 14, Lublin).

Konkurs kierujemy do osób uczących się języka rosyjskiego, którym nieobca jest także problematyka dotycząca sfery kultury rosyjskiej.

Uprzejmie prosimy o przesyłanie wypełnionych formularzy zgłoszenia na adres internetowy: magdalena.kawecka@kul.pl do 1 marca 2019 roku.

 

Plakat

Zaproszenie

Regulamin

Tezy konkursowe

Formularz zgłoszenia

 

 

Propozycja wykładów i warsztatów dla szkół

 

Wzorem lat ubiegłych, w związku z zainteresowaniem Państwa naszymi wykładami, Instytut Filologii Słowiańskiej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II przygotował nową ofertę wykładów dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych.

Tematyka proponowanych wykładów dotyczy zagadnień kultury, historii, języka i literatury rosyjskiej oraz ukraińskiej. Autorami są doświadczeni wykładowcy Instytutu Filologii Słowiańskiej z wieloletnim stażem pracy, potrafiący z pasją oraz w przystępny sposób przekazać proponowane treści.

 

Wykłady dla szkół

 

 

ROK AKADEMICKI 2017/2018

 

 

VII Konkurs Wiedzy o Rosji (Język – Kultura ­– Historia – Realia)

 

Instytut Filologii Słowiańskiej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II zaprasza uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych do udziału w VII Konkursie Wiedzy o Rosji (Język – Kultura – Historia – Realia), który odbędzie się w siedzibie Uniwersytetu (Aleje Racławickie 14) w dniu 16 marca (piątek) 2018 roku. Konkurs skierowany jest do osób uczących się języka rosyjskiego i zainteresowanych kulturą rosyjską.

Karty zgłoszeniowe prosimy nadsyłać drogą elektroniczną na adres: goswid@gmail.com lub pocztą na adres Instytutu do dnia 25 lutego 2018

 

Więcej informacji

Regulamin Konkursu

Załącznik nr 1

Załącznik nr 2

 

 

ROK AKADEMICKI 2016/2017

 

VI Konkurs Wiedzy o Rosji (Język – Kultura ­– Historia - Realia)

 

 

Instytut Filologii Słowiańskiej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II zaprasza uczniów szkół średnich do udziału w VI Konkursie Wiedzy o Rosji (Język – Kultura ­– Historia – Realia), który odbędzie się w siedzibie Uniwersytetu (Aleje Racławickie 14) w dniu 7 kwietnia (piątek) 2017.

 

Konkurs skierowany jest do osób uczących się języka rosyjskiego i zainteresowanych kulturą rosyjską. Zadania konkursowe, w formie testu wielokrotnego wyboru, obejmują materiał językowy przewidziany do realizacji w szkole średniej oraz zagadnienia kulturoznawcze i realioznawcze. Dla zwycięzców przewidziano nagrody i dyplomy.

 

Konkurs odbywa się pod patronatem honorowym Dziekana Wydziału Nauk Humanistycznych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.

 

Więcej informacji (PDF)

Regulamin konkursu

Załącznik nr 1

Załącznik nr 2

 

 

Konkurs „Wielcy twórcy literatury rosyjskiej i ich dzieła”

 

Katedra Literatury Rosyjskiej KUL zaprasza do udziału w konkursie na prezentację multimedialną „Wielcy twórcy literatury rosyjskiej i ich dzieła”.

Celem konkursu jest promocja czytelnictwa, rozwijanie zainteresowań, dotyczących literatury i kultury rosyjskiej, zdobywanie i kreatywna prezentacja wiedzy na temat biografii wielkich twórców rosyjskich – pisarzy i poetów oraz dzieł, które weszły do kanonu literatury światowej.

Termin nadsyłania prac: 30 kwietnia 2017 r. 

 

Więcej informacji (PDF)

 

 

Konkurs multimedialny

 

Instytut Filologii Słowiańskiej zaprasza uczniów szkół ponadgimnazjalnych do udziału w VI edycji konkursu na najlepszą prezentację multimedialną pt. „Na dalekiej Ukrainie. Śladami bohaterów trylogii Henryka Sienkiewicza”. Celem konkursu jest popularyzacja wiedzy o Ukrainie, relacjach polsko-ukraińskich, trudnej historii, jak również wiedzy z zakresu literatury polskiej, w tym twórczości H. Sienkiewicza.

Termin nadsyłania prac upływa 27 marca 2017 r.

 

Więcej informacji (PDF)

 

 

Wykład w Kraśniku

 

10 lutego Pani Natalia Sulikowska i Monika Sadowska – doktorantki w Katedrze Translatoryki i Języków Słowiańskich promowały nasz kierunek w Zespole Szkół nr 3 w Kraśniku. Zachęcały młodzież do zainteresowania kulturą rosyjską i studiowaniem w naszym Instytucie.

 

 

Zapraszamy do obejrzenia fotogalerii na stronie szkoły.

 

 

 

Propozycja wykładów i warsztatów dla szkół

 

Wzorem lat ubiegłych, w związku z zainteresowaniem Państwa naszymi wykładami, Instytut Filologii Słowiańskiej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego przygotował nową ofertę wykładów dla uczniów szkól gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.

 

Tematyka proponowanych wykładów dotyczy zagadnień kultury, historii, języka i literatury rosyjskiej oraz ukraińskiej. Autorami są doświadczeni wykładowcy Instytutu Filologii Słowiańskiej w wieloletnim stażem pracy oraz młodzi doktoranci potrafiący z pasją oraz w przystępny sposób przekazać proponowane treści. 

 

Lista wykładów (PDF)

 

ROK AKADEMICKI 2015/2016

 

Konkurs Wiedzy o Rosji

 

Instytut Filologii Słowiańskiej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II zaprasza uczniów szkół średnich do udziału w V Konkursie Wiedzy o Rosji (Język - Kultura ­– Historia - Realia), który odbędzie się w siedzibie Uniwersytetu (Aleje Racławickie 14) - w dniu 4 kwietnia 2016.

 

Więcej informacji

 

 

Wyjazd do liceum we Włodawie

 

21 stycznia 2016 r. pracownicy naszego Instytutu prowadzili zajęcia w I Liceum Ogólnokształcącym im. Tadeusza Kościuszki we Włodawie. Pan doktor Albert Nowacki, oraz pani doktor Monika Sidor promowali historię, język i kulturę rosyjską oraz ukraińską w zakresie następujących tematów:

„Kozaczyzna i Kozacy – historia na wesoło”

„Aleksander Sołżenicyn, świadek XX wieku”

 

Cieszymy się z zainteresowania młodzieży wschodnią Słowiańszczyzną. Dziękujemy nauczycielom i uczniom z Włodawy za miłe przyjęcie i współpracę.

 

Galeria zdjęć

 

  

 

 

ROK AKADEMICKI 2014/2015

 

 

 

Konkurs na prezentację multimedialną

 

Instytut Filologii Słowiańskiej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II zaprasza uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych do udziału konkursie na prezentację multimedialną „Boże Narodzenie i Nowy Rok w Rosji”. 

Celem konkursu jest rozbudzanie wśród młodzieży zainteresowania współczesną Rosją – jej kulturą, literaturą i tradycjami oraz zachęcenie do rozwijania umiejętności indywidualnego poszukiwania informacji w tym zakresie.

Termin nadsyłania prac upływa 10 grudnia 2014 roku (decyduje data wpływu pracy do siedziby organizatora). Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród nastąpi podczas spotkania opłatkowego, które odbędzie w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim.

Dla zwycięzców przewidziano nagrody i dyplomy.

 

Regulamin konkursu

Załącznik do regulaminu

 

Pragniemy poinformować również, że na życzenie Państwa możemy w dniu rozstrzygnięcia konkursu (po uprzednim uzgodnieniu) nieodpłatnie zorganizować wycieczkę po KUL dla uczniów i ich opiekunów wraz z możliwością zwiedzenia Muzeum Uniwersyteckiego z przewodnikiem. Na życzenie uczniów i nauczycieli możemy również przygotować wykłady na zaproponowane wcześniej tematy.

Organizatorzy nie zwracają kosztów podróży.

 

Serdecznie zapraszamy!

 

 

 

 

 

ROK AKADEMICKI 2013/2014

 

III KONKURS WIEDZY O ROSJI - JĘZYK - KULTURA - HISTORIA - REALIA 

25 marca 2014 r.

 

Konkurs odbywa się pod patronatem honorowym Dziekana Wydziału Nauk Humanistycznych KUL oraz Centrum Języka i Kultury Rosyjskiej UMCS.

 

10.00 - 10.15 Uroczyste otwarcie konkursu
10.15 - 11.15 TEST
11.15 - 11.30 Przerwa
11.30 - 12.15 Wykład: Obrzędowość świąt dorocznych w tradycji prawosławnej - dr Mirosława Kawecka
12.15 - 13.00 Prezentacja: Relacja z wyprawy nad Bajkał - Karolina Wojda, studentka V roku IFS 
13.00 - 14.00 Wizyta w Muzeum Uniwersyteckim Historii KUL
14.00 Ogłoszenie wyników KONKURSU WIEDZY O ROSJI

 

Zaproszenie

Regulamin

Załącznik nr 1

Załącznik nr 2

Program konkursu

 

 

Konkurs multimedialny "Jak wygląda Ukraina"

 

Zaproszenie

Regulamin

 

 

Konkurs recytatorski

 

Zaproszenie

Regulamin

 

 

 

Dyplom dla IFS 

 

Miło jest nam poinformować, że Instytut Filologii Słowiańskiej KUL otrzymał dyplom od Zespołu Szkół nr 3 w Puławach za zaangażowanie oraz życzliwą pomoc przy organizacji wycieczki na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim.

Pokaż

 

Organizacja wykładów 

 

Instytut Filologii Słowiańskiej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego przygotował ofertę wykładów dla uczniów szkól gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Tematyka proponowanych wykładów dotyczy zagadnień kultury, historii, języka i literatury rosyjskiej oraz ukraińskiej. Autorami są doświadczeni wykładowcy Instytutu Filologii Słowiańskiej w wieloletnim stażem pracy, potrafiący z pasją oraz w przystępny sposób przekazać proponowane treści .

Proponujemy udział w wykładach w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim w siedzibie przy al. Racławickich 14 w Lublinie lub - na życzenie zainteresowanych - w konkretnych szkołach w Lublinie i poza Lublinem.

Zgłoszenia udziału w wykładach z proponowanym terminem oraz przewidywaną liczbą uczestników prosimy zgłaszać na adres e-mail: goswid@gmail.com

Uczestnictwo w wykładach jest nieodpłatne.

Poniżej przesyłamy spis tematów proponowanych wykładów. Informacje te dostępne są również na stronie www.kul.pl/instytut-filologii-slowianskiej (zakładka: Oferta IFS dla szkół, prawe menu).

 

SERDECZNIE ZAPRASZAMY!

 

Autor: Monika Grygiel
Ostatnia aktualizacja: 30.09.2019, godz. 20:03 - Marcin Cybulski