Aktualności

Ogólnopolska Konferencja Starożytnicza „Siła i bezsilność władzy, zbiorowości i jednostki w świecie grecko-rzymskim i bizantyńskim”

Katedra Historii Kościoła w Starożytności i Średniowieczu KUL, Katedra Historii Starożytnej i Bizantyńskiej KUL oraz Zakład Historii Starożytnej UMCS zapraszają na Ogólnopolską Konferencję Starożytniczą „Siła i bezsilność władzy, zbiorowości i jednostki w świecie grecko-rzymskim i bizantyńskim”, która odbędzie się 18-19 maja 2017 r. w „Domu Spotkania” Caritas Archidiecezji Lubelskiej w Dąbrowicy.

 

 

Tematem konferencji będzie, jak na to wskazuje powyższy tytuł, pewien aspekt egzystencjalnych doświadczeń starożytnych. Temat ten został świadomie sformułowany w taki sposób, aby pozostawić prelegentom dużą swobodę wyboru przedmiotu ich wystąpień. Sam pomysł zrodził się na kanwie rozważań, co do możliwości jak najgłębszego wniknięcia w sferę przeżyć człowieka w starożytności. Owa tytułowa siła i bezsilność jest jednocześnie doświadczeniem egzystencjalnym wspólnym zarówno człowiekowi w starożytności, jak i człowiekowi współczesnemu. W ten sposób ten aspekt historii starożytnej może być nie tylko przeanalizowany na bazie źródeł, lecz również pogłębiony o osobiste intuicje każdego badacza antyku. Połączenie analizy źródeł z elementem osobistego doświadczenia i empatii jest w stanie wzbogacić wywód naukowy o moment personalnej refleksji egzystencjalnej nad siłą i bezsilnością. Z drugiej strony zarówno siła, jak i bezsilność, dają się dostrzec w najróżniejszych momentach: w przełomowych chwilach dziejowych i w szarej codzienności. Ich motorem jest zarówno (ślepy) los, jak i wyroki bogów; zewnętrzny przymus okoliczności czasu i miejsca, czy też wolny wybór konkretnego człowieka. Ich aspekt społeczny, polityczny, militarny, filozoficzny czy religijny widziany na przestrzeni wielu stuleci w różnych konfiguracjach (np. rządzeni/rządzący; zwycięzcy/pokonani; wierzący/wątpiący; herosi/tchórze; twórcy utalentowani/pozbawieni talentu; męczennicy/lapsi/apostaci) odsłania zbiorowe i jednostkowe postawy tych, którzy tworzyli podwaliny współczesnej nam kultury. Analizy wzajemnego oddziaływania siły i bezsilności są także w stanie uchwycić wymykający się zwykle badaczom dziejów „moment człowieczeństwa” w czasie i przestrzeni. W efekcie konferencja jest pomyślana jako spotkanie badaczy „historii egzystencjalnej”, a przynajmniej historyków, którzy podobnie jak „oraliści”, czują potrzebę poszukiwania nowych dróg dla lepszego zrozumienie poszczególnych epok. Założenie to implikuje potrzebę serdecznego zaproszenia do udziału w tej inter- i multidyscyplinarnej konferencji nie tylko przedstawicieli wszystkich dyscyplin zajmujących się badaniem szeroko rozumianej antycznej kultury śródziemnomorskiej, lecz także specjalistów z zakresu psychologii i socjologii.

 

Program