mgr Małgorzata Żak

Wydział Filozofii

 

W obrazach dawnych mistrzów zawarte zostały fascynujące historie i symboliczne treści. Malarze wykreowali świat pełen tajemniczego przesłania, które odkrywa historyk sztuki analizując poszczególne elementy obrazowej kompozycji. Nośnikami ukrytych treści są symboliczne rośliny, owoce, zwierzęta, ptaki. W portretach postaci zostały wyposażone w znaczące atrybuty lub wykonują gesty, których odczytanie pozwala dookreślić osobowość portretowanego lub odkryć dodatkowe przesłanie ukryte w wizerunku. Ich znaczenie może stanowić również bardzo istotną informację kierowaną do tych, którym pierwotnie obraz był dedykowany (rodzina, przyjaciele).

 

W dziełach sztuki umieszczono inskrypcje, które nie są tylko prostą informacją o postaci lub objaśnieniem sceny, ale mogą również przekazywać odbiorcy głębszy komunikat. Symboliczne przedmioty, wymowne gesty, spojrzenia, ukryte maksymy i cytaty poetyckie dostarczają widzowi niemal nieprzebranego zestawu znaczeń symbolicznych.

 

Udział w prezentacji będzie okazją do odbycia pasjonującej wędrówki przez dwa stulecia sztuki i doświadczenia, jak złożona i bogata symbolika została zawarta w malarstwie. Wykład będzie uzupełniony prezentacją multimedialną.

 

Gmach Główny s. 213, uczestnicy 40

piątek, 18 maja br., 11:00

Autor: Andrzej Zykubek
Ostatnia aktualizacja: 07.05.2012, godz. 06:43 - Andrzej Zykubek