Aktualności

Prezentacja kolejnego tomu Opera Omnia oraz ksiązki kard. Müllera

VI Kongres Kultury ChrześcijańskiejW piątek, 16 października 2020 roku, podczas VI Kongresu Kultury Chrześcijańskiej odbędzie się prezentacja dwóch dzieł związanych z naszym Uniwersytetem i Benedyktem XVI. Są to: najnowsza książka kardynała Gerharda Ludwiga Müllera, Wiara w Boga we współczesnym świecie oraz XIV tom Opera Omnia Josepha Ratzingera, w trzech częściach, Kazania: Homilie – przemówienia – Medytacje (Wydawnictwo KUL, Lublin 2020, ss. 1968). Prezentację zaplanowano pod koniec panelu Wiara – dialog – odpowiedzialność (godz. 17.00).

 

 

 

okładka ksiązki Wiara w Boga we współczesnym świecie Najnowsza książka kardynała Gerharda Ludwiga Müllera, Wiara w Boga we współczesnym świecie (Wydawnictwo KUL, Lublin 2020, ss. 455) stanowi pokłosie cyklu wykładów dla studentów wszystkich wydziałów KUL (Lublin Lectures), które wygłosił Kardynał od 7 do 21 października 2018 roku na temat: Wiara w Boga w zsekularyzowanym świecie.

 

„Lubelskie wykłady byłego prefekta rzymskiej Kongregacji Nauki Wiary imponująco udowadniają argumentacyjną siłę wiary chrześcijańskiej wobec wszystkich potężnych postaci krytyki religii i chrześcijaństwa”.

 Ks. prof. Karl-Heinz Menke, Bonn

 

Okładka Opera Omnia Ratzingera t. XIV

 

Kongres to także doskonała okazja by zaprezentować XIV tom Opera Omnia Josepha Ratzingera, który ukazał się w trzech częściach, Kazania: Homilie – przemówienia – Medytacje (Wydawnictwo KUL, Lublin 2020, ss. 1968).

 

„W najobszerniejszym tomie Opera omnia przedstawiamy wspaniały skarb słowa Bożego, wyrażanego słowami, myślą i sercem Josepha Ratzingera – kapłana, profesora, biskupa, kardynała, prefekta Kongregacji Nauki Wiary i papieża Benedykta XVI. Skarb ten jest nie tylko ogromny ilościowo – prezentujemy tu łącznie 392 teksty na ponad dwu tysiącach stron – ale przede wszystkim jest mistrzowskim wyrazem obchodzenia się ze słowem i pięknem języka, ubierającym to słowo w przedziwnie bogatą szatę i wdzięk na miarę czci oddawanej Bogu. Nie chodzi tu bowiem tylko o artystyczne piękno w sensie tworu człowieka jako artysty malarza, rzeźbiarza, poety, pisarza czy muzyka, lecz o odkrywanie boskiego piękna słowa Bożego przez Kapłana zakochanego bez reszty w Bogu. O tym, że nie mówi on o sobie, o nas, lecz o Bogu, świadczy motto tomu XIV: „Orędzie Jezusa przepowiadamy w sposób pełny tylko wtedy, gdy przepowiadamy samego Jezusa”. Przepowiadanie w chrześcijaństwie, w Kościele Chrystusowym, jest bowiem przepowiadaniem tylko Jezusa. Tej zasady trzymał się zawsze Autor tego monumentalnego tomu chrystologiczno-homiletycznego”.

 

(Z Wprowadzenia do tomu XIV ks. prof. Krzysztofa Góździa)