12 maja 2016 roku, na miesiąc przed pierwszym meczem Polski na Mistrzostwach Europy we Francji w piłkę nożną, odbyła się promocja książki pt. Język i sport pod redakcją dr Anny Czapli i dra Mariusza Kopra. Publikacja, zawierająca zarówno prace teoretyczno-analityczne, jak i felietony oraz wywiady ze współczesnymi polskimi dziennikarzami sportowymi, zgromadziła o godzinie 16.00 w Czytelni Instytutu Filologii Polskiej KUL miłośników sportu w każdej możliwej postaci (nawet amatorów szachów) oraz sympatyków słowa mówionego (wszak bowiem rozchodzi się o komentarz sportowy). Licznie przybyli zatem pracownicy Katedry Języka Polskiego KUL, językoznawcy z UMCS-u, doktoranci, studenci oraz goście specjalni: Tomasz Jasina, Marek Olejnik, Dziekan Wydziału Nauk Humanistycznych Hubert Łaszkiewicz oraz reprezentant Urzędu Miasta.


Pełne emocji spotkanie zainaugurowała dr hab. Małgorzata Nowak-Barcińska, Wicedyrektor Instytutu Filologii Polskiej KUL, witając wszystkich obecnych na sali oraz przedstawiając gości. Następnie głos zabrała dr Anna Czapla, która dokonała szczegółowej prezentacji poszczególnych rozdziałów i artykułów zawartych w książce. Dr Mariusz Koper wygłosił referat o języku sportu w teorii i praktyce. W sposób niezwykle interesujący i z wielką pasją wymienił i opisał najważniejsze pozycje składające się na stan badań, dotyczący tego zagadnienia oraz zaprezentował kilka nagrań komentarzy.


Obecnym w czytelni autorom tekstów, zamieszczonych w publikacji, wręczone zostały specjalne egzemplarze oraz podziękowania. Wśród tego zacnego grona znalazła się Wiceprezes Koła Polonistów Studentów KUL Katarzyna Zając, autorka tekstu o języku siatkarzy.


Także widzowie mieli okazję do wykazania się swoją wiedzą na temat sportu. Dla uważnych słuchaczy organizatorzy przewidzieli bowiem konkurs. Za poprawną odpowiedź na pytania zadane przez bohaterów wywiadów opublikowanych w książce do 5 osób powędrowały darmowe egzemplarze publikacji.


Sportowo-lingwistyczny wieczorek zakończył się rozdawaniem i zbieraniem autografów oraz rozmowami przy kawie, herbacie i przepysznych słodkościach.

 

 

Więcej [+]

Autor: Beata Kępa
Ostatnia aktualizacja: 01.10.2016, godz. 22:57 - Katarzyna Zając