przeg_1_117-ok_573 marzec-kwiecień 2009

 

Drodzy Czytelnicy,
w bieżącym numerze „Przeglądu Uniwersyteckiego” jak zwykle znajdą Państwo - mam nadzieję, interesującą - porcję informacji o tym, czym żyje Uniwersytet.
Uroczystość wręczenia doktoratu honoris causa to zawsze duże święto dla Uczelni, która w ten sposób nie tylko wyraża uznanie dla dokonań naukowych, duchowych, społecznych czy artystycznych Laureata, ale także w pewien sposób sama to uznanie zyskuje, włączając do swego grona kolejną znakomitą Postać. Tak właśnie było 24 kwietnia br., kiedy „dołączył” do nas Ojciec Daniel-Ange. Na łamach obszernie prezentujemy Jego sylwetkę, drogę życiową i coś, co chyba najtrafniej można określić jako „wspólnotę ducha”: z młodymi, z prześladowanymi, z przodkami, z całym Kościołem. Wspólnotę pełną młodzieńczego entuzjazmu i radości, ale także świadomą dziedzictwa i powołania. Bardzo dobrze ilustruje to scena, prawdopodobnie zapamiętana przez wszystkich obecnych w tym dniu na uroczystości w auli uniwersyteckiej: obdarowany przez studentów kwiatami, Ojciec Daniel-Ange podbiegł pod wiszący z boku sceny wizerunek Matki Bożej Częstochowskiej i podrzucił bukiet wysoko do góry, jakby chciał krzyknąć: „Maryjo, zobacz, to dla Ciebie te kwiaty!”. Wielka radość, wielka Postać i dziecięca pokora.
Piszemy również o uroczystości wręczenia jubileuszowej Księgi Pamiątkowej wieloletniemu rektorowi KUL, JE Księdzu Profesorowi Stanisławowi Wielgusowi. Jego kadencje przypadły na czas bardzo trudny: transformacja ustrojowa, urealnienie cen towarów, zmiany polityczne, społeczne i gospodarcze spowodowały, że zagrożenie bytu KUL było realne, a nie - jak powiedzielibyśmy dzisiejszym językiem – wirtualne. Jego przemyślane decyzje i mądre planowanie sprawiły, że zderzenie z nową rzeczywistością było dla nas mniej bolesne, niż mogłoby być w innych okolicznościach. Wdzięczni uczniowie i koledzy akademickim obyczajem przygotowali Księgę Pamiątkową z okazji 70. urodzin, a poprzedzającą wręczenie tomu laudację przedstawił wieloletni prorektor KUL Profesor Stanisław Kiczuk.

Bardzo serdecznie zachęcam do lektury.
Beata Górka – redaktor naczelny

 

 

Pobierz pdf