Szanowni Państwo,
Wakacje to na uczelniach wyższych czas naboru na studia. W tym roku na naszym Uniwersytecie liderem rekrutacyjnego rankingu okazała się tegoroczna debiutantka – sinologia. Kandydatów przyciągnęła zapewne wizja studiów na unikatowym, ciekawym kierunku. Z popularnością innych kierunków humanistycznych było już różnie – od wysokiej liczby zgłoszeń – jak na filologię angielską – po dość umiarkowane zainteresowanie – jak filologią ukraińską. Patrząc szerzej na rekrutację na I rok studiów widać, że kierunki humanistyczne, a tych na KUL-u jest zdecydowana większość, powoli tracą kandydatów. Liderem rankingów popularności stają się studia medyczne i techniczne, co jest w jakimś stopniu efektem od lat prowadzonej kampanii promocyjnej tych kierunków, jako dających szersze perspektywy pracy. To właśnie możliwość znalezienia pracy staje się, wobec poważnego poziomu bezrobocia wśród absolwentów, istotnym kryterium decyzji o wyborze kierunku studiów.
Czy jest to kryterium najważniejsze, determinujące profil nauczania na różnych kierunkach studiów, powodujące swoiste uzawodowienie uczelni wyższych? Czy w tym kontekście podstawową rolą uniwersytetów powinno być zapewnienie pracy po studiach? Wydaje mi się, że oczekiwanie od szkoły wyższej, że każdy absolwent powinien znaleźć pracę jest nieporozumieniem. To czy absolwent znajdzie swoje miejsce na rynku pracy nie zależy bowiem od uczelni, ale przede wszystkim od kondycji gospodarki. Oczywiście nie powinno być tak, że uczelnie lekceważą sygnały płynące od pracodawców i kształcą w taki sposób, że „produkują” bezrobotnych. Powinniśmy tak nauczać i budować programy studiów i praktyk zawodowych, by nasi studenci umieli radzić sobie na bardzo trudnym i wymagającym rynku pracy.
W kolejnym numerze Przeglądu Uniwersyteckiego znajdą Państwo min. prezentację nowych władz Uniwersytetu, relacje z uroczystości doktoratów honorowych i Święta Patronalnego KUL oraz tekst poświęcony nagrodzie Polskiego PEN Clubu dla Encyklopedii Katolickiej.

Zapraszam do lektury.

Radosław Hałas

 

 

Pobierz pdf