Aktualności / Wydarzenia

Rektor KUL: szacunek i dialog to podstawa kontaktów dla katolików i wyznawców judaizmu

JerozolimaPodstawą kontaktów katolików i wyznawców judaizmu musi być szacunek i dialog, bo to one prowadzą do wzajemnej akceptacji i do zrozumienia - powiedział rektor KUL ks. prof. Mirosław Kalinowski podczas obchodów Dnia Judaizmu w Archidiecezji Lubelskiej. Rektor KUL podkreślił też, że antysemityzm jest ciężkim grzechem zaprzeczającym Ewangelii i nauczaniu Kościoła katolickiego. "Jednocześnie mamy prawo do szacunku i tolerancji dla naszego systemu wartości" - dodał.

Archidiecezja Lubelska, Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II, a także Archidiecezjalne Centrum Dialogu Katolicko-Żydowskiego w Lublinie zorganizowały 17 stycznia - w jubileuszowy XXV Dzień Judaizmu w Kościele katolickim - spotkanie poświęcone relacjom chrześcijan i Żydów. W wydarzeniu, transmitowanym w internecie, wykład o żydowsko-katolickim dialogu wygłosił prof. Abraham Skórka - rabin gminy żydowskiej Benei Tikva w Buenos Aires.

"Minione lata pokazały, że podstawą kontaktów katolików i wyznawców judaizmu musi być wzajemny szacunek i dialog, bo one prowadzą do akceptacji i zrozumienia. W tych relacjach wyznacznikiem dla nas jest nauczanie i postawa świętego Jana Pawła II. Chcemy sięgać do wspólnych korzeni chrześcijaństwa i judaizmu, budować braterskie relacje" - mówił otwierając spotkanie ks. prof. Mirosław Kalinowski. Dodał też, że KUL - nie zapominając o trudnej historii - jednocześnie z nadzieją patrzy w przyszłość.

"Dlatego KUL dąży do kontaktów młodych ludzi z Polski i Izraela, do wymiany młodzieży i wzajemnych wizyt" - zaznaczył, podając też, że w tej sprawie przedstawiciele uniwersytetu prowadzili rozmowy z Ambasadą Izraela w Polsce, które będą - jak zapewnił - kontynuowane.

Rektor KUL poruszył też problem antysemityzmu. "Nie zgadzamy się na przejawy antysemityzmu, który jest ciężkim grzechem zaprzeczającym Ewangelii i nauczaniu Kościoła katolickiego. Jednocześnie mamy prawo do szacunku i tolerancji dla naszego systemu wartości" - podkreślił ks. prof. Kalinowski. Przypomniał, że na KUL-u obecnie prowadzone są prace nad powołaniem Centrum Badań nad Polakami ratującymi Żydów i Żydów ratujących Polaków w czasach totalitaryzmu.

W spotkaniu, w którym poza rabinem prof. Abrahamem Skórką udział wzięli również przedstawiciele gminy żydowskiej w Polsce, głos zabrał metropolita lubelski ks. dr hab. Stanisław Budzik. Arcybiskup przypomniał, że Dzień Judaizmu ma swoje korzenie m.in. w Soborze Watykańskim II, który otwierał Kościół katolicki na wielkie religie monoteistyczne, w tym na judaizm, a także w nauczaniu papieża Jana Pawła II i jego następców.

"Celem Dnia Judaizmu jest m.in. pogłębienie świadomości judaistycznych korzeni chrześcijaństwa - spotkanie w duchu braterstwa i modlitwy z lokalną społecznością żydowską" - mówił abp Budzik.

Gościem specjalnym tegorocznych obchodów Dnia Judaizmu w Archidiecezji Lubelskiej był rabin prof. Abraham Skórka, który wygłosił wykład pt. "The Jewish-Catholic dialogue 56 years after Nostra Aetate". Rabin przypominając o znaczeniu Nostra aetate, czyli deklaracji Kościoła z 1965 r. dotyczącej m.in. judaizmu, omówił również wielowątkową i wielowiekową historię relacji żydowsko-chrześcijańskich, także odnosząc się do jej ciemnych kart, w tym do Holokaustu z lat 1939-1945.

"Proces usuwania Biblii ze świadomości zachodniego świata trwa. To właśnie w kwestii ocalenia blasku Biblii hebrajskiej w umysłach ludzi Żydzi i chrześcijanie są wezwani do wspólnej pracy. Nikt z nas nie może zrobić tego sam. Obie strony muszą zdać sobie sprawę, że w naszych czasach antysemityzm jest antychrześcijaństwem, a antychrześcijaństwo jest antysemityzmem" - powiedział rabin, także przyjaciel papieża Franciszka i autor wielu książek, którego rodzinne korzenie sięgają Polski.

Podczas spotkania przypomniano zasługi dla dialogu polsko-żydowskiego ks. inf. Grzegorza Pawłowskiego, którego podczas Holokaustu jako żydowskiego chłopca - Jakuba Hersza Grinera - uratowali Polacy. Po wojnie przebywał w sierocińcu sióstr benedyktynek, a po zdaniu matury wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Lublinie i 20 kwietnia 1958 r. przyjął święcenia kapłańskie. Ks. inf. Grzegorz Pawłowski zmarł w ubiegłym roku w Izraelu, gdzie od 1970 r. był duszpasterzem Polonii.

"Ksiądz Grzegorz Pawłowski był cudownie ocalałym z Holokaustu synem zamojskich Żydów. To człowiek, który harmonijnie potrafił połączyć w sobie dwie tożsamości: chrześcijańską i judaistyczną. Jego życie ukazywało to, co piękne w naszej historii, gdzie wiele różnych religii i kultur potrafiło pięknie współistnieć i wzajemnie się ubogacać. Pomimo dramatycznej osobistej historii był człowiekiem wnoszącym w życie wielu ludzi uśmiech. Całe życie pomagał innym i doskonale pasują do niego słowa z książek o nim, że był Sługą Mesjasza" - przypomniał prowadzący spotkanie ks. dr Tomasz Adamczyk - dyrektor Archidiecezjalnego Centrum Dialogu Katolicko-Żydowskiego w Lublinie.

Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce ustanowiła w 1997 r. Konferencja Episkopatu Polski. Jest obchodzony w przeddzień rozpoczęcia Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan - 17 stycznia. Jego celem jest rozwój dialogu chrześcijańsko-żydowskiego, a także modlitwa i refleksja nad związkami obu religii.