„GORSET” - Festiwal Scenografii i Kostiumów „Scena w Budowie”

Spektakl

24 stycznia 2018 r., środa, godz. 18:00

Centrum Spotkania Kultur w Lublinie

Sala Operowa

 

„GORSET”

SCENA PLASTYCZNA KUL
WARSZAWSKIE CENTRUM PANTOMIMY
ASP WARSZAWA

REŻYSERIA: Leszek Mądzik

WYKONAWCY: Ewelina Grzechnik, Bartłomiej Ostapczuk, Katarzyna Ośko, Krzysztof Petkowicz, Jędrzej Skajster, Paulina Staniaszek, Sławomir Szondelmajer

MUZYKA: Paweł Odorowicz

 

Spektakl otwierający II edycję Festiwalu Scenografii i Kostiumów „Scena w Budowie”. Czas trwania festiwalu został rozszerzony na całą pierwszą połowę 2018 roku. Przez sześć miesięcy odbywać się będą najciekawsze wydarzenia prezentujące pogranicza teatru i sztuk wizualnych.

Reżyserem pierwszego festiwalowego spektaklu jest Leszek Mądzik, który o swoim dziele mówi: „Gorset jest czymś, co ochrania, ale i zniewala. Często ubieramy się w jego kostium, by stworzyć iluzję kogoś, kim pragniemy być. Ta dziwna maska z czasem uwiera, a nawet boli. Prowadzi do pozbycia się tej iluzyjnej zasłony. Bezsłowny pokaz, zintegrowany z muzyką, jest próbą wejścia do tych warstw naszej natury, które konfrontują presję z wolnością.”

 

Leszek Mądzik to twórca działającej od 1969 r. Sceny Plastycznej KUL, reżyser, scenograf, malarz i fotografik, pisarz, historyk sztuki, jeden z najbardziej rozpoznawalnych i wszechstronnych polskich artystów. Jest profesorem KUL i warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych (Wydział Scenografii). Od chwili jego reżyserskiego debiutu, którym była wielokrotnie nagradzana autorska Wieczerza, stało się jasne, że formalnie wyraziste, pełne biograficznych tropów, niekonwencjonalne prace sceniczne Leszka Mądzika w teatralnym świecie nie mają odpowiednika. Scena Plastyczna KUL brała udział w kilkudziesięciu międzynarodowych festiwalach teatralnych i wystawach. Mądzik tworzył projekty scenograficzne na scenach Polski, Portugalii, Francji i Niemiec. Prowadził zajęcia i wystawiał widowiska na zaproszenie uniwersytetów i szkół artystycznych, m.in. w Helsinkach, Berlinie, Amsterdamie, Waszyngtonie, San Francisco, Hamburgu, Lyonie i Pradze. Inspiracjami są dla niego myśli świętych Jana od Krzyża i Teresy z Ávili, a także dorobek Leonarda da Vinci, Aliny Szapocznikow, Tadeusza Kantora i Jerzego Nowosielskiego. Leszek Mądzik jest laureatem wielu prestiżowych nagród, w tym Medalu Papieskiej Rady Kultury „Per Artem ad Deum” (2008), Krzyża „Pro Ecclesia et Pontifice” (2014) oraz Złotego Medalu Zasłużony Kulturze „Gloria Artis” (2015).

 

gorset