1 kwietnia na naszym Wydziale, razem z Kołem Naukowym Innowacji i Transferu wiedzy do biznesu zoorganizowaliśmy spotkanie z prof. dr hab Zofią Stępniewską - kierowniczką katedry Biochemii i Chemii Środowiska naszego Uniwersytetu.

 

Wzór i struktura ektoiny.

 

Tematem spotkania była ektoina - aminokwas, którego nową metodę otrzymywania opracował zespół badawczy pod kierownictwem prof. dr hab Zofii Stępniewskiej. 

 

Ektoina to aminokwas wykorzystywany przede wszystkim w medycynie i przemyśle kosmetycznym. Jest stosowana przy radio- i chemioterapii w leczeniu niektórych nowotworów. Zwiększa też immunoodporność na wirusa HIV. A ostatnie badania dowodzą, że może być wykorzystywana w terapii przeciwko chorobie Alzheimera.
Jakby tego było mało, chroni człowieka np. przed promieniowaniem UV i zapobiega procesom starzenia się. Dlatego stosowana jest m.in. w kremach nawilżających i przeciwzmarszczkowych.


Metoda opracowana przez zespół naukowców KUL opiera się na wykorzystaniu bakterii metanotroficznych, pochodzących z kopalni węgla kamiennego "Bogdanka" z Lubelskiego Zagłębia Węglowego. O tych szczegółach jak i o wielu innych opowiedziała nam właśnie pani prof. dr hab Zofia Stępnięwska. 

Pani Profesor serdecznie dziękujemy za wspaniałe wystąpienie i życzymy dalszych sukcesów!

Autor: Angelika Żurawska
Ostatnia aktualizacja: 05.09.2014, godz. 14:47 - Angelika Żurawska