plakat_stalin_424x600_400

 

28 października, w murach Starego Gmachu KUL-u odbyło się zaaranżowane przez Akademicki Klub Myśli Społeczno-Politycznej „Vade Mecum” spotkanie dyskusyjne pt.: JÓZEF STALIN- ARCHITEKT II WOJNY ŚWIATOWEJ. Prowadzili je goście: prof. dr hab. Mieczysław Ryba oraz dr Marcin Paluch.  I właśnie tematyka II wojny światowej oraz lata bezpośrednio poprzedzające wojnę zdołały wypełnić bez mała całą salę wykładową, czyli przeszło sto osób, co z kolei mile zaskoczyło organizatorów. Wśród audytorium można było zauważyć  nie tylko młodych ludzi, lecz także osoby starsze pamiętające jeszcze lata wojny.

Gdy już wszyscy zajęli swoje miejsca, wyświetlono film pt.: „Defilada zwycięzców”, w którym została szczegółowo ukazana sytuacja międzynarodowa tamtych lat oraz okres napięć między państwami europejskimi. Ciekawą rzeczą, o której mogliśmy usłyszeć była mało popularna teza mówiąca o tym, że Józef Stalin był nie tylko pomysłodawcą II wojny światowej, ale również kreatorem Adolfa Hitlera, bez którego ten drugi by nie zaistniał. Projekcja ukazała także blaski i cienie Armii Czerwonej- można się domyślać, że ciemnych stron było więcej. W filmie dane historyczne potwierdzali naoczni świadkowie wydarzeń, co daje gwarancje na autentyczność informacji. Cały film przedstawiał fakty, bardzo często pomijane w szkołach, co wzbudzało wielkie zainteresowanie, żądnych na wiedzę studentów.

Następnie rozpoczęła się gorąca dyskusja, którą moderator Tomasz Rzymkowski musiał sprowadzać na właściwe tory, gdy ta oddalała się od tematyki spotkania. Padło wiele pytań, które nie były żadnym problemem dla naszych akademickich nauczycieli, przez co odpowiedzi były płodne i tworzyły kolejne pytania. Jedynym minusem tej historycznej pogawędki był niemiłosierny czas, który wyznaczał koniec spotkania. Skutkowało to tym, że nie wszyscy doczekali się odpowiedzi. Pokazuje to, jak wielkie zainteresowanie rodzi tematyka Generalissimusa Stalina.

 

                                /Bartłomiej Sawiuk/


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Autor: Piotr Sławicki
Ostatnia aktualizacja: 09.11.2009, godz. 18:10 - Piotr Sławicki