Notre Dame de Paris w Lublinie : efekty współpracy miast partnerskich Lublin-Nancy

 

24 lutego 2013 r. w Sali Widowiskowej Galerii Labirynt miał miejsce performance oparty na kanwie dzieła Victora Hugo „Dzwonnik z Notre Dame”. Pomysłodawcami projektu byli Sosana Marcelino i Siril Tiebo, artyści z Nancy (Francja). Do udziału w projekcie zaprosili nas, czyli studentów lubelskich uczelni. Studenci Filologii Romańskiej KUL, w tym członkowie Koła Naukowego Romanistów KUL, w składzie: Marlena Siwek, Maria Mościńska, Aneta Filipiuk, Marta Domańska, Natalia Murat i Małgorzata Goławska, oraz studenci Lingwistyki Stosowanej UMCS: Katarzyna Skrzypek, Anna Kolasińska, Patrycja Kanak, opracowywali warstwę literacką przedstawienia podczas dwutygodniowych warsztatów pod opieką Sirila Tiebo w ośrodku Alliance Française w Lublinie.

 

Naszym zadaniem było odtworzenie tekstu wg. specjalnej metody opracowanej przez Sirila Tiebo, polegającej na wyborze z danego akapitu tylko i wyłącznie słów, w których znajdują się samogłoski zawarte w imionach głównych bohaterów: Quasimodo, Esmeralda. Zadanie nie było łatwe, wymagało dużej kreatywności, ale udało nam się przedstawić naszą wizję losów pięknej Cyganki i nieszczęsnego Quasimodo.

 

Za oprawę taneczną odpowiedzialni byli adepci Grupy Tańca Współczesnego Politechniki Lubelskiej, którzy już drugi raz współpracowali z Sosaną Marcelino.

 

Ponowna prezentacja stworzonego performance „Notre-Dame de Paris/Extra” będzie miała miejsce w kwietniu tego roku w Nancy podczas realizowanego co dwa lata Festiwalu „Traverses”.

 

Co mogę powiedzieć jako uczestniczka warsztatów? Dla mnie było to zupełnie nowe doświadczenie, ponieważ nigdy wcześniej nie zajmowałam się pisaniem tekstów literackich. Pierwszy raz miałam okazję zobaczyć, jak wygląda praca nad takim projektem od strony kulis. Poczułam, czym jest ogromna trema związana z występem przed pełną widownią i wielka euforia już po udanym występie. Na koniec, zdecydowanie stwierdzam, że nie mogę doczekać się kwietnia!

 

Małgorzata Goławska

Studentka I roku II stopnia Filologii Romańskiej KUL

Sekretarz KNR KUL

 

 

 

 

Autor: Joanna Kudełko
Ostatnia aktualizacja: 15.03.2013, godz. 13:42 - Joanna Skrzat