logo_projektu_mtz_124      „Młodzi Tej Ziemi” to ogólnopolski projekt, który powstał w odpowiedzi na słowa Ojca Świętego Jana Pawła II: „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze Ziemi. Tej Ziemi!”. Pomysłodawcą akcji jest Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży. Celem inicjatywy jest kształtowanie postaw proekologicznych wśród młodych ludzi. To od nich zależy przecież jak będzie wyglądał otaczający nas świat, jaki będzie stosunek przyszłych pokoleń do przyrody.

 

refa-1_120       W ramach projektu zorganizowano ferie w postaci TERENOWYCH WARSZTATÓW EDUKACJI EKOLOGICZNEJ dla dzieci i młodzieży z całej Polski. Warsztaty odbywały się w Murzasichle, Białowieży, Zakrzowie, Muszynie, Mszanie Dolnej.

      W projekt ten włączyło się również nasze koło. Członkinie koła oraz członkowie Ruchu Ekologicznego św. Franciszka z Asyżu odpowiedzialni byli za część merytoryczną warsztatów.

 

 

obraz_501_640

 

8-14 luty Terenowe Warsztaty Edukacji Ekologicznej w Mszanie Dolnej

 

     W bogatym programie znalazły się prezentacje, wykłady i ćwiczenia praktyczne. Tematyka była różnorodna od form ochrony przyrody i sieci obszarów Natura 2000 przez dziennikarstwo przyrodnicze i odpowiedzialne zakupy po tematy związane z przyrodą i kulturą regionów, w których warsztaty się odbywały. Młodzież uczestnicząca w warsztatach wykazała się dużym zaangażowaniem. Przygotowali m.in. kampanię promującą sieci NATURA 2000, projektowali plakaty zachęcające do ochrony przyrody, pisali wiersze i artykuły przyrodnicze. Zajęcia te pozwoliły nie tylko pogłębić zdobytą wcześniej wiedzę ale mamy nadzieje, że uświadomiły młodym ludziom istnienie i rangę pewnych zagadnień.

Ważną część warsztatów stanowiły zajęcia terenowe. Uczestnicy m.in.  zdobyli najwyższy szczyt Gorców Turbacz, inni wyszli na Luboń Wielki, czy zwiedzili Tatry. Poprzez wycieczkę do siedziby Gorczańskiego PN, muzeum Puchalskiego w Niepołamicach poznali bliżej otaczającą ich przyrodę. Niezapomnianym doświadczeniem i wspaniałą zabawą okazało się zbijanie budek lęgowych dla ptaków. Wszyscy pracowali z wielkim zapałem, a wykonane przez siebie budki zabrali by zawiesić na drzewach w swojej rodzinnej okolicy.

      Warsztaty te, również dla nas jako trenerek były wspaniałym doświadczeniem. Praca z młodymi ludźmi, pełnymi pomysłów i zapału może przynieść wiele radości i satysfakcji. Mamy nadzieję, że udało nam się przemycić im choć odrobinę wiedzy ekologicznej oraz uwrażliwić na piękno otaczającej nas przyrody.

 

więcej informacji na temat projektu na stronach:

http://www.projekt.mlodzitejziemi.pl

http://www.ksm-drohiczyn.pl

 

Zapraszamy do obejżenia zdjęć z warsztatów w naszej galerii!!!!

 

oraz na portal "Młodzi Tej Ziemi"

Autor: Weronika Goraj
Ostatnia aktualizacja: 03.08.2010, godz. 16:19 - Weronika Goraj