W dniach 27.07-2.08.10 „Młodzi Tej Ziemi” gościli na Suwalszczyźnie. Terenowe Warsztaty Edukacji Ekologicznej odbyły się tym razem w Smolanach niewielkiej, urokliwej miejscowości położonej w pobliżu Wigierskiego Parku Narodowego. Zajęcia z edukacji ekologicznej prowadziły Małgorzata Smółka (REFA) oraz Weronika Goraj (KNSOS).

 

Program warsztatów był bardzo bogaty. Uczestnicy mieli okazję zapoznać się w unikalnym krajobrazem polodowcowym północno wschodniej części Polski.

 

img_6977_1024_01

fot. Sebastian Świętek

 

Przedmiotem prezentacji były zagadnienia związane z ochroną przyrody, wpływem działalności człowieka na przyrodę pojezierzy, bioróżnorodnością, zmianami klimatu i ekologią na co dzień. Młodzież miała okazję poznać tajniki dziennikarstwa przyrodniczego, a następnie spróbować swoich sił w samodzielnym pisaniu tekstów oraz zapoznać się bliżej postacią św. Franciszka z Asyżu. Dużym zainteresowaniem cieszyły się zajęcia poświęcone wodzie – prostej substancji o cudownych właściwościach. Młodzież oprócz wiadomości teoretycznych na temat właściwości wody, problemu braku wody pitnej na świecie oraz radach jak oszczędzać wodę miała okazję samodzielnie zbadać wodę z pobliskiej rzeki Marycha oraz porównać uzyskane parametry z wynikami otrzymanymi dla wody wodociągowej.

 

img_6042_1024

fot. Sebastian Świętek

 

W czasie licznych wycieczek terenowych uczestnicy poznali ekosystem jeziora, nauczyli się rozpoznawać pospolite rośliny. Zwiedzili pobliskie obszary Natura 2000, Wigierski Park Narodowy oraz Suwalski Park Krajobrazowy. Zapoznali się z przyrodą na tych terenach oraz z historią, kulturą i etnicznymi mieszkańcami regionu (min. na wystawie etnograficznej w Wigierskim PN „Ocalić od zapomnienia"). Piękno polodowcowego krajobrazu, czystych jezior oraz całą przyrodę Suwalszczyzny uczestnicy mieli okazję podziwiać nie tylko poprzez spacery po ścieżkach edukacyjnych i szlakach. Wspaniałą atrakcją okazał się rejs statkiem po Jeziorze Wigry oraz wycieczka zabytkową kolejką wąskotorową po Wigierskim PN i Puszczy Augustowskiej. Niezapomniane wrażenie wywarły „mazurskie akwedukty” w Stańczykach, ogromne wysokie na 36m bliźniacze mosty  wzniesione w latach 1912-1926 nad doliną rzeki Błędzianka.

 

img_7565_1024

fot. Sebastin Świętek

 

Mam nadzieję, że wrażenia z warsztatów będą niezapomniane, a „Młodzi Tej Ziemi” wyjechali z nich bogatsi nie tylko o nowe znajomości ale także z odrobiną wiedzy „ekologicznej” i rozbudzoną wrażliwością na otaczającą przyrodę.

 

Więcej zdjęć w galerii!!

 

Uczestnicy podczas warsztatów wykazali się niezwykłą aktywnością i zaangażowaniem. Dowodem na to są liczne artykuły powstałe w ramach warsztatu z dziennikarstwa przyrodniczego. Każdy z nich jest inny i ma swój indywidualny charakter. Są wśród nich teksty refleksyjne, opowiadające o pasji młodych ludzi, interwencyjne, a także artykuł niemalże naukowy. Wszystkim autorom serdecznie dziękuję, gratuluję i zachęcam do dalszego pisania.

 

Zapraszam do lektury!!!

Z Biedronką - Agnieszka Wudzińska a_wudzinska.doc a_wudzinska.doc

 

Artur Lewicki - a_lewicki.doc a_lewicki.doc

 

Niezwykła misja - Oliwi Draganowska o_drangowska.doc o_drangowska.doc

 

Muzyka - życiem! - Kasia Bojko k_Bojko.doc k_Bojko.doc

 

Niesamowita pasja - Sebastian Świętek s_swietek.doc s_swietek.doc

 

Natalia Potempa - n_potempa.doc n_potempa.doc 

 

Warsztaty zmieniają ludzi - Jakub Hernet j_hernet.doc j_hernet.doc

 

Błażej Rojewski -  b_rojewski.doc b_rojewski.doc

 

Julita Pilarowska - j_pilarowska.doc j_pilarowska.doc

 

Wywiad z p. Marianem Pająk, kapitanem statku „Kameduł” oraz jego małżonką, Hanną - Marzenna Wudzińska, Daniel Bielecki wudzinska_bielecki.doc wudzinska_bielecki.doc

 

Piotr Szpura - p_szpura.doc p_szpura.doc

 

Smolany 2010 - Natalka Sadowska nsadowska.doc nsadowska.doc

Autor: Weronika Goraj
Ostatnia aktualizacja: 14.08.2010, godz. 22:18 - Weronika Goraj