19 listopada "warsztaty o wodzie" zawitały do Szkoly Podstawowowej w Słupczy w woj. świętokrzyskim. Prowadzącą zajęcia była Magdalena Malec z KNSOS.

 

 

Tematyka warsztatów, jak na warsztaty o wodzie w ramach Kajakowego Patrolu św. Franciszka przystało dotyczyła głownie zanieczyszczenia rzek oraz oceny stanu jakości tego ekosystemu.

 

Z doświadczenia już wiemy, że reakcja młodych ludzi na nasze warsztaty jest bardzo pozytywna, tak było i tym razem. Luźna atmosfera, utworzony krąg z ławek, dyskusja i sposób prowadzenia zajęć zaaktywizował uczniów podsandomierskiej podstawówki.

 

Tak jak wynika z założeń projektu uczestnicy mieli okazję dowiedzieć się o roli wody w przyrodzie, budowie rzeki, organizmach żyjących w wodzie i nad wodą oraz symbolice związanej z tą życiodajną substancją.

Zapewne nowymi pojęciami, z którymi zapoznano uczniów to: biomonitoring, bioindykator, tolerancja ekologiczna. Terminy te dotyczą oceny stanu jakości ekosystemu np. rzeki na podstawie obecności i liczebności w niej danych gatunków (bioindykatorów).

 

Stopień zanieczyszczenia wody w rzece uczniowie samodzielnie zbadali również za pomocą specjalnych zestawów do badania wody. Wyniki przeprowadzonych doświadczeń pokazały jaka jest twardość wody, jej odczyn pH oraz stężenie min. azotanów, fosforanów, czy żelaza.

 

Po raz kolejny już mieliśmy okazję przekonać się, że praca z młodymi ludzmi daje wiele satysfakcji, a patrząc na ich zaangażowanie i ciekawość ma się nadzieję, że warsztaty takie pozwalają rozbudzić w uczniach nowe zainteresowania.

 

 

więcej zdjęć z warsztatów w galerii!!!


zpraszamy również na stronę Kajakowego Patrolu św. Franciszka

oraz na www.nieplywamwsmieciach.pl

Autor: Weronika Goraj
Ostatnia aktualizacja: 19.11.2010, godz. 20:27 - Weronika Goraj