Aktualności

Wątki patriotyczne w sztuce współczesnej. Paralele obraz - media

Instytut Historii Sztuki KUL, Miejska Biblioteka Publiczna im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie oraz Lubelskie Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych i Galeria Labirynt zapraszają 13 maja 2014 r. na czternasty wykład z cyklu Sztuka nowoczesna - korespondencje sztuk, pokrewieństwa i syntezy. Wykład nt. Wątki patriotyczne w sztuce współczesnej. Paralele obraz - media wygłosi Małgorzata Prus. Cykl zadedykowany jest pamięci prof. Małgorzaty Kitowskiej-Łysiak i prof. Elżbiety Wolickiej-Wolszleger - Galeria Labirynt, Lublin, ul. Popiełuszki 5, godz. 18.00.

 

Od kilkunastu lat polska historia cieszy się wzmożonym zainteresowaniem twórców. Nie ma najmniejszych wątpliwości, że jedną z przyczyn tej sytuacji jest trwający już ponad dekadę dyskurs polityczny. Jego charakter przybiera różne formy, co do których oceny można się spierać, tym bardziej, że przy pomocy takich instytucji jak Polski Instytut Sztuki Filmowej czy Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wydobywane są z lamusa historii tematy związane z patriotyzmem dotychczas niezbyt popularne, pomijane milczeniem, tematy tabu. Powołanie do życia Muzeum Powstania Warszawskiego, wspieranie inicjatyw promujących postawy patriotyczne przez takie programy jak „Patriotyzm jutra” to kolejne przykłady takich działań. Jaka wyłania się z nich wizja polskiego patriotyzmu? Czy współcześni polscy artyści potrafią zmierzyć się z tematem patriotyzmu bez popadania w sztampę i kicz? Czy są jedynie epigonami swych XIX- i XX-wiecznych poprzedników zatroskanych o niepodległą Polskę?

 

 

Sztuka nowoczesna - korespondencje sztuk, pokrewieństwa i syntezy

Idea korespondencji sztuk ma rodowód romantyczny, wyrastający z przekonania o wspólnym dla wszystkich sztuk źródle. Pomimo zróżnicowania dyscyplin artystycznych, ich własnych, autonomicznych jakości i sposobów komunikowania znaczeń, w historii sztuki nowoczesnej, tej wielkiej dziedziczki romantycznej tradycji, nie ustawały próby poszukiwania związków i powinowactw pomiędzy malarstwem i muzyką, muzyką i słowem, sztukami wizualnymi i teatrem oraz tańcem (performatywnością). W cyklu otwartych wykładów z historii sztuki, przygotowanym, podobnie jak w latach poprzednich, we współpracy Instytutu Historii Sztuki KUL z Miejską Biblioteką Publiczną im. H. Łopacińskiego i Lubelskim Towarzystwem Zachęty Sztuk Pięknych oraz - po raz pierwszy - z Galerią Labirynt, tytułowy problem zostanie poddany wielostronnej prezentacji.

Spotkania odbywają się w środy (filia nr 2 MBP, Centrum Kultury, ul. Peowiaków 12, godz. 17.00) oraz - od stycznia 2014 r. - we wtorki (Galeria Labirynt, ul. Popiełuszki 5, godz. 18.00). Wstęp wolny.