W dniach 11-12 czerwca w Drohiczynie odbyło się Święto Młodych Tej Ziemi. Na błoniach drohiczyńskich, pod Kopcem Pamięci, zgromadziło się ponad tysiąc młodych osób, wraz z opiekunami, nauczycielami i duszpasterzami.

 

09eedbec1bfebbd6c619eed0f28e9231_800

 

Obchody Święta Młodych Tej Ziemi rozpoczęły się 11 czerwca koncertem zespołu „Porozumienie” oraz Apelem Jasnogórskim. Drugiego dnia na scenie ustawionej na błoniach drohiczyńskich miała miejsce debata „Warto rozmawiać” prowadzona przez Jana Pospieszalskiego, z udziałem Przemysława Babiarza, Szymona Grzelaka i młodzieży na temat ekologii życia codziennego.

 

Poza tym co działo się na scenie organizatorzy przewidzieli wiele innych atrakcji, jednym słowem każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Liczne warsztaty, wystawy przyrodnicze, konkursy ekologiczne i zabawy integracyjne cieszyły się ogromnym zainteresowaniem ze strony młodych ludzi.

 

Pod Kopcem Pamięci powstało tzw. czyste miasteczko, gdzie można było zobaczyć wystawy ekologiczne: „Bug Rzeka Życia”, „Impresje Nadbużańskie”, „W dolinie Bugu”. Wokół placu ustawiono namioty tematyczne. W jednym z namiotów obok innych Partnerów projektu Młodzi Tej Ziemi prezentował się Ruch Ekologiczny Świętego Franciszka z Asyżu oraz nasze koło. Członkowie koła współpracują z Ruchem zasilając kadrę trenerów podczas Warsztatów Edukacji Ekologicznej organizowanych w ramach projektu Młodzi Tej Ziemi. W innych namiotach można było spróbować produktów regionalnych, podziwiać biżuterię, kwiaty z bibuły, hafty, sztukę dequpage, rzeźby z drewna. Można było również poznać tajniki fotografii przyrodniczej i porozmawiać na ten temat z Arturem Taborem oraz zbić budkę lęgową dla ptaków. Dla amatorów motoryzacji nie lada gratką była wystawa starych motocykli oraz wizyta ponad 40 motocyklistów z Bielska Podlaskiego. Motocykliści włączyli się w akcję pomocy dla powodzian, w zamian za darowiznę wrzuconą do puszki można było przewieść się motocyklem.

 

Ważnym punktem w programie Święta Młodych Tej Ziemi była zbiórka surowców wtórnych oraz warsztaty na temat segregacji odpadów. Dodatkowo odbył się konkurs zgniatania butelek, który cieszył się wielkim zainteresowaniem.

 

Po południu odbyła się Msza Święta, a wieczorem Koncert Galowy XVII Festiwalu Piosenki Religijnej i Patriotycznej „Śpiewajmy Panu” Podlasie 2010 pod hasłem Krzyż – moja Wolność oraz koncert uwielbienia – projekt „Nie śpijcie! Nie!”. Obchody tegorocznego Święta Młodych Tej Ziemi zakończyły się uroczystym wejściem na Kopiec Pamięci Podlasia, przyjęcie Krzyża Jedności. Drohiczyńskie święto ciszyło się dużym zainteresowaniem zarówno wśród członków KSM, którzy przyjechali z stron Polski jak i mieszkańców Drohiczyna i okolic.

 


img_3093_800

 

więcej zdjęć w galerii zapraszamy!!!!!!!

Autor: Weronika Goraj
Ostatnia aktualizacja: 26.06.2010, godz. 00:30 - Weronika Goraj