W dniach 29-31 października 2014 r. młodzież klas trzecich IV Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika z Rybnika uczestniczyła w wizycie studyjnej w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II. Wizyta ta jest elementem współpracy IV LO i KUL-u, w ramach której młodzież może uczestniczyć w zajęciach na uczelni oraz wziąć udział w konkursie o indeksy na wybrane kierunki studiów.

Pobyt na uczelni rozpoczął się od spotkania w głównym gmachu uczelni i wizyty w Muzeum Uniwersyteckim Historii KUL, w trakcie których młodzież poznała stuletnią historię uczelni (również w formie barwnych anegdot).

Zasadniczym punktem wizyty był udział w zajęciach na wybranych wcześniej przez uczniów kierunkach. Każdy zgodnie z zainteresowaniami, nawet jeśli była to tylko jedna osoba, dostał się pod „opiekuńcze skrzydła” studentów i prowadzących. Dla licealistów była to niepowtarzalna okazja do uczestniczenia w zajęciach na prawach studenta, jeszcze bez zdanej matury.

O tym, ile wzbudziło to emocji i jakie wrażenia pozostawiło, najlepiej świadczą ich opinie:

„Podczas zajęć na filologii angielskiej każdy z nas miał możliwość wypowiedzenia się na temat danego zagadnienia oraz sprawdzenia swoich umiejętności językowych. Uczestniczyliśmy również w wykładzie z fonetyki, który pokazał nam, czego możemy się spodziewać wybierając ten kierunek.”

Wydział Prawa jest najliczniejszym spośród wydziałów KUL-u. Wysłuchaliśmy wykładu z prawa chińskiego oraz uczestniczyliśmy w ćwiczeniach z prawa administracyjnego, trudnych ale niezwykle interesujących. Dało się zauważyć niezwykłą atmosferę na tym wydziale i życzliwe podejście wykładowców. ”

„Uczestniczyłam w zajęciach z historii sztuki, podczas których studenci opisywali wybrane zabytki Lublina. Miałam okazję zobaczyć zbiory literatury, które mieszczą się w Katedrze, a podsumowaniem mojego pobytu na wydziale był spacer po Lublinie z przewodnikiem - studentką i zobaczenie na własne oczy zabytków, o których wcześniej usłyszałam.”

„Wizyta w Instytucie Psychologii to udział w zajęciach, podczas których wraz ze studentami analizowaliśmy przyczyny problemów w rodzinie, ich funkcje oraz wpływ jaki mają na poszczególnych członków. Dowiedzieliśmy się również wiele o samym studiowaniu psychologii na KUL-u.”

Architektura krajobrazu znajduje się na tzw. Poczekajce. Wzięłyśmy min. udział w zajęciach, podczas których studenci projektowali parki. Był to czas, który na długo pozostanie w naszej pamięci”.

„Wizytę na Wydziale Nauk Społecznych, na którym szczególnie interesował nas kierunek bezpieczeństwo narodowe, rozpoczęłyśmy od herbatki w towarzystwie „politologów”. Nasze zajęcia były bardzo urozmaicone, rozwiązywałyśmy test osobowości, grałyśmy ze studentami w „Mafię”, a także brałyśmy udział w prezentacji broni i innych akcesoriów żołnierskich. Ostatnim punktem naszej wizyty była przejażdżka BAGI- wojskowym samochodem. Bardzo mile będziemy wspominały nasze odwiedziny na wydziale i czas spędzony z naszymi nowymi znajomymi.”

Kognitywistyka to zupełnie nowy i bardzo ciekawy kierunek, który bardzo trudno scharakteryzować w kilku słowach. W czasie zajęć, w których braliśmy udział, zastanawialiśmy się min. czy zwierzęta myślą i czy potrafią liczyć.”

Pobyt na uczelni zakończyły wspólne zajęcia interaktywne na temat inteligencji wielorakiej, spotkanie z przedstawicielami Samorządu Studentów oraz spotkanie z Prorektorem ds. studenckich dr hab. Krzysztofem Nareckim, prof. KUL.

Autor: Ewa Kula
Ostatnia aktualizacja: 17.11.2014, godz. 12:27 - Ewa Kula