Aktualności / Wydarzenia

Wojsko, warsztaty medyczne i nowoczesne technologie. IV Dni Bezpieczeństwa na KUL

Jak wykrywać materiały wybuchowe? Jak ratować w codziennych i niecodziennych sytuacjach i jak zachować się w sytuacjach kryzysowych? Tego dowiedzieli się uczestnicy IV Dni Bezpieczeństwa na KUL. Wyjątkowym punktem programu było spotkanie z zastępcą szefa Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych RP i podpisanie porozumienia uczelni z Wojskowym Centrum Rekrutacji.

bezp3 IV Dni Bezpieczeństwa to cykliczne wydarzenie, które ma na celu zwiększenie świadomości na temat zagrożeń oraz promowanie odpowiedzialnych postaw wśród społeczności akademickiej i lokalnej. Pierwszym punktem programu było spotkanie z gen. dyw. w st. sp. Leonem Komornickim, byłym szefem Inspektoratu Szkolenia i zastępcą szefa Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych RP. Tematem przewodnim było bezpieczeństwo Polski i wyzwania jakie stoją przed siłami zbrojnymi RP w obecnych czasach.

- Dzisiaj mamy nowy układ sił przestrzeni geopolitycznej, czyli 2 + 2. Są dwa supermocarstwa, czyli Chiny i Stany Zjednoczone. Chiny rosną w siłę i zamierzają objąć pozycję hegemona. Amerykanie utracili pozycję hegemona, Stany Zjednoczone słabną. I na drugim poziomie są dwa mocarstwa, Rosja i Indie. I dzisiaj jesteśmy w tej przestrzeni, jako że Europa egocentryczna, zadufana w sobie robiła interesy z wszystkimi, kierując się chciwością, nie patrząc na swojego strategicznego sojusznika, czyli USA – mówił gen. dyw. w st. sp. Leon Komornicki podkreślając, że błędem była współpraca z Rosją za wszelką cenę, kosztem bezpieczeństwa.

bezp7 - Nasze doświadczenia historyczne, położenie geograficzne zobowiązują nas do innego myślenia, myślenia kategoriami zagrożeń. Rosja nie zrezygnowała swojej polityki imperialnej i agresji militarnej. Ona dąży do odbudowania imperium. Także to jest cel, który wybrzmiał jasno. W Monachium na konferencji bezpieczeństwa wiceprezydent USA, J.D. Vance wytknął Europie do czego ona jest zdolna. Europa nie jest zdolna do niczego, tylko ma ogromne pieniądze, ale te pieniądze trzeba jeszcze przetworzyć na zdolności – przyznał generał.

Równie ważnym punktem w programie Dni Bezpieczeństwa było zawarcie współpracy między KUL a Wojskowym Centrum Rekrutacji. Umowę podpisali rektor KUL. ks. prof. dr hab. Mirosław Kalinowski i szef WCR, ppłk Piotr Szczepaniuk.

bezp6 - Współpraca z KUL dla Wojskowego Centrum Rekrutacji oznacza, że to bezpieczeństwo, które jest tak ważne w dzisiejszych czasach stawiamy na pierwszym miejscu. Promujemy różne rodzaje służby wojskowej i zachęcamy studentów, żeby wstąpili do wojska lub zrobili coś dla bezpieczeństwa, ponieważ bezpieczeństwo to nie tylko wojsko, ale również inne zawody, takie jak zawody medyczne, które są niezmiernie istotne w przypadku sytuacji kryzysowej lub konfliktu zbrojnego - mówił ppłk Piotr Szczepaniuk z WCR.

Współpraca WCR i KUL trwa wiele lat, a dziś, dzięki podpisanej umowie została oficjalnie sformalizowana.

- Przed nami świetlna droga, abyśmy mogli podejmować jeszcze więcej dobrych działań. Myślimy o naszych studentach, doktorantach, pracownikach administracji, absolwentach i chętnie będziemy korzystać z Waszej wiedzy – zwrócił się do ppł Szczepaniuka rektor KUL, ks. prof. Kalinowski dziękując za dotychczasową współpracę.

bezp1

Porozumienie zakłada m.in. organizację praktyk studenckich i zajęć z kardą WCR zwłaszcza dla kierunku Bezpieczeństwo Narodowe. Celem jest również promocja wartości patriotycznych wśród społeczności akademickiej oraz podejmowanie wspólnych przedsięwzięć naukowych.

W programie Dni Bezpieczeństwa znalazły się również spotkania z ekspertami i przedstawicielami służb mundurowych. Negocjatorka policyjna, podinsp. w st. sp. Dolores Opryńska opowiedziała o tym jak zachować się w sytuacjach kryzysowych i jaka jest rola negocjatora policyjnego, a przedstawiciele Stowarzyszenia Legia Akademicka przeprowadzili warsztaty medyczne, podczas których nauczyli studentów jak ratować w sytuacjach codziennych i niecodziennych.

bezp2 Na stoiskach wystawienniczych, ze swoją ofertą zaprezentowali się przedstawiciele ABW, WCR, lubelskiej policji oraz KAS. Uczestnicy mieli okazję skorzystać z symulatorów jazdy wyścigowej i zapoznać się z nowoczesnymi technologiami wykorzystywanymi w działaniach prewencyjnych i obronnych takimi jak sprzęt do wykrywania śladowych ilości materiałów wybuchowych.

Organizatorami wydarzenia był Instytut Nauk o Polityce i Administracji, Dział BHP oraz Koło Naukowe Bezpieczeństwa Narodowego.