Katie Townsend, UK/Poland

 

 

KatherineNazywam się Kasia Townsend, urodziłam się w Londynie w 1993 roku, moja mama jest Polką, tato Anglikiem. Przez 4 lata studiowałam projektowanie graficzne oraz fotografię na Kingston University w Londynie i dotarłam do takiego momentu w swoim życiu, w którym chciałam podszlifować mój język polski, tak, abym mogła rozmawiać swobodnie z rodziną i być może żyć w Polsce przez kilka miesięcy, by sprawdzić czy mi się spodoba.

Już dawno moja mama chciała, żebym się zapisała na taki kurs, ale w tamtym czasie nie byłam tym zainteresowana. W tym roku postanowiłam wziąć udział w kursie, tym bardziej, że w październiku kończę 25 lat. Sprawdziłam informacje o Szkole, również o kursie w Krakowie, ale ostatecznie najbardziej odpowiadał mi kurs w Lublinie, ponieważ miałam do wyboru 2 tygodnie kursu oraz spodobała mi się sama struktura programu, więc pomyślałam, że byłoby świetnie uczyć się języka polskiego tego lata.

Bardzo szybko otrzymałam pierwszą odpowiedź po wypełnieniu mojej aplikacji online. Podczas pobytu tutaj wszyscy byli bardzo mili i rozmowni, szczególnie nauczycielki, które są naprawdę wyrozumiałe, a ich sposób nauczania to po prostu dobra zabawa. Zdecydowanie poleciłabym kurs dla kogoś, kto chciałby się uczyć języka polskiego. Było po prostu świetnie!

 

 

-------------------------------------------------------------------------------------

 

My name is Kasia Townsend, I was born in London in 1993 and my mum is Polish and my dad is English. I studied Graphic Design and Photography for 3 years at Kingston University in London and I’ve reached a point in my life where I wanted to practice my Polish to a better standard so that I could speak with my family and possibly live in Poland for a few months, to see if I enjoy the experience.

About 8 years ago my mum encouraged me to try a course like this, but at the time I wasn’t sure about it. I wanted to try something like this before turning 25 in October this year, so I researched about KUL’s Polish Summer School online as well as the course at Jagiellonian University in Kraków. I was really impressed with the course structure at KUL and knowing that I had 2 weeks available this summer, I was really looking forward to spending my time in Lublin as I thought it would be a great place to learn Polish.

I received a really quick response after filling in my online application. Since being here, the students, teachers and catering staff  have been really kind, approachable and easy to talk to, especially the teachers, they are really understanding and they put a lot of fun into the way they teach.

I would definitely recommend the course to someone who would love to learn Polish, because the course is great!DON'T FORGET TO APPLY FOR THE SUMMER SCHOOL IN 2019!