W maju i czerwcu tego roku członkowie naszego koła (Magdalena Malec i Weronika Goraj) włączyli się w projekt WYCZUJ KLIMAT! organizowany przez Lubelską Fundację Ochrony Środowiska Naturalnego.

Projekt jest laureatem Konkursu Grantowego „Henkel–zielone granty” 2009/2010 organizowanego przez Fundację Nasza Ziemia. Grant ufundowała spółka Henkel Polska.

 

wyczuj_klimat_plakat_a3_4960

 

Celem projektu jest podniesienie wiedzy mieszkańców województwa lubelskiego o wpływie stylu życia na środowisko lokalne na przykładzie zrównoważonego gospodarowania energią i kształtowania zmian klimatu oraz promocja zmiany stylu życia w powyższym zakresie na bardziej proekologiczny w porównaniu z obecnym, określonym na podstawie ankiet tematycznych. W programie wzięli udział nauczyciele i uczniowie szkół

i przedszkoli, dla których przeprowadzono szereg warsztatów .na temat ekologicznego zarządzania energią, wpływie człowieka na klimat oraz możliwości wykorzystania w domach rozwiązań technologicznych służących powyższym celom (kolektory słoneczne, układy odzysku ciepła, domy pasywne). Ogłoszono również konkursy (plastyczne i na

spot reklamowy/film) dotyczące promocji zachowań proekologicznych w zakresie gospodarowania energią i ochrony klimatu.

W ramach projektu zorganizowano 4 happeningi w centrach handlowych na terenie województwa. Podczas których odbyły się warsztaty otwarte,  konkursy wiedzy, promocja rozwiązań technologiczne przyjaznych środowisku.

 

Członkowie koła jako wolontariusze odpowiedzialni byli, za przeprowadzenie warsztatów na temat zmian klimatu. Zajęcia odbywały się w kilku lubelskich szkołach podstawowych i gimnazjach. Tematyka zmian klimatu poruszana była również na happeningach z okazji Światowego Dnia Ziemi: w Dziecięcym Szpitalu Klinicznym w Lublinie oraz w Przedszkolu nr 35. Z warsztatami gościliśmy również w Domu Dziecka w Kraśniku.

 

Dzieci i młodzież chętnie i z zapałem uczestniczyli w przygotowanych zajęciach.

Dowiedzieli się co to jest klimat, co to są zmiany klimatu, globalne ocieplenie, jak człowiek może wpływać na klimat, co to jest ślad ekologiczny oraz co każdy z nas może zrobić aby zmianom klimatu zapobiec. Uczniowie mogli samodzielnie skonstruować zegar słoneczny, a na zakończenie warsztatów wspólnie tworzyliśmy dekalog młodego ekologa, zawierający dobre rady, jak na co dzień dbać o środowisko.

 

 

p1070042_800_01

 

 

p1070034_800_01

 

więcej informacji na stronie fundacji http://lfosn.org.pl/index.php

Autor: Weronika Goraj
Ostatnia aktualizacja: 25.06.2010, godz. 18:49 - Weronika Goraj