Wykład „Leopold Gottlieb – między Wiedniem a Paryżem”

Gotlieb- między Wiedniem a ParyżemMuzeum KUL oraz Instytut Historii Sztuki KUL serdecznie zapraszają na kolejny wykład towarzyszący wystawie: „Boznańska, Wyczółkowski, Dunikowski i inni. Kolekcja mistrzów Krzysztofa Musiała, która eksponowana jest w Muzeum KUL. Wykład „Leopold Gottlieb – między Wiedniem a Paryżem” wygłosi dr hab. Dorota Kudelska, prof. KUL, a odbędzie się on w poniedziałek 15 stycznia, o godz. 17.00 w Gmachu Głównym, sala GG-248.

 

     Leopold Gottlieb to malarz, którego twórczość łączy się przede wszystkim z Paryżem. Tymczasem jego kontakty artystyczne były bardziej urozmaicone, co miało skutki zarówno plastyczne jak i towarzyskie. Najpierw artysta wystawiał w Wiedniu z Grupą Pięciu, potem bywał tam wielokrotnie i do 1930 r. należał do tamtejszego Kunstlerbund Hagen. Mieszkał też w innych miastach: w Monachium, Jerozolimie, Berlinie. Podobnie jak Jerzy/Georg Merkel, przed i po roku 1918 był artystycznym „łącznikiem” między Paryżem i Wiedniem, gdzie wyjechał na dłużej zaraz po zakończeniu I wojny światowej. To właśnie tu, po jego przedwczesnej śmierci koledzy z Hagenbundu zorganizowali dlań kommemoratywną wystawę, której nie notują opracowania twórczości artysty.

 

     Dwa dzieła Gottlieba w zbiorach Krzysztofa Musiała prezentują różne tematy, różne techniki i różne okresy jego twórczości, można jednak dostrzec kilka rysów wspólnych. Ani Portret Xawerego Dunikowskiego, ani Wioślarze nie mają nic z melancholijnego spokoju panującego w wielu innych figuralnych pracach artysty. Zwarte w nich napięcie emocjonalne i forma, w różny sposób prowadzą do austriackiego  kręgu plastycznego oddziaływania.

 

Po wykładzie będzie możliwość obejrzenia wystawy „Boznańska, Wyczółkowski, Dunikowski i inni. Kolekcja mistrzów Krzysztofa Musiała” w Muzeum KUL.

Autor: Leszek Wojtowicz
Ostatnia aktualizacja: 12.01.2018, godz. 10:54 - Leszek Wojtowicz

Utworzenie: 2018-01-10