Aktualności

Wykład prof. Richarda Pipesa

29 października br. o godz. 12.30 w auli im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego KUL odbędzie się wykład prof. Richarda Pipesa (Harvard University) pt. Rosja Putina, w ramach zorganizowanego przez Instytut Historii KUL cyklu wykładów otwartych pod patronatem honorowym JE abp. prof. dr. hab. Józefa Życińskiego, Wielkiego Kanclerza KUL.

Profesor Richard Pipes
, zaliczany do najwybitniejszych historyków współczesnych, urodził się w 1923 r. w Cieszynie. Jego ojciec był legionistą w Legionach Piłsudskiego, założycielem fabryki czekolady w Cieszynie, istniejącej po dziś dzień i produkującej słynne batoniki „Prince Polo”. W latach trzydziestych Richard Pipes uczęszczał do  gimnazjum Michała Kreczmara w Warszawie. Gdy wybuchła wojna w 1939 r., do matury pozostał mu rok. Już po zajęciu Polski przez wojska niemieckie, w październiku 1939 r. udało mu się, wraz z rodzicami, wyjechać do Włoch, stamtąd zaś, via Hiszpania i Portugalia, do Stanów Zjednoczonych, gdzie osiadł na stałe.
Przez całe zawodowe życie związany był z Uniwersytetem Harvarda, w którym, prócz wieloletniej pracy w Russian Research Center, zajmował prestiżowe stanowisko tytularnego profesora historii. Wśród najważniejszych prac Pipesa należy wymienić trylogię poświęconą historii Rosji i wczesnych lat Związku Sowieckiego („Rosja carów”, „Rewolucja rosyjska” i „Rosja bolszewików”), a także mistrzowską, dwutomową monografię Piotra Struvego i pionierską pracę o kształtowaniu się Związku Sowieckiego jako imperium wieloetnicznego („The Formation of the Soviet Union. Communism and Nationalism 1917 – 1923”). Wspomniana trylogia ukazała się w przekładzie na wiele języków, w tym po polsku.
Prof. Pipes odegrał też istotną rolę w polityce amerykańskiej, jako doradca prezydenta Reagana do spraw sowieckich i wschodnioeuropejskich. Jego opinie poświęcone współczesnej polityce rosyjskiej i amerykańskiej drukowane są wciąż na łamach najbardziej opiniotwórczych pism świata.
Prócz prac historycznych, prof. Pipes opublikował też przed kilku laty bardzo ciekawą autobiografię („Vixi. Memoirs of a Non-Belonger”, po polsku: „Żyłem. Wspomnienia niezależnego”).

autor informacji: dr hab. Mirosław Filipowicz