Wykład „Rzeźbiarz niepokorny – Xawery Dunikowski”

Xawery Dunikowski - rzeźbiarz niepokornyMuzeum KUL oraz Instytut Historii Sztuki KUL serdecznie zapraszają na kolejny wykład towarzyszący wystawie: „Boznańska, Wyczółkowski, Dunikowski i inni. Kolekcja mistrzów Krzysztofa Musiała, która eksponowana jest w Muzeum KUL. Wykład wygłosi dr Elżbieta Błotnicka-Mazur,  a jego tematem będzie Rzeźbiarz niepokorny – Xawery Dunikowski. Zapraszamy 12 marca 2018 r., o godz. 17.00 do Gmachu Głównego, sala GG-243.

 

Xawery Dunikowski (1875-1964) to bez wątpienia jeden z najciekawszych rzeźbiarzy polskich XX wieku, zaskakujący różnorodnością poszukiwań artystycznych. Uczeń m.in. Bolesława Syrewicza i Konstantego Laszczki, za sprawą krakowskiego nauczyciela początkowo ulegał w swoich rzeźbach wpływom Rodina. Dość szybko jednak odnalazł oryginalną drogę twórczą, by już na początku XX wieku stworzyć swoje najsłynniejsze dzieła, takie jak „Tchnienie”, „Fatum”, czy cykl „Kobiet brzemiennych”. Ich siła wyrazu tkwiła w pozbawieniu bryły detalu na rzecz ekspresji sumarycznej, zgeometryzowanej formy.

 

Profesor rzeźby w Warszawie, Krakowie i Wrocławiu, autor kilku ciekawych pomników, zrywający w swojej twórczości z regułami sztuki akademickiej, był także Dunikowski barwną osobowością i jak każdy geniusz – dla współczesnych – kontrowersyjną.

 

Po wykładzie będzie możliwość obejrzenia wystawy „Boznańska, Wyczółkowski, Dunikowski i inni. Kolekcja mistrzów Krzysztofa Musiała” w Muzeum KUL.

Autor: Leszek Wojtowicz
Ostatnia aktualizacja: 06.03.2018, godz. 12:31 - Leszek Wojtowicz

Utworzenie: 2018-03-06