Wystawa – Ars e cella. W oczekiwaniu na nowe muzeumMuzeum KUL zaprasza na wystawę "Ars e cella. W oczekiwaniu na nowe muzeum", na której prezentowane będą nowożytne rzeźby ołtarzowe oraz malarstwo religijne i rodzajowe. Wystawa będzie czynna 27 lipca – 31 sierpnia 2020.

kul_plakat_2_pojedynczy1-1 Muzeum KUL oraz Muzeum Regionalne w Jaworze zapraszają na wystawę „Kwiat Europy”.  Wystawa w Muzeum Regionalnym będzie czynna od 30 maja do 27 września 2020 r.

Etiuda teatralna "Maski"Sceny Plastycznej KULWielokrotnie nagradzany w Polsce i za granicą niezwykły, autorski teatr prof. Leszka Mądzika - Scena Plastyczna KUL – świętuje w tym roku jubileusz 50. lat istnienia. Rocznicowe obchody zaplanowano na 25 i 26 września 2020 r. W programie znalazła się m.in. premiera kolejnego, autorskiego spektaklu prof. Mądzika „Kres" z muzyką Jana Kantego Pawluśkiewicza. Ze względu na sytuację epidemiologiczną szczegółowy program zostanie podany wkrótce.

Kosciol_Lwowski_pod_opieka_A3_do_korekty-1 Najnowszym dziejom katolicyzmu za wschodnimi granicami Polski zostanie poświęcona konferencja  „Kościół i Polacy na Wschodzie pod opieką św. Jana Pawła II i Sługi Bożego kardynała Stefana Wyszyńskiego”, która odbędzie się  24-25 września 2020 r. na KUL. Wydarzenie patronatem honorowym objęli: ks. abp Mieczysław Mokrzycki, metropolita lwowski, sekretarz osobisty papieża Jana Pawła II w latach 1996-2005, Jacek Sasin, wiceprezes Rady Ministrów, Minister Aktywów Państwowych oraz ks. prof. Mirosław Kalinowski, rektor KUL.

Kodeks Prawa Kanonicznego w badaniach młodych naukowcówJuż po raz dziewiąty na KUL odbędzie się ogólnopolska konferencja naukowa „Kodeks Prawa Kanonicznego w badaniach młodych naukowców”. Jej uczestnicy podejmą problemy m.in. władzy w Kościele, urzędu i władzy biskupa diecezjalnego czy prawnego aspektu kultu świętych i błogosławionych. Wydarzenie rozpocznie się w sobotę 26 września 2020 r. o godz. 8.45 i ze względu na sytuację epidemiologiczną będzie transmitowane on-line poprzez MS Teams.

"Celem wydarzenia jest promocja młodych naukowców, zaprezentowanie ich badań. W ciągu ośmiu lat około trzystu osób wygłosiło referat. Byli to prelegenci z różnych państw takich jak Wenezuela, Italia, Białoruś, Indie. W tym roku mamy przedstawicieli wyłącznie z Polski, z uwagi na pandemię" - mówi ks. prof. Mirosław Sitarz, prorektor do spraw misji i administracji KUL.

Konferencja odbywa się pod patronatem Sekretarza Generalnego Konferencji Episkopatu Polski bp. Artura Mizińskiego.

Literackie przesłanie Karola Wojtyły – Jana Pawła II na XXI wiek”Spuścizna literacka, dramaturgiczno-teatralna oraz filozoficzno-teologiczna Papieża-Polaka będzie tematem konferencji naukowej „Czy daleko jeszcze od źródła? Literackie przesłanie Karola Wojtyły – Jana Pawła II na XXI wiek”, która odbędzie się online  29 września 2020 r. Wśród podejmowanych tematów znajdą się m.in. „nowy feminizm” Jana Pawła II i jego prekursorki, kobieta w twórczości Karola Wojtyły - Jana Pawła II czy idea uniwersytetu w myśli Jana Pawła II.

Jak mówi jeden z organizatorów konferencji prof. Wojciech Kaczmarek (Katedra Dramatu i Teatru KUL): „Spuścizna literacka, dramaturgiczno-teatralna oraz filozoficzno-teologiczna Karola Wojtyły-Jana Pawła II jest na tyle głęboka, że  wiele jej aspektów omówionych i zinterpretowanych będzie po raz pierwszy. Mamy nadzieję, że konferencja przyczyni się do ponownego odczytania tekstów literackich Autora w obliczu zmieniającej się sytuacji społecznej i poważnych zmian w kulturze współczesnej. Lektura poetyckich i dramatycznych dzieł Karola Wojtyły-Jana Pawła II w dzisiejszej fazie dziejów pozwala nie tylko lepiej zrozumieć przesłanie artystyczne i ideowego tych tekstów, ale przede wszystkim wskazuje na potrzebę powrotu do ponadczasowych, a dziś, niestety, coraz bardziej zamazywanych, aksjologicznych wartości humanistycznych. Tym właśnie wartościom Autor był wierny we wszystkich działaniach jakie podejmował jako artysta, myśliciel i papież.”

Program konferencji

Obraz MB Częstochowskiej1 października 2020 r. Rektor KUL ks. prof. Mirosław Kalinowski prowadził będzie rozważania podczas apelu jasnogórskiego. W nabożeństwie weźmie udział grupa pracowników i studentów w ramach wyjazdu zorganizowanego przez Towarzystwo Przyjaciół KUL, a wszystkich zapraszamy do łączności w modlitwie.

IV Kongres Ruchu „Europa Christi” na KULJuż po raz kolejny na KUL będzie obradował Kongres Ruchu „Europa Christi”. Jego uczestnicy podejmą temat wartości chrześcijańskich, które stanowią podstawę ładu międzynarodowego. Pierwszy dzień obrad (15 października 2020 r.) będzie odbywał się na KUL pod hasłem św. Jan Paweł II Papież Tysiąclecia – Patron Europy i Doktor Kościoła. Wśród podejmowanych zagadnień będą m.in. Jan Paweł II jako papież rodziny czy ustawodawca Kościoła. W trakcie obrad kard. Gerhard Müller odbierze Nagrodę im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego przyznaną przez Stowarzyszenie Absolwentów i Przyjaciół Wydziału Prawa KUL. Lubelską część obrad zakończy prezentacja 5-tomowej monografii „Stefan Kardynał Wyszyński Prymas Tysiąclecia” autorstwa prof. Petera Rainy.

Tydzień później (22 października) Kongres przeniesie się do Wyższego Seminarium Duchownego w Ołtarzewie, gdzie podejmowane będzie zagadnienie personalizmu Jana Pawła II i jego przesłania dla Europy.

"W ten sposób chcemy przybliżyć aktualność przesłania, które zostawili św. Jan Paweł II i nasz absolwent, najwybitniejszy ks. kard. Stefan Wyszyński. Uroczystości będą składały się z dwóch części. Pierwsza uroczysta, podczas której ksiądz kardynał Müller otrzyma statuetkę prymasa Wyszyńskiego za działalność w duchu Deo et Patriae. Druga część będzie miała charakter naukowy, a w jej trakcie będziemy rozważać przesłanie Prymasa Tysiąclecia, a także Jana Pawła II" - mówi ks. prof. Mirosław Sitarz, prorektor do spraw misji i administracji KUL.