Aktualności / Wydarzenia
Z całego świata do Lublina – Polonia spotkała się na KUL
Społeczność polonijna odwiedziła Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II. W murach uczelni rozpoczął się Światowy Kongres Aktywnej Polonii, połączony z uroczystym zakończeniem czwartej edycji Studium KUL dla Polonii i Polaków za granicą. W tegorocznych kursach uczestniczyło blisko 2,5 tys. Polaków.
Około 150 osób z różnych części świata przyjechało do Lublina, aby uroczyście podsumować i odebrać certyfikaty ukończenia kursów w ramach 4. edycji Studium KUL dla Polonii i Polaków za granicą. Wydarzenie rozpoczęło się w piątkowe południe od powitania przez rektora KUL, ks. prof. Mirosława Kalinowskiego.
- Kolejna grupa otrzyma certyfikaty z 18 propozycji dydaktycznych, jakie oferowaliśmy w tej edycji. Cieszymy się, że przybyło do nas tyle osób z wielu krajów i że zasiane zostało w nich zainteresowanie związane ze zdobywaniem dalszej wiedzy. Wiemy o tym, że kilka osób z poprzednich edycji rozpoczęło stacjonarne studia licencjackie i mamy nadzieję, że one będą kontynuować edukację na studiach magisterskich – mówił ks. prof. dr hab. Mirosław Kalinowski, rektor KUL i przyznał:
- W przeszłości byłem przedstawicielem rektora do spraw współpracy za granicą i bardzo dobrze poznałem środowiska polonijne, szczególnie w Kanadzie, Stanach Zjednoczonych, Australii, Nowej Zelandii i wówczas zauważyłem, że istnieje potrzeba naszej obecności. Gdy przyszła taka okazja, dzięki możliwości łączenia się online, nauczania zdalnego oraz łatwiejszego dostępu do podróżowania po Europie rozpoczęliśmy taką aktywność trzy lata temu. Do tego dołączyło Ministerstwo Spraw Zagranicznych i Senat Rzeczpospolitej Polskiej dofinansowując to działanie.
Słowo do zebranych w formie listu skierowała także marszałek Senatu RP, Małgorzata Kidawa-Błońska. W imieniu władz Lublina i samorządu województwa głos zabrali prof. Marcin Szewczak, i Krzysztof Stanowski, dyrektor Centrum Współpracy Międzynarodowej UM w Lublinie.
Czwartą edycję Studium podsumował dr Wojciech Wciseł, dyrektor Centrum Polonijnego KUL. Dyrektor podkreślił, że tegoroczna edycja cieszyła się ogromnym zainteresowaniem.
- Każdy kurs to niesamowity czas spotkań, wymiany i transferu wiedzy, ale te kursy mają w sobie pewną magię. W czwartej edycji wzięło udział 2445 osób z 51 krajów. Żartowaliśmy w naszym środowisku akademickim, że ta rekrutacja przewyższyła nawet tę na pierwszy rok studiów regularnych. W ciągu tych czterech edycji liczba rosła. Pierwsza edycja i druga to było tylko sześć kursów. W trzeciej i czwartej realizowaliśmy już 18 kursów, które regularnie były prowadzone przez blisko 100 wykładowców naszego uniwersytetu, ale też ekspertów, których zapraszaliśmy do prowadzenia tych zajęć ze względu na ich unikalną wiedzę, profesjonalizm i praktyczne podejście do tematu – podsumował dr Wojciech Wciseł.
Dla Polaków mieszkających za granicą kursy organizowane przez KUL są okazją do integracji oraz jednoczenia się z Polską.
- Te kursy pozwoliły mi połączyć się i zjednoczyć z Polonią. Poczułam się członkiem tej Polonii, w taki bardzo wymierny, namacalny sposób właśnie dzięki możliwości nabywania kontaktów, poznawania ludzi z różnych krajów. To również okazja do promowania i doceniania polskości – przyznała Magdalena, jedna z uczestniczek kursu mieszkająca na co dzień w Anglii.
Następnym punktem programu Kongresu była prezentacja inicjatyw uczelni na rzecz Polonii: od Centralnej Bazy Organizacji Polonijnych, przez wsparcie edukacji językowej, po projekty multimedialne i letnie kursy.
Sobota będzie poświęcona intensywnym blokom paneli dyskusyjnych i warsztatów tematycznych. W salach KUL oraz w Radiu Lublin podjęte zostaną rozmowy o przyszłości Polonii. Panel "Polonia 2.0" poruszy tematykę wykorzystania nowoczesnych technologii do integracji środowisk polonijnych. Równolegle odbędą się debaty na temat potrzeb młodszych pokoleń Polonii oraz strategii budowania silnych organizacji. Zaplanowane zostały również warsztaty dziennikarstwa radiowego, zajęcia o jakości życia i dyskusje o roli Polonii w promocji kultury Polski i współpracy międzynarodowej.
Trzeci dzień rozpocznie się Mszą Świętą w kościele akademickim KUL. Następnie uczestnicy Kongresu zaprezentują swoje lokalne inicjatywy i projekty. Uroczystym zakończeniem czwartej edycji kursów będzie wręczenie świadectw i certyfikatów ukończenia kursów, a także tradycyjne „rzucenie beretem”.
Spośród 2445 uczestników kursów, największą grupę stanowili Polacy mieszkający m.in. w Wielkiej Brytanii, Argentynie, USA, Niemczech i Belgii. Największym zainteresowaniem cieszył się kurs „Polski w języku hiszpańskim”, „Efektywne zarządzanie”, „Sztuczna inteligencja” i „Historia Polski dla Polonii”.