Aktualności / Wydarzenia

Zapraszamy do Szkoły Doktorskiej KUL

Dyplomy doktorskieSzkoła Doktorska KUL oferuje kształcenie w 11 dyscyplinach naukowych: filozofii, historii, językoznawstwie, literaturoznawstwie, naukach o sztuce, naukach prawnych, naukach socjologicznych, pedagogice, prawie kanonicznym, psychologii oraz naukach teologicznych. – To szkoła interdyscyplinarna, która przyczynia się do kształtowania nowych kadr naukowych – podkreśla prof. Mariola Łaguna, dyrektor Szkoły Doktorskiej KUL.

 

Do 29 sierpnia br. osoby, które myślą o studiach doktoranckich, mają czas na przystąpienie do rekrutacji/złożenie swojej kandydatury. Rejestracja odbywa się za pośrednictwem strony kandydat.kul.pl. Kolejne etapy, zgodnie z terminarzem wiążą się z przygotowaniem wstępnej koncepcji rozprawy doktorskiej, przedstawieniem swoich dotychczasowych osiągnięć naukowych, w tym publikacji oraz udziału w grantach badawczych. Następnie wybrane osoby są zapraszane na rozmowy kwalifikacyjne. Aby aplikować do Szkoły Doktorskiej KUL trzeba wybrać potencjalnego promotora, spośród osób wskazanych na stronie internetowej szkoły, oraz uzyskać jego zgodę na podjęcie się opieki promotorskiej.

 

Kształcenie w szkole doktorskiej odbywa się w trybie dziennym, w dwóch ścieżkach językowych: polskiej i angielskiej. Każdy z doktorantów ma zagwarantowane stypendium i jest traktowany jako młody naukowiec.  

– Rekrutacja do Szkoły Doktorskiej KUL cieszy się dużym zainteresowaniem kandydatów nie tylko z Polski, ale także z Włoch, Ukrainy, Białorusi, a nawet z USA, Nigerii, Ghany, Indonezji, Tajlandii czy Maroka – mówi prof. M. Łaguna.

 

Unikalny program i perspektywy

 

Unikalny program kształcenia odwołuje się do metafory świątyni opartej na czterech kolumnach. Pierwsza to kompetencje akademickie, druga - upowszechnianie wiedzy, trzecia - kompetencje metodologiczne, czwarta - kompetencje specjalistyczne. Każda część kolumny odpowiada specyfice proponowanych zajęć: – Baza to zajęcia obowiązkowe, wspólne dla wszystkich doktorantów, trzon to zajęcia do wyboru, kapitel to aktywność własna doktoranta – wyjaśnia dyrektor Szkoły Doktorskiej KUL.

 

Doktoranci mogą korzystać z różnych funduszy finansujących badania naukowe, staże oraz inne działania. Uzyskują przy tym wsparcie w przygotowywaniu publikacji i wniosków grantowych podczas specjalnych zajęć i indywidualnych konsultacji. Mogą także przystępować do konkursów przeznaczonych dla młodych naukowców o nagrody za najlepsze publikacje.

 

Istnieje także możliwość realizowania doktoratów wdrożeniowych. Kandydat do tego programu musi być zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy przez przedsiębiorcę, na rzecz którego opracowuje wdrożenie będące podstawą doktoratu. Jednocześnie realizuje indywidualny program kształcenia w Szkole Doktorskiej KUL.