Pracownicy Instytutu wzięli udział w VII Kongresie Kultury Chrześcijańskiej
W dniach 17-20 października 2024 roku na KUL odbywał się VII Kongres Kultury Chrześcijańskiej, którego tematem przewodnim było za hasło "Przywracać nadzieję". Kongres Kultury Chrześcijańskiej był spotkaniem intelektualistów i ludzi kultury, wpisującym się w twórczy dialog Kościoła ze światem współczesnym, prowadzony w zmieniających się warunkach kulturowych. W ramach wydarzenia udział wzięli także pracownicy naszego Instytutu. Prof. Dr hab. Andrzej Gil z Katedry Teorii Polityki i Studiów Wschodnich wziął udział w panelu zatytułowanym Perspektywy pokoju w Ukrainie. Z kolei dr Andrzej Szabaciuk, także z Katedry Teorii Polityki i Studiów Wschodnich wziął udział w panelu poświęconym problemom demografii oraz migracji.
Inicjatywę organizowania cyklicznych międzynarodowych spotkań wybitnych twórców kultury, artystów i intelektualistów podjął arcybiskup lubelski Józef Życiński (1948-2011). Pierwszy Kongres odbył się w roku 2000, kolejne cyklicznie co cztery lata.
VII Kongres Kultury Chrześcijańskiej zakończyła uroczysta inauguracja roku akademickiego 2024/2025 na KUL.
Dr hab. Agnieszka Łukasik-Turecka, prof. KUL ponownie dyrektorem Instytutu Nauk o Polityce i Administracji
Decyzją Rektora KUL pani dr hab. Agnieszka Łukasik-Turecka, prof. KUL została dyrektorem Instytutu Nauk o Polityce i Administracji na lata 2024-2028
Agnieszka Łukasik-Turecka, Prof. KUL dr hab., politolożka i medioznawczyni, dyrektor Instytutu Nauk o Polityce i Administracji KUL oraz pełnomocnik Rektora KUL ds. Zespołu Ekspertów KUL. Prof. Agnieszka Łukasik-Turecka jest redaktor naczelną czasopisma „Studia i Analizy Nauk o Polityce” i Zastępczynią Przewodniczącej Rady Interdyscyplinarnego Centrum Badawczego Uniwersytetu Warszawskiego "Tożsamość-Dialog-Bezpieczeństwo".
Jej obszar zainteresowań naukowo-badawczych obejmuje szeroko rozumianą sferę komunikowania politycznego. Jest autorką, współautorką i redaktorką 11 monografii, autorką ponad 50 artykułów naukowych. Członkini Polskiego Towarzystwa Komunikacji Społecznej i Polskiego Towarzystwa Nauk Politycznych.
Gratulujemy!
Rozpoczęcie roku akademickiego 2024/2025
Tradycyjnie nowy rok akademicki rozpoczniemy od spotkań z opiekunami roku. 1 października na swoich wydziałach spotkacie się z wykładowcami, którzy wprowadzą Was w świat studiów na KUL. Kierunki:
Godzina- 14.30 sala: CTW – 408 (Centrum Transferu Wiedzy)
Po spotkaniu będą wydawane legitymacje studenckie w sali C - 543.
Przypominamy o przedłożeniu oryginałów dokumentów (m.in. świadectwa dojrzałości (maturalnego) dla kierunków I stopnia i jednolitych magisterskich oraz dyplomu dla studentów kierunków II stopnia) w celu odebrania legitymacji. |
|
|
|
Szkolenia obowiązkowe z praw i obowiązków studenta
Szkolenia: przysposobienie biblioteczne, BHP- szkolenia dostępne od 3 października do 30 listopada w zakładce Moodle
Ponadto:
|
Powstał nowy cykl filmów edukacyjnych w ramach projektu SON
Zapraszamy do zapoznania się z cyklem filmów edukacyjnych zatytułowany "Kierunek nauka", który powstał w ramach projektu Realizowanego z programu Społeczna Odpowiedzialność Nauki. W ramach przedsięwzięcia powstało 10 filmów edukacyjnych, które podejmują istotne zagadnienia z zakresu funkcjonowania współczesnych państw i społeczeństw. W ramach cyklu podjęto zagadnienia m.in. migracji, systemów politycznych, bezpieczeństwa czy też Unii Europejskiej i geopolityki. Do udziału w nagraniach zaproszeni zostali eksperci zajmujący się podejmowanymi zagadnieniami.
Filmy dostępne są pod linkiem.
Studenci i pracownicy na Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego w Kielcach
3 września 20241 roku grupa studentów z kierunków bezpieczeństwo narodowe i stosunki międzynarodowe uczestniczyła w XXXII Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego w Kielcach. Wraz ze studentami uczestniczyli także pracownicy Instytutu - dr Grzegorz Tutak, koordynator kierunku bezpieczeństwo narodowe oraz mgr Andrzej Sikora. Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego w Targach Kielce od lat przyciąga wystawców i odwiedzających z całego świata, stanowiąc platformę wymiany doświadczeń, prezentacji najnowszych technologii oraz nawiązywania międzynarodowych kontaktów biznesowych.
Pracownicy Instytutu wzięli udział w międzynarodowej konferencji „International Relations in a World of Flux: Understanding Continuity, Change and Contestation”
Pracownicy Instytutu: dr hab. Beata Piskorska, prof. KUL, dr hab. Tomasz Stępniewski, prof. KUL oraz dr Andrzej Szabaciuk uczestniczyli w dn. 24 lipca 2024 roku w międzynarodowej konferencji „International Relations in a World of Flux: Understanding Continuity, Change and Contestation”, organizowanej przez World International Studies Committee i Uniwersytet Warszawski.
Prof. Tomasz Stępniewski i dr Andrzej Szabaciuk uczestniczyli w panelu, poświęconym imperialnej polityce Rosji. Z kolei prof. Beata Piskorska wygłosiła referat: "The transformation of the European Union’s public diplomacy in the context of rescheduled international order" w panelu zatytułowanym "Re-Ordering European International Society".
Kierunek Nauka- cykl filmów edukacyjnych
Kierunek nauka - to tytuł cyklu filmów edukacyjnych studentów z ekspertami, który był realizowany ostatnio w naszym Instytucie. Krótkie rozmowy na istotne tematy dotyczące demokracji, systemów politycznych, bezpieczeństwa, terroryzmu, mediów, migracji czy geopolityki. W nagraniach udział wzięli pracownicy naszego Instytutu, którzy wyjaśnili szereg procesów zachodzących w środowisku międzynarodowym. Filmy zostały zrealizowane w ramach projektu "Państwo i obywatele we współczesnym świecie" w ramach programu Społeczna Odpowiedzialność Nauki. Efekty poznamy niebawem, tymczasem kilka zdjęć z nagrań.
Badacze z INoPiA KUL uczestnikami konferencji Central East European International Studies Association – International Studies Association w Rijece (Chorwacja)
Nowy numer czasopisma "Studia i Analizy Nauk o Polityce"
Zapraszamy do lektury najnowszego numeru czasopisma "Studia i Analizy Nauk o Polityce", a w nim artykuły:
-
-
-
-
- Krzysztofa Chochowskiego pt. Rozwój polskiego przemysłu kosmicznego – szanse i zagrożenia;
- Rafała Dąbka pt.Znaczenie zmian w obszarze współpracy społeczno-gospodarczej w stosunkach polsko-amerykańskich w dobie prezydentury Donalda Trumpa.
-
-
-
W bieżącym numerze recenzji publikacji The EU Security Continuum. Blurring Internal and External Security autorstwa Alistaira J.K. Shepherda podjął się Witold Mazurek. Zachęcamy także do lektury sprawozdania przygotowanego przez Urszulę Soler z IV Między-narodowej Konferencji Naukowej „Cybersecurity Threats Disinformation in Contemporary Local Conflicts”, która odbyła się 10 kwietnia 2024 r.