Sinologia Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II rozpoczęła pracę z dniem 01.10.2012 r.
Kierunek prowadzi studia licencjackie i magisterskie. Studenci podczas zajęć i wyjazdów do Chin poznają standardowy język mandaryński, klasyczny język chiński, historię oraz kulturę Chin od starożytności, a także realia współczesnych Chin. Obecnie kształci się u nas ponad 100 studentów w ramach studiów I i II stopnia.
Podstawową dyscypliną studiów sinologicznych jest filologia chińska, ponieważ w przypadku tych studiów konieczne jest nauczanie języka od podstaw, zaś sprawne opanowanie języka chińskiego daje szansę na dalsze zgłębianie kultury chińskiej oraz jej specyfiki. Oferta edukacyjna składa się także z zagadnień z zakresu społeczno-kulturowych, filozofii, prawa, etnologii, a także daje możliwość wyboru jako drugiego języka orientalnego: chińskiego języka klasycznego (w przyszłości języka japońskiego lub języka wietnamskiego), języka koreańskiego.
Studenci wyróżniający się wynikami w nauce mogą zostać nagrodzeni wyjazdami stypendialnymi do Chin kontynentalnych.
Obecnie istniejąca kadra ma przygotowanie sinologiczne wyniesione z UW oraz z Chin i Tajwanu i jest w stanie zapewnić wysoki poziom naukowy. Wśród wykładowców sinologii znajdują się i będą się znajdować obywatele ChRL (mgr Jianhua Yang oraz wykładowcy z Uniwersytetu Xi’an), a także stażyści z Tajwanu.
Utworzenie zeszytu "Sinologia", należącego do "Roczników Humanistycznych" wydawanych przez Towarzystwo Naukowe KUL, częściowo w języku polskim, częściowo w angielskim, które figuruje na liście Czasopism MNiSW z liczbą 70 pkt, spowodowało także wzrost znaczenia sinologii KUL na arenie krajowej, dało możliwość do prowadzenia dyskursu naukowego oraz prezentowania osiągnięć pracowników naukowych KUL. Na łamach zeszytu "Sinologia" publikowali już najwybitniejsi polscy sinologowie, np. prof. dr hab. Lidia Kasarełło.
Ostatnia aktualizacja: 08.12.2020, godz. 17:55 - Magdalena Grela-Tokarczyk