Specjalistyczne kształcenie teologiczne II cyklu jest realizowane na Wydziale Teologii w Teologicznym Studium Licencjackim. Studia licencjackie kończą się egzaminem. Warunkiem przystąpienia do egzaminu, poza zaliczeniem wszystkich przedmiotów wymaganych w programie studiów, jest przedstawienie pisemnej dysertacji o charakterze specjalistycznym, czyli dysertacji odnoszącej się do wiedzy w zakresie szczegółowej dyscypliny teologicznej. Uczestnicy Teologicznego Studium Licencjackiego mają możliwość zwrócenia się do Dziekana Wydziału Teologii o ocenę, czy praca przygotowana na zakończenie studiów teologicznych I cyklu (magisterskich), spełnia kryteria dysertacji specjalistycznej (licencjackiej).
Odpowiedzialny za organizację i kształcenie w Teologicznym Studium Licencjackim jest prodziekan ds. kształcenia Wydziału Teologii.
Uczestnicy Teologicznego Studium Licencjackiego mogą realizować kształcenie w następujących specjalizacjach (dyscyplinach kościelnych):
- Nauki biblijne
(warunkiem rekrutacji jest ukończenie rocznego Kursu propedeutycznego w zakresie języków biblijnych) - Historia Kościoła i patrologia
(zgodnie z deklaracją złożoną przez uczestnika na początku kształcenia kościelny tytuł licencjata może być nadany w zakresie historii Kościoła lub patrologii) - Teologia dogmatyczna
- Teologia fundamentalna
- Teologia moralna
- Ekumenizm
- Teologia duchowości
- Teologia praktyczna
- Katechetyka
- Duszpasterstwo rodzin
- Liturgika i homiletyki
(zgodnie z deklaracją złożoną przez uczestnika na początku kształcenia kościelny tytuł licencjata może być nadany w zakresie liturgiki lub homiletyki) - Systematic theology.
Kandydaci do Teologicznego Studium Licencjackiego mogą jednocześnie ubiegać się o przyjęcie do Szkoły Doktorskiej KUL.
Ostatnia aktualizacja: 16.07.2021, godz. 09:36 - Ewa Zięba